13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 2. díl
|

13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 2. díl

V pokračování našeho "zlatého" seriálu se můžete podívat na další příčky ve 13místném žebříčku. Mezi státy nechybí druhá nejlidnatější země světa Indie nebo dluhově postižené Portuglasko.

Zlato
Japonsko

8. Japonsko

765,2 tuny

Schovávají peníze do matrací - i tak se dají s trochou nadsázky popsat Japonci. Na zlato jsou velmi hákliví a hlídají si ho snad ještě více než hotovost.

Japonsko má však problémy s vlastní měnou a bude muset sáhnout na své zlaté zásoby. Musí totiž zvýšit konkurenceschopnost vlastní ekonomiky.

Ceny v podstatě veškerého spotřebního zboží jsou v Japonsku vysoké a pro cizince a zahraniční investory téměř nedostupné. Jen je zkrátka příliš silný. Analytici čekají pokles zlatých zásob, ale osmou příčku by si Japonsko mělo udržet.

Nizozemsko

9. Nizozemsko

612,5 tuny

Je celkem překvapivé, že se Holanďané dostali do první desítky. O příspěvku Nizozemska do záchrannému balíčku pro země PIIGS slyšíme jen zřídkakdy.

Stejně jako ostatní, i Nizozemsko je součástí dohody centrálních bank o zlatu, a pokud rozprodávalo zásoby, tak v letech 2003 až 2008. V budoucnu by se celkové množství zlata nemělo příliš měnit.

Na prvních 7 "zlatých" zemí se můžete podívat zde Indie

10. Indie

557,7 tuny

Indie je druhou nejlidnatější zení světa a zlato je nedílnou součástí indické kultury. Je proto nepředstavitelné, aby tato země přestala kumulovat zlato. Hlavně když třetina světové poptávky po špercích je právě z Indie.

Indie získala v roce 2010 z rozprodeje zlatého "pokladu" Mezinárodního měnového fondu celých 200 tun. V nákupech by měla pokračovat i v budoucnu.

13 Tchaj-wan

11. Tchaj-wan

423,6 tuny

Tchaj-wan je v žebříčku překvapením. Možná je to prosperujícím obchodem s elektronikou, nebo země těží z obchodu s Čínou, na kterém solidně vydělává.

Bohatství lidí v Tchaj-wnu roste, ale s nárůstem zlatých zásob v Číně se nárůst v Tchaj-wanu nedá srovnávat nyní ani v budoucnu.

Aktuální vývoj ceny zlata sledujte zde Portugalské fanynky

12. Portugalsko

382,5 tuny

Portugalsko patří do seznamu i přes dluhovou krizi, ve které se nachází. Zásoby si země udržela ještě z dob prosperity.

Navíc je potřeba vzít v úvahu, že počet obyvatel Portugalska jen lehce přesahuje 10 milionů.

Dalším faktorem, který přispěl k 12. pozici, je neutralita během 2. světové války, kdy země nemusela na své zásoby sahat.

Vzhledem k ekonomické situaci se předpokládá, že by Portugalsko o část svých zásob mělo přijít.

Venezuela

Venezuela

365,8 tuny

Pokud existuje země, které se z politického a ekonomického hlediska dá nejméně důvěřovat, je to Venezuela. Země bohatla hlavně na prodeji ropy a znárodnění podniků.

S více než 27 miliony obyvatel je Venezuela jediným zástupcem Jižní Ameriky v tomto žebříčku. V posledních dvou letech navíc rozšířila své zlaté zásoby o pouhých 7 tun.

Analytici očekávají další větší nákupy, které by zemi měly posunout na vyšší pozici.

Zdroj: WSJ