Hugh Hendry: Tajné obchody portfoliomanažera hedgeového fondu
|

Hugh Hendry: Tajné obchody portfoliomanažera hedgeového fondu

Dny eura jsou sečteny, přehřátý čínský ekonomický růst brzy skončí krizí, a kdyby se dal shortovat americký prezident Obama, tak bych do toho určitě šel, říká velmi svérázný kontrarián, rodilý Skot a úspěšný portfoliomanažer hedgeového fondu Eclectita Hugh Hendry.

Ekonomika Trhy Světové akcie
Hugh Hendry

Hendryho hedgeový fond se řadí mezi tzv. makrofondy, které mají blízko například k fondu George Sorose Quantum. Stejně jako Soros sází na makroekonomické události a nefandí rychloobrátkovému počítačovému obchodování, které převažuje u podobných fondů na Wall Street.

"Hugh patří do staré školy hedgových manažerů ze 70. a 80. let," připomíná Steven Drobny, zakladatel poradenské společnosti Drobny Global Advisors.

Hendry narozdíl od většiny portfoliomanažerů hedgeových fondů rád prezentuje své neotřelé názory. Má proto řadu fanoušků i odpůrců.

Nedávno se "mediálně proslavil" v britské televizi svými výpady proti držiteli Nobelovy ceny J. Stiglitzovi. V diskusi na téma budoucnosti eura Hendry na Stiglitze například zahoukal: "Haló, můžu vám něco říct o reálném světě?!" Video, kde se Hendry také naváží do respektovaného ekonomického komentátora J. Sachse, je dnes populární na YouTube.

Hendry je v debatách schopen bez ztráty kytičky čelit obhájcům současného ekonomického zřízení. Je považován za přehnaně pesimistického člověka. Největší starosti mu dělá Čína. Podobně jako jeho kolega a velký hedgeový hráč James Chanos si myslí, že čínské dny extrémního růstu brzy skončí.

Chanosova spekulace století: Sázka na pád čínské ekonomiky Hendryho Eclectica jako každý hedgeový fond občas prodělá, ale většinou svým klientům peníze vydělává. Letos se fondu daří nadmíru dobře - od začátku roku zhodnotil majetek ve fondu o 13 procent, když průměr obdobných fondů je jen 1,3 procenta.

V minulosti však zažil velký rozptyl výnosů, když například v roce 2008 v jednom měsíci vydělal 50 procent, v druhém ztratil 15. Jak Hendry říká, "pro investory to bylo hodně sexu, drog a rock and rollu".

Cityboy nemá nikdy dost!

Mezi Hendryho příznivce se řadí Marc Faber, další velký pesimista, často přezdívaný Dr. Zkáza. Ten o Hendrym mluví jako o velkém mysliteli, který prezentuje silné názory ne kvůli publicitě, ale proto, že umí velmi dobře naslouchat trhu.

Inspiraci k investičním strategiím Hendry načerpal z neobvyklého zdroje – novely The Gap in the Curtain od spisovatele Johna Buchanana. Hendry považujete tuto knihu za nejlepší investiční knihu, která byla kdy napsána, protože ho naučila předvídat budoucnost, aniž by se ohlížel do minulosti, tedy bez toho, v čem chybuje většina investorů.

Chcete vydělat? Nejděte stále s davem