Anketa: Býčí náladou mezi investičními profesionály zatím neotřese ani tsunami
|

Anketa: Býčí náladou mezi investičními profesionály zatím neotřese ani tsunami

Investiční web se ve spolupráci s týdeníkem Profit zeptal dvanácti investičních profesionálů, zda bude býčí trh na akciových trzích, který minulý týden oslavil druhé narozeniny, pokračovat. Většina respondentů má stále býčí (optimistickou) náladu a věří, že býčí trh oslaví i třetí narozeniny, i když cesta k dalšímu růstu bude určitě klikatější. Hlavními nástrahami budou pro býky inflace, růst úrokových sazeb, pokračování dluhové krize v Evropě a konec druhé vlny kvantitativního uvolňování.

Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček, hlavní analytik, Atlantik FT

Domnívám se, že letos budou vyšší rizika pro růst než v uplynulých letech. Nadále jsem lehkým optimistou a očekávám růst o 5 až 10 % v ročním vyjádření.

Na druhou stranu vnímám rizika, například evropský dluh, nepokoje v arabském světě, rostoucí inflaci s potenciálně negativním scénářem do oživování světové ekonomiky.

Radim Kolmaš - video

Radim Kolmaš, investiční ředitel, Brevia finance

Předpovídání směru vývoje trhů je věštění z křišťálové koule, neboť jsou momentální hodnota i budoucí očekávání trhem reflektovány a vyjadřovány v podobě aktuální ceny. Proto považuji za poněkud vachrlaté tvrdit, že jsou trhy podhodnocené nebo nadhodnocené. Ačkoli mnozí renomovaní ekonomové v současnosti hovoří o "stále levných" akciích, nebyl bych příliš optimistický.

Důvodem jsou rizika, která spatřuji v několika oblastech. Na finančních trzích je velkým tématem růst cen komodit a z něj plynoucí hrozba inflace. V kombinaci s odporem některých centrálních bankéřů zvyšovat úrokové sazby může tento aspekt zvyšovat nervozitu investorů v podobné míře jako problémy v arabském světě a riziko jejich rozšíření do zemí Perského zálivu. Neutuchající problémy na Korejském poloostrově nebo slábnoucí růst dosud "neotřesitelné" Číny – i to mohou být faktory zvyšující tržní volatilitu, jež mnohdy vede ke změnám ve vnímání reálných hodnot trhů.

Mark Robinson

Mark Robinson, ředitel analytického oddělení, Wood & Company

Býčí trh má více než 50% šanci se dožít třetích narozenin. Vyspělé světové ekonomiky rostou poměrně výrazně, o solidním stavu firem svědčí jejich zisky. Firmy mají dostatek hotovosti, což naznačuje možnost zvyšování dividend a zpětných odkupů akcií.

Hlavní rizika vidím v rostoucí inflaci, problémech zadlužené eurozóny, Spojeného království a Spojených států. Důležitý bude i vývoj bankovního sektoru, kromě výše zmíněných i v Číně. Petr Čermák

Petr Čermák, burzovní analytik, Colosseum

Globální ekonomika zažívá významné oživení, které je již patrné i v rozvinutých zemích. Růst bude pravděpodobně pokračovat i letos. Zisky i tržby firem se zvyšují. Zhodnocení akciových indexů bylo v posledních dvou letech opravdu mimořádné a z historického pohledu se jedná o jeden z největších dvouletých růstů od Velké deprese. Nelze očekávat, že by podobné tempo pokračovalo i v budoucnu. V průběhu roku bychom se mohli dočkat "oddechové fáze", kdy budou indexy stagnovat či mírně růst.

Svět se nadále bude potýkat s řadou nevyřešených problémů, které na finančních trzích mohou způsobit nemalé turbulence. Mezi potenciální problémy je bezpochyby nutné zařadit potíže předlužené Evropy, zadlužené státy v rámci USA, zvyšující se dluh celé země, inflační tlaky způsobené růstem cen komodit, růst úrokových sazeb a další. Ve výčtu by bylo možné pokračovat.

Milan Tomášek

Milan Tomášek, investiční stratég, ČP Invest

Jsem toho názoru, že se "třetí narozeniny" slavit budou, ale nepůjde o nijak bujaré oslavy. Proč? Pokud se podíváme na historické chování akciových trhů od roku 1928 (sledováno na indexu S&P 500), které zaznamenaly během dvou let podobný vývoj, tedy posílení o zhruba 100 % a více, zjistíme, že je spíše důvod k opatrnosti. Z 24 pozorování bylo pouze 7 takových, kdy v dalším roce akcie opět posílily. Sice jednotkovým tempem, ale posílily.

Takže nejpravděpodobnější je scénář od stagnace až po pokles do 20 %. Ale kdo ví, třeba nám centrální banky opět přichystají překvapení, například v podobě nově napumpovaných peněz do ekonomiky.

Lukáš Vácha

Lukáš Vácha, člen představenstva, Conseq

I přes dramatický růst během uplynulých dvou let jsme přiměřeně optimističtí a další vývoj v ročním horizontu nevidíme černě. Růst cen akcií nás však již nedostane "do kolen" a bude spíše umírněný, tedy v relacích dlouhodobých průměrů 5 až 10 %.

