Výsledková sezóna: Medvědi mohou zaplakat
|

Výsledková sezóna: Medvědi mohou zaplakat

V poslední době se zdá, že neexistuje nic, co by investory rozveselilo. Dokonce ani uvolnění čínské měny nezměnilo náladu investorů na dlouho. Analytici a investoři proto doufají, že trhy pomůže nastartovat výsledková sezóna za druhé čtvrtletí.

Sektory Světové akcie
Americké akcie

Americké indexy během druhého kvartálu odepsaly mezi 10,5 (Nasdaq) a 12,5 procenty.

Index S&p 500 je obchodován na méně než 13násobku očekávaného zisku pro nadcházejících 12 měsíců, což je nejnižší hodnota v letošním roce.

Evropa brzdí růst

Na vývoji se podepsala jak slabá ekonomika Evropy, tak špatná makrodata ze Spojených států, v čele s nezaměstnaností, která analytiky hodně zklamala. Otázka pro investory je, zda je akciový trh vůči těmto rizikům správně oceněn.

"Řekl bych, že se nacházíme v mírně pozitivním prostředí," tvrdí stratég Steve Wood z Russell Investments, který je přesvědčen, že na trhu prostor k růstu určitě je. Podle něj bude vše záležet na již zmiňovaných hospodářských výsledcích. Počet společností, které uvedly, že jejich výsledky budou horší, než se očekávalo, je jen nepatrně vyšší, než společností, které na tom mají být lépe, než očekávají analytici.

Současný průměr změny odhadů z negativních na pozitivní je 1,2. Zatímco dlouhodobý průměr je 2,1. Podle Thomson Reuters je pravidlem, že dvojnásobný počet společností dodává před výsledkem hospodaření spíš špatné zprávy než dobré. To by se teď mohlo změnit. Podle analytiků vyrostl očekávaný zisk na akcii pro společnosti v S&P 500 o 27 procent. A to je téměř dvojnásobný nárůst oproti loňsku.

Oproti prvnímu čtvrtletí se však jedná o zpomalení, a to více než o polovinu. Musíme ovšem brát v úvahu, že první čtvrtletí počítalo s mizernými zisky z posledního čtvrtletí roku 2009. Takže očekávání bylo samozřejmě vyšší, než jaké je v současnosti.

makléři

"Já osobně nejsem optimista. Trhy čeká reakce na budoucí zvyšování daní, účinky vládních stimulů jsou malé a realitní trh je na pokraji druhého propadu," tvrdí Chip Hanlon, prezident Delta Global Advisors.

Finanční sektor na čele?

Jednotlivé sektory se nezdají být v tak špatném stavu. Překvapující je hlavně vývoj finančního sektoru. Analytici nyní očekávají 24procentní nárůst v tomto odvětví.

Především díky vrcholu, kterého dosáhly finanční instituce v nesplacených půjčkách. Do budoucna by se situace měla už jen zlepšovat. Co může stát za dalšími propady, je již zmiňovaný realitní sektor, který není zcela uzdravený a hrozí mu reálné druhé dno.

Zdroj: Yahoo!