20 nejpopulárnějších akcií mezi hedge fondy
|

20 nejpopulárnějších akcií mezi hedge fondy

Aktivita hedgeových fondů je na finančních trzích bedlivě sledována. Manažeři disponují desítkami miliard dolarů, které alokují dle svého uvážení do jednotlivých tříd aktiv, a vzhledem k velikosti fondů jsou schopni ovlivnit dění na trhu. Jedním ze základních polí působnosti jsou pro ně akciové trhy ve Spojených státech. Následující řádky odhalí, které akcie jsou aktuálně mezi fondy nejpopulárnější.

Statistika byla sestavena společností Goldman Sachs a pracuje s údaji od 699 hedge fondů. Z celkového počtu 50 akcií bylo vybráno 20 nejpopulárnějších.

Z tabulky níže je zřejmé, že první místo v popularitě obsadily akcie společnosti Apple (AAPL), které aktuálně drží 195 hedgeových fondů. Oproti třetímu čtvrtletí se množství zvýšilo o 5. Fondy drží aktuálně 4 % z celkové tržní kapitalizace Applu.

Na druhém místě se umístila banka Citigroup (C), kterou zahrnulo do svého portfolia 190 fond manažerů. Ve 3. čtvrtletí ji drželo jen 149 manažerů. Fondy drží aktuálně 8 % z celkové tržní kapitalizace, což je oproti předchozímu kvartálu nárůst o 2 %.

Banka tak ve čtvrtém kvartálu nahradila společnost Bank of America (BAC), jejíž akcie hedgeové fondy prodávaly. Aktuálně vlastní akcie 141 hedge fondů (ve 3Q 157) a co do popularity se firma pohybuje na 6. místě.

Růst zájmu je zřejmý v případě JPMmorgan Chase (JPM), která si polepšila ze 7. na 3. místo. Zhruba 164 fondů aktuálně vlastní 4 % z celkové tržní kapitalizace.

Čtvrté místo obsadila technologická společnost Microsoft (MSFT), kterou vlastní 161 fondů. Ty drží přibližně 2 % z celkové tržní kapitalizace. Páté místo obsadila firma Google (GOOG). 156 hedge fondů vlastní 4 % z celkové tržní kapitalizace.

Obrázek 1: 20 nejpopulárnějších akcií mezi hedge fondy ve 4Q 2010 (Zdroj: Lionshare via FactSet, IDC, Goldman Sachs Global ECS Research)

TOP20 pozice hedgeových fondů IV.2010 Pokud se podíváme na 20 nejoblíbenějších firem z hlediska procenta tržní kapitalizace, které hedge fondy drží, tak zjistíme, že největšího nárůstu jsme byli svědky v případě firmy Lyondellbasell Industries (LYB).

Ve 3. čtvrtletí vlastnili fond manažeři jen 1 % z celkové tržní kapitalizace firmy. Na konci 4Q to již bylo 13 %. Na druhém místě se umístila společnost General Motors (GM), kde jsme byli svědky nárůstu o 6 %.

V první dvacítce stojí bezpochyby za pozornost i firma Genzyme (GENZ), v níž fondy drží 28 % z celkové tržní kapitalizace. Finanční žraloci využili situaci, kdy o společnost projevila zájem farmaceutický gigant Sanofi-Aventis. Dohoda o převzetí se nakonec v průběhu tohoto roku uzavřela.

Obrázek 2: 20 nejpopulárnějších akcií mezi hedge fondy ve 3Q 2010 (Zdroj: Lionshare via FactSet, IDC, Goldman Sachs Global ECS Research)

TOP20 pozice hedgeových fondů IV.2010

Pokud se podíváme na 20 nejpopulárnějších akcií z pohledu jednotlivých sektorů, zjistíme, že v portfoliu jsou nejvíce zastoupeny společnosti z technologického sektoru.

Významné místo mají i finanční společnosti a farmaceutický sektor. Zbytek firem je již z různých oborů, přes automobilový po chemický průmysl.