Růst bude tažen zisky společností. Rovněž nás nepochybně čeká zvýšená kolísavost. Anketa: Jan Maňák

Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a SR, BNP Paribas Investment Partners

Domnívám se, že býčí trh může minimálně během následujících měsíců pokračovat. Stav ekonomik rozvinutých zemí se zlepšuje, ačkoli v globální ekonomice zůstává mnoho strukturálních rizik. Mám na mysli zejména vysoké deficity veřejných financí, mimořádně uvolněnou monetární politiku ve vyspělých zemích, negativní dopady úsporných opatření na ekonomický růst a nerovnováhy v globálních finančních tocích.

Věřím však, že v nejbližších měsících převáží pozitivní faktory. Ekonomiky rozvinutých zemí se budou dále zotavovat, což potvrzují i signály ze strany předstihových ukazatelů. Ziskovost společností je po silném loňském růstu loňského roku solidní a podmínky naznačují další posílení. Globální ekonomický růst by měl letos překonat 4 %. A akcie jsou oceněny rozumně – indikátor P/E (poměr ceny akcie a zisku na jednu akcii) je o něco nižší, než je průměr posledních 5 let.

Jaroslav Brychta

Jaroslav Brychta, hlavní analytik, X-Trade Brokers

Vše má v rukou americká centrální banka. Pokud v polovině roku podle plánu přestane s nakupováním dluhopisů, růst akcií se zastaví a čeká nás korekce.

V případě, že se bude snažit trhy i nadále hýčkat přílivem likvidity do bankovního systému a zahájí třetí kolo kvantitativního uvolňování, čeká nás další růst, který však bude mít jen pramálo společného se stavem reálné ekonomiky. V tomto případě porostou nejen akcie, ale i komodity, jako jsou potraviny a drahé kovy. Osobně očekávám korekci. Daniel Karpíšek

Daniel Karpíšek, akciový analytik, IKS-KB

V základním scénáři vidíme hodnoty akciových indexů ode dneška za rok výše ve srovnání se současnými úrovněmi. Krátkodobě nelze vyloučit mělčí korekci a nárůst volatility. Rizikem jsou vyšší ceny komodit, možná eskalace napětí v arabské části světa a možné zhoršení evropské dluhové krize.

V konečném důsledku věříme v převahu pozitivních faktorů - pokračujícího oživení světové ekonomiky, lepšící se situace na trhu práce a růstu spotřebitelských výdajů ve vyspělých zemích.

Tomáš Ženčuch

Tomáš Ženčuch, portfoliomanažer, ISČS

Býčí trh bude pokračovat. Strukturální problémy posledních let (hypotéky, zadlužení států) se netýkaly akciových společností, ba naopak - firmy využily situace k zefektivnění svých aktivit. Ziskovost je již na rekordních předkrizových úrovních, kdežto ceny akcií (vyjádřeno úrovní amerického indexu S&P 500) stále nikoli.

Aktuální pokles cen živený nestabilitou v arabském světě je příležitostí k novým nákupům. Spíše je zaděláno na problém v segmentu státních dluhopisů - výnosy do splatnosti neodrážejí adekvátně rizikovost těchto investic. Anketa: Karol Piovarcsy

Karol Piovarcsy, ředitel SAXO Bank Česká republika

Vyvoj na akciovych trhoch zaziva od Aprila 2009 silny rast podporovany najma rastom rozvijajucich sa trhov, schopnostou firiem rychle konsolidovat svoje operacne naklady a taktiez bol tahany pomocou vladnych podpor, ci uz v podobe nizskych urokovych sadzieb alebo priamo ‚nalievanim‘ penazi do obehu ( napr. kvantitativne uvolnovanie ). V sucasnom stave svetovej eknomiky, neocakavame dalsi prudky rast. Dovodom by mali byt obavy z vysokej inflacie, vysokej nezamestnanosti a moznych socialnych nepokojov. Na strane druhej, mnohe vlady stale podporuju svoje ekonomiky a preto neocakavame ( zatial ) ani prudku korekciu. Teda, celkovo v roku 2011 ocakavame mierne poklesy cyklickych akcii. Samozrejme prirodne podmienky a geopoliticke nepokoje mozu mat obrovsky a necakany vpliv na dlasi vyvoj.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora, ředitel SFM Group

Očekávám, že býci trh oslaví i třetí narozeniny. Nicméně stejně jako se říká, ze třetí den je kriticky, tak i třetí výročí bude vydřené a pravděpodobně dosazené s velmi těsným skóre. Vlády, především USA, sice i nadále pumpuji a pravděpodobně hned tak nepřestanou pumpovat do ekonomik další a další peníze, nicméně nepříznivých zpráv přibývá. Jsou to ekonomické indikátory ukazující stále ne dostatečně zotaveni z globální recese, politické konflikty a nestability a nakonec i přírodní katastrofy s možným globálním dosahem. Právě kombinace všech těchto vlivu muže byt rozhodující pro obrat sentimentu investoru a značně tak zkomplikovat třetí narozeniny býčího trhu.