Daniel Rice (BlackRock): Drahá ropa zdvojnásobí kurzy uhelných společností
|

Daniel Rice (BlackRock): Drahá ropa zdvojnásobí kurzy uhelných společností

Nárůst cen ropy nad 100 dolarů v letošním roce s sebou přinese růst kurzu akcií firem těžících a zpracovávajících ropu a zemní plyn o 25 až 30 procent a zdvojnásobení cen akcií uhelných společností, říká Daniel Rice, portfoliomanažer z investiční skupiny BlackRock, který v poslední dekádě svými výnosy přebil 99,9 procenta svých kolegů ve fondové branži.

NWR Uhlí a koks
Daniel Rice

Rice, který spravuje 1,5 miliardy USD ve fondu BlackRock Energy & Resources, se domnívá, že růst světové ekonomiky letos posune cenu ropy nad 100 dolarů.

Investiční styl Daniela Rice spočívá v každodenní analýze informací, které jsou důležité pro predikci cen energetických cen v budoucnosti.

"Pokud komodity porostou, akcie energetických společností budou následovat," říká Rice.

Při porovnání individuálních akcií z pohledu očekávaných peněžních toků a aktuální tržních cen se Riceovi jeví jako najatraktivnější akcie Massey Energy a Alpha Natural Resource.

NWR v centru dění v Praze

Uhelné společnosti zaujímají přibližně čtvrtinu Riceova portfolia, pět z deseti největších pozic v portfoliu zabírají právě akcie firem těžících uhlí.

Cena uhlí ve Spojených státech za rok vyrostla z 54 na 72 dolarů a podle Rice se cena v roce 2011 dostane na 90 USD, a to především díky většímu vývozu do Číny.

Ceny uhlí nyní rostou na světových trzích především díky omezení těžby v Austrálii, kde je zhruba 70 procent dolů ve státě Queensland zatopeno. Nápravy škod budou drahé a potrvají několik měsíců. Díky tomu si od začátku prosince loňského roku dokázala silně polepšit i společnost NWR, která se obchoduje i na pražské burze Její akcie připsaly téměř polovinu původní hodnoty a analytici jim připisují ještě zhruba 15% růstový potenciál.

Aktuální vývoj akcií NWR sledujte zde

"Ceny uhlí na této úrovni zvednou zisky uhelných společností tak vysoko, že si zaslouží dvojnásobné tržní ceny," konstatuje Rice. "Je to bláznivé, ale je to tak, jak říkám."

Rice však vidí do budoucna ještě větší investiční "uhelné" příležitosti. "Pokud vědci najdou efektivní způsob snížení emisí oxidu uhličitého při spalování uhlí, bude to znamenat doslova zlatý důl a miliardy zisků."

Riceovy investiční vize by investoři neměli ignorovat. Ten, kdo do jeho fondů dal před deseti lety dolar, má dnes dolarů pět. Podobnou statistikou se mohou podle poradenské a ratingové společnosti Morningstar pochlubit pouhé tři z celkem čtyř tisíc amerických podílových fondů.

Zdroj: Bloomberg