9 pondělků do roku 2012: Na trzích teď těžko vyděláte (Nick Beecroft, Saxo Bank)
|

9 pondělků do roku 2012: Na trzích teď těžko vyděláte (Nick Beecroft, Saxo Bank)

Armagedon nás v příštím roce nečeká. Spíš spousta tvrdé práce a velmi pomalý postup kupředu. To platí i pro vývoj na trzích. Na rychlé zbohatnutí investoři mohou zapomenout, říká konzultant Saxo Bank Nick Beecroft. Ten je prvním respondentem v rámci nového cyklu Investičního webu, během něhož vám na začátku každého týdne do konce roku nabídneme názory jednoho zahraničního experta na investiční rok 2012.

Ekonomika Zlato Světové akcie
Nick Beecroft

Eurozóna vysílá nadějné signály. Strach z trhů ovšem nemizí. Co čekáte od roku 2012?

Nick Beecroft (NB): Na západě nás čeká jen velmi pomalý růst. I ten nejlepší evropský scénář podle mě musí počítat s pomalým růstem. Jeho součástí totiž budou úsporná opatření v mnoha problémových zemích Jihu. To bude znamenat nižší poptávku po zboží vyráběném na Severu. Zároveň půjde o období, kdy se všichni budou snažit zbavit dluhů, dát si "svůj dům" do pořádku a šetřit, přinejmenším v Evropě. To ovlivní i Británii a Spojené státy.

I přes slušná čísla, která se v poslední době objevila, se mluví o recesi. Jak to vidíte vy?

NB: Západ jako takový čeká velmi pomalý růst. Mohlo by jít o 0 až 2 procenta. Konkrétní číslo záleží na tom, do jaké skupiny zemí ta která ekonomika patří. Řekl bych, že ve Spojených státech půjde o 1,5 až 2 procenta, v Evropě to bude spíše pohyb okolo nuly. Co se globálního růstu týče, ten se přiblíží ke tříprocentní hranici.

Změní přelom roku z pohledu investora něco, nebo budeme i po Silvestru hrát "starou hru"?

NB: Pravidla hry se příliš nezmění. Asi se nebudeme muset prát s katastrofou zapříčiněnou pádem eurozóny, čehož jsme se obávali. Příští rok bude ve znamení tvrdé práce spojené s oddlužením a úspornými opatřeními. Bude možné se spolehnout na pomoc centrálních bank, a to zřejmě i na Východě, protože hrozba vysoké inflace v Asii mizí. Zažijeme tak velmi uvolněnou monetární politiku, určitě v Británii a ve Spojených státech. A zřejmě i v Evropě, kde se podle mě dočkáme snížení sazeb.

Vycházejme z tohoto scénáře. Jak to ovlivní dění na trzích?

NB: Ceny fixed income v Americe i v Evropě budou poměrně stabilní. V tuto chvíli jsou výnosy z desetiletých amerických dluhopisů na úrovni 2,2 procenta a já bych byl překvapen, kdyby se v příštím roce dostaly nad 2,5 procenta. I proto, že podle mě v příštím roce dojde na Západě k poklesu jádrové inflace. Dokonce se mohou objevit i obavy z deflace. Výnosy se tak budou pohybovat v rozmezí 1,75 až 2,5 procenta. To samé je možné čekat i u německých dluhopisů, u nichž ty hodnoty budou možná ještě o něco nižší.

Z pohledu investora tedy nic moc. Co akcie?

NB: Základní scénář, se kterým pracujeme, není moc dobrý ani pro akcie. Výnosy totiž budou pod tlakem. Počítejme s tím, že došlo k jisté stabilizaci eurozóny, že nedojde k jejímu kolapsu. Je tu ovšem bezesporu jistá šance, že se kvůli úsporným opatřením objeví ve společnosti napětí, takže bude pro vlády čím dál obtížnější plnit původní sliby. To bude hrozba, která bude eurozónu doprovázet příští dva až tři roky.

Jinými slovy, investoři by měli i v příštím roce pozorně sledovat dění v ulicích.

NB: Je tu padesátiprocentní šance, že lidé řeknou dost – a současné vlády kvůli tomu padnou. To by znamenalo návrat do stádia krize, v jakém jsme byli nedávno. Pokud odmítáte šetřit, porušujete podmínky záchranného balíčku. Proto se obávám, že se během příštího roku propadneme do recese. Pravděpodobnost tohoto scénáře je proto 50 procent, bohužel.

Dluhopisy ani akcie podle vás nejsou příliš zajímavé, nejistota je vysoká. Na co tedy sázet?

NB: Teď je velmi obtížné rychle vydělat. Pokud nenastane armagedon, mohlo by se díky obavám z inflace dařit zlatu. Na počátku roku zlato rostlo díky tomu, že se někteří lidé báli inflace, a někteří toho, že se svět řítí do záhuby. Tato bizarní situace se nyní změnila. Obecně přitom platí, že když obavy narůstají, lidé dávají před zlatem přednost dolaru. Pokud ovšem ekonomika poroste jen pomalu, a bude se proto tisknout hodně peněz, zlatu se může dařit. Objeví se totiž obavy, že se dříve nebo později dostaví potíže s inflací.

Na dolar by tedy investoři v roce 2012 také neměli sázet.

NB: Myslím si, že se dolaru moc dařit nebude. Fed totiž bude zřejmě ze všech centrálních bank při tištění peněz nejagresivnější, což může dolaru podrazit nohy. Navíc, pokud nedojde na armagedon, nebude potřeba bezpečného přístavu, kterým dolar je.