Apple: Je znovu čas nakupovat akcie?
|

Apple: Je znovu čas nakupovat akcie?

Apple dosáhl v poslední dekádě až neuvěřitelných výsledků ve svém rozvoji a hospodaření. Jen málo jiných společností mu v tomto ohledu dýchá na záda. Zisk na akcii vzrostl z 0,09 USD na 27,66 USD, což znamená průměrnou roční míru růstu 77 %. Za deset let firma vydělala více než 60 miliard USD a cas flow přes 76 miliard. V současné době nemá žádné dluhy a v bance skoro 10 miliard.

Technologie Světové akcie Apple Počítače Mobilní telefony

Budoucnost Applu, stejně jako každé velké technologické společnosti, závisí na tom, jak se budou nadále dařit inovace. Růst totiž pramení z neustávajícího vývoje nových produktů, které spotřebitelé chtějí nakupovat, stávající produkty totiž nabízejí stále nižší prostor pro další růst.

U technologických společností je komplikované předvídat tento vývoj v delším horizontu než rok nebo dva. To je například důvod, proč do nichjen výjimečně investuje Warren Buffett.

Akcie, které možná dají zapomenout na Apple

Vnitřní hodnota a bezpečnost

Kromě závratného růstu zisku s Applu v poslední dekádě dařilo také zvyšovat rentabilitu a poměr vlastního k cizímu kapitálu.

Během globální krize došlo i u Applu k posunu těchto hodnot. Podle poměru "margin of safety" majetku společnosti a ceny akcií se pohybuje okolo 30 %, což je velice rozumná hodnota.

Apple: Vnitřní hodnota a cena akcií

Bude Apple schopen dál růst?

Co může ovlivnit růst Applu? Aby společnost dále rostla, potřebuje dosáhnout v dalších letech ročního čistého zisku 26 miliard USD.

V případě, že by společnost nebyla schopná využít obrovský objem hotovosti ke svému růstu, může se vydat například směrem vyplácení dividendy, případně se uchýlit ke zpětnému odkupu vlastních akcií, což by hodnotu akcií minimálně na určitou dobu zakonzervovalo.

Apple

V současnosti se neočekává, že by Apple chtěl jakkoli snížit své zásoby hotovosti, ale je důležité vzít v úvahu různé scénáře tak, aby byla ošetřena i možnost dalšího vývoje v případné negativní fázi.

**Není totiž jednoduché udržet rozlet nových výrobků, které lidé chtějí mít za každou cenu. Absolutně nejhorší možný scénář pro Apple je ten, že nebude pravidelně dosahovat zisků okolo zmíněných 25 miliard USD.

Pokračování článku najdete na serveru Akcieatrhy.cz