Stres testy: Projdou evropské banky?
|

Stres testy: Projdou evropské banky?

Situace na akciových trzích zůstává nepřehledná, nadále lze očekávat řadu výkyvů. Investujte proto raději do akcií firem, které vyplácejí, pokud možno pravidelně, dividendy. Také byste se podepsali pod podobný a přitom poměrně častý komentář?

Banky Světové akcie
Americké akcie

Nedávný optimismus vystřídaly obavy o sílu oživení globální ekonomiky, které podporují ne vždy nejpříznivější makroekonomické zprávy. Jiskřičku naděje nevykřesaly ani lepší výsledky některých amerických finančních institucí a společností za druhé čtvrtletí. Vyjádřeno řečí indexů – americký index S&P 500 oslabil minulý týden o více než procento, evropské akcie asi o procento, německý DAX ztratil necelého půl procenta, zatímco indikátor PX si naopak půl procenta připsal.

Býci prohrávají s medvědy. Nebo naopak?

Názorů na další vývoj trhu nebo metod, někdy i originálních, jak hodnotit situaci na trhu, je více než dost. Agentura Bloomberg hovoří třeba o úrovni býčího sentimentu, která podle jejího průzkumu poprvé od loňského dubna klesla pod úroveň medvědí nálady. Celkem 32,6 procent oslovených investorů věří v býčí trh, což je o 4,4 % méně než tomu bylo před týdnem. Medvědí trh naopak očekává 34,8 % investorů, tedy stejně jako před týdnem, zbývajících 32,6 % soudí, že jde o korekci – o týden dříve jich bylo 34,8 %.

Proti tomu ovšem stojí i názor, že jde o kontrariánský signál, který je ve skutečnosti třeba chápat opačně, tedy že růst počtu pesimistů naopak svědčí o tom, že již pesimismus dosáhl dna a trh se ve skutečnosti naopak probouzí.

Další směřování trhu i vývoj nálad investorů samozřejmě významně ovlivní firemní výsledky za druhé čtvrtletí, ale také tzv. stres testy 91 největších bank z 20 zemí Evropské unie, které představují 65 % jejího bankovního sektoru, a mají být zveřejněny v pátek 23. července večer. Jejich cílem je prověřit, zda jsou evropské banky dostatečně finančně silné, aby dokázaly překonat překážky, pokud by nedávná recese pokračovala.

Českých bank, které prošly podle dřívějších prohlášení představitelů ČNB stres testy úspěšně, se toto hodnocení tentokrát přímo netýká. Jinak je tomu ovšem v případě jejich majoritních vlastníků (Société Générale, mající většinu v Komerční bance, Erste Bank, která vlastní Českou spořitelnu), což se může zpětně odrazit na hodnotě akcií původně českých bankovních subjektů. Hlavním kritériem je samozřejmě minimální požadovaná úroveň základního kapitálu těchto bank.

Někteří evropští činitelé, včetně šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta, jsou v případě evropských bank optimističtí. Proti tomu ovšem stojí spekulace, zda nejsou tyto testy příliš měkké. Ty vyjádřil například známý investor George Soros. Velká úspěšnost významných bank ve stres testech by přitom mohla vzbudit nedůvěru investorů.

Spojí se Penthouse s Playboyem aneb do čeho tedy investovat? Čtěte v pokračování článku na serveru finmag.cz