Jak budou vydělávat americké firmy v roce 2012?
|

Jak budou vydělávat americké firmy v roce 2012?

Americká výsledková sezóna za třetí kvartál je až na výjimky za námi. Firmy potvrdily schopnost vydělávat i ve složitějších tržních podmínkách - zisky si udržely vyšší tempo růstu než tržby, které mezikvartálně svůj růst mírně snížily.

Americká ekonomika Světové akcie

Tržby se meziročně zvýšily o více než desetinu, přičemž nejvyššího nárůstu dosáhly 2 sektory: základních materiálů a energetický. Zdatně jim sekundovaly i oba spotřebitelské sektory (zbytného i nezbytného zboží). Naopak mizivý nárůst pokračoval u tradičně defenzivních síťových odvětví a u finančního sektoru.

Z pohledu firemních zisků nejvyššího meziročního nárůstu dosahovaly opět spíše cyklické sektory, na které mělo pozitivní vliv meziroční hospodářské oživení a (ve stále klesající míře) bazický efekt. Z pohledu sektorů nejvyššího tempa růstu dosáhl energetický sektor (+56 %) a sektor základních materiálů (+31 %). Nejvíce překvapovaly oba zmíněné sektory spolu s finančním sektorem (kvůli přecenění dluhu v bilancích).

S&P 500 - meziroční růst tržeb a zisků v 3Q2011

Odhady zisku na čtvrtý kvartál jsou poměrně konzervativní, ekonomika se i ve Spojených státech musí vyrovnat s působením dluhové krize z Evropy a domácí nezaměstnanosti. Počítá se s mezikvartálním poklesem zisků o zhruba 3,4 %, přičemž čtvrtý kvartál vychází podle historických dat silnější (třetí kvartál je druhý nejslabší po prvním kvartálu).

ČS proto předpokládá, že by se firmám mělo dařit překonávat konsenzuální odhady výsledků i za čtvrtý kvartál, což by pomohlo i indexu S&P 500.

Při pohledu na další kvartály je patrné, že zatímco odhady na první pololetí jsou z historické perspektivy podprůměrné, odhady na druhou půlku roku jsou vzhledem k současným vyhlídkám světové ekonomiky celkem optimistické. Současně jsou konsenzuální odhady relativně vzdáleny černému scénáři, tedy průměrnému vývoji v letech 2007-8, což ČS vnímá jako riziko.

S&P 500 - odhad zisku na akcii v roce 2012
Zdroj: Česká spořitelna