Manažer fondu měsíce: Investoři mohou stále naskočit na čínskou vlnu
|

Manažer fondu měsíce: Investoři mohou stále naskočit na čínskou vlnu

Čínské, ale ani světové akcie nejsou drahé a korekce, kterou nyní vyvolaly inflační obavy, by dlouhodobého investora neměla znervózňovat, říká Michael Chiu, portfoliomanažer akciového fondu ING Invest Greater China. Jeho fond poráží konkurenci díky lokálnímu přístupu při výběru akcií do portfolia. Chiu považuje čínské akcie za zajímavou investici pro dalších deset let.

Čína Inflace
Michael Chiu

Růst světové ekonomiky je dnes citelně spojený s vývojem v Číně. Jaký je váš výhled na čínskou ekonomiku pro rok 2011 a ty následující?

**Michael Chiu (MCh): Domníváme se, že bude čínská ekonomika letos růst o 8 až 9 a že je 8procentní růst udržitelný až do roku 2020. Aktuální čínský hrubý domácí produkt na hlavu je 4 300 USD, a pokud bude Čína růst o 8 procent ročně, což není agresivní odhad, dosáhne HDP v dalších deseti letech 10 000 USD, což je podobná úroveň, kterou mají například Turecko nebo Mexiko.

Silný ekonomický růst Číny však vyvolává rizika pro celý svět.

pokud bude Čína růst o 8 procent ročně, dosáhne za 10 let HDP na obyvatele úrovně Turecka nebo Mexika

MCh: To je částečně pravda. Růst čínské ekonomiky například zajisté zvedne poptávku po energiích a surovinách, a proto může celý svět po delší období čelit inflaci. Na druhou stranu, pro investory, společnosti a jednotlivce, kteří zachytí "čínskou vlnu", to znamená řadu příležitostí. Například evropské společnosti jako LVMH, Swatch nebo Nestlé překonaly své kurzové rekordy právě díky čínskému růstu.

Někteří pozorovatelé namítají, že je největším rizikem pro čínskou ekonomiku nemovitostí trh, který vypadá jako bublina před splasknutím.

čínský nemovitostní trh jako celek není "přefouknutý", jako je tomu například v Pekingu nebo Šanghaji, jsou ceny ve většině měst stále velice dostupné

inflace je rozhodně jedna z věcí, kterých se obáváme a kvůli níž dochází ke korekci na trhu

MCh: V některých čínských městech, například v Šanghaji nebo Pekingu, jsou vysoké ceny nemovitostí. Když se však podíváme na čínský nemovitostní trh jako celek, jsou ceny ve většině měst stále velice dostupné. V portfoliu máme akcie realitní firmy, která má developerské projekty v 30 městech a prodává je v průměru za 10 000 jüanů (150 USD) za metr čtvereční, což se za bublinu považovat opravdu nedá.

Ceny potravin a energií v Číně silně rostou. Je inflace tím největším nebezpečím pro čínskou ekonomiku?

MCh: Ano, inflace je rozhodně jedna z věcí, kterých se obáváme a kvůli níž dochází ke korekci na trhu. Čínská administrativa bude pravděpodobně pokračovat v zásazích, jako jsou cenová kontrola nebo exportní restrikce, aby inflaci více kontrolovala. A já osobně věřím v efektivitu těchto opatření.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"? Finanční guru Marc Faber se domnívá, že vyspělé akciové trhy jako USA nebo eurozóna svým zhodnocením překonají mladé trhy, mezi něž se řadí také Čína. Jaký je váš názor?

čínský růstový příběh může pokračovat dalších deset let

MCh: S inflační hrozbou v rozvíjejících se ekonomikách a relativně nízkoinflačním prostředím v zemích vyspělých se to letos klidně může stát. Osobně však doporučuji, aby se investoři soustředili na delší časový horizont. Čínský ekonomický příběh není příběhem na jeden rok, spíše může pokračovat dalších deset let.

V posledních několika letech se začalo nahlas mluvit o čínské národní měně ženminpi (angl. renminbi, ustálené se používá označení jüan – pozn. red.) jako o možné nové světové rezervní měně. Je to podle vás reálné? A kdy, pokud vůbec, by mohl dolar přijít o své dominantní postavení?

význam jüanu nejdříve vzroste v regionálním obchodu v Asii, a následně se pomalu začne stávat globální měnou

MCh: Bude to dlouhodobý proces a domnívám se, že čínská vláda má již v této otázce jasno. Centrální banky, nadnárodní firmy a zámožní investoři se budou snažit ve svých portfoliích snížit podíl měn vyspělých států. Myslím si, že význam jüanu nejdříve vzroste v regionálním obchodu v Asii, a následně se pomalu začne stávat globální měnou. Ale je to proces na dalších deset let, proto zůstane dolar v dohledné budoucnosti hlavní světovou měnou.

5 důvodů investovat do čínského jüanu Jakou investiční strategii používáte při výběru akcií do vašeho fondu?

Bottom-up strategie

Firmy jsou hodnoceny pouze podle vlastní výkonnosti, byzyns modelu, managementu, výhledu růstu a podobně; investoři neřeší například stav celého sektoru, ekonomické prostředí atd.

MCh: ING Greater China Fund důvěřuje při výběru akcií především strategii "bottom-up". Výběr těch "pravých akcií" je postaven na velmi precizním investičním procesu, který využívá toho, že máme své investiční odborníky přímo na místě.

Strategie individuálního výběru akcií do portfolií, tzv. stockpicking, se především v minulém roce při velké korelaci amerických akcií stala terčem kritiky. Jak korelované jsou mezi sebou čínské akcie? Má individuální výběr akcií stále smysl?

výběr akcií je postaven na precizním investičním procesu a na využití odborníků přímo na místě

MCh: Nemyslíme si, že by strategie individuálního výběru akcií nefungovala. Velký potenciál podle nás mají především středně velké společnosti s tržní kapitalizací od 1 do 10 miliard USD. Klíčové je vybrat toho správného hráče, který ve svém sektoru bude dále zvyšovat podíl na trhu.

Jaký je váš aktuální pohled na akciový trh? Je stále levný?

MCh: Hlavní akciový index MSCI China se nyní obchoduje přibližně na polovině svého historického ocenění (valuace), také hodnota světových akcií není podle nás přehnaně vysoká.