Americké firmy se topí v hotovosti. Pomůže to akciím?
|

Americké firmy se topí v hotovosti. Pomůže to akciím?

Podle nedávných údajů z Fedu mají nefinanční společnosti v hotovosti a likvidních aktivech celkově zhruba 1,84 bilionu dolarů. Přispějí tyto peníze k býčímu trhu, nebo investoři budou dál fandit medvědovi?

Medvědí trh Býčí trh Světové akcie Hotovost

Hotovost je nyní na extrémních hodnotách - i pokud ji porovnáme s celkovými aktivy. I v takovém měřítku dosahuje nejvyšších hodnot od šedesátých let.

Hotovost a jiná likvidní aktiva nefinančních firem

Proč býk?

Je snadné považovat vysokou hotovost za argument pro býčí trh. Hotovost může být využita nejen k oživení celé americké ekonomiky, ale také k podpoře akciového trhu.

Nejzjevnějším řešením je podpora programů zpětného odkupu akcií, což se poslední rok opravdu děje. Pokud bude tento trend pokračovat i v druhém pololetí, zpětné odkupy akcií dosáhnou nejvyšších hodnot od roku 2007.

Dalším využitím hotovosti by bylo najmout nové zaměstnance, což by nepopiratelně podpořilo spotřebitelskou důvěru a kapitálové výdaje, vytvářející základ pro podporu hospodářského cyklu.

Hotovost může posloužit i k fúzím a akvizicím. Pro potenciální kupující je teď na trhu široká nabídka poměrně levných firem a jejich akcií.

Proč medvěd?

Argumenty pro medvědí trh nejsou tolik nápadné, ale přesto jsou přesvědčivé. Pokud bude ekonomické oživení pokračovat, bude část hotovosti potřeba na doplnění skladových zásob.

Hotovost a skladové zásoby

Protože graf ukazuje jen kratší časový horizont, je těžké vyvozovat definitivní závěry. Bylo by užitečné vědět, kolik hotovosti bylo využito během posledních ekonomických oživení a kolik skladových zásob bylo takto nakoupeno.

Kromě porovnání hotovosti je také zajímavé porovnat hotovost s dluhy. Porovnání hotovosti a likvidních aktiv k celkovým dluhům pak dramaticky změní pohled na skutečnost.

Hotovost amerických firem vůči jejich dluhu

Je vidět, že americké společnosti jsou nyní zadlužené a není realistické předpokládat, že se budou dále zadlužovat. Na druhou stranu je současná situace blízko k dlouhodobému průměru.

Zdroj: Traders Narrative