Burzovní kalendář 4. 4. - 8. 4. 2011
|

Burzovní kalendář 4. 4. - 8. 4. 2011

Sezónnost by měla hrát v dubnu býkům do karet. Jejich dobře rozehranou partii však mohou již v nadcházejícím týdnu narušit představitelé centrálních bank. Pražská burza bude bez vlastních kurzotvorných zpráv nejspíš slepě následovat okolní trhy a investoři budou sledovat důležité úrovně na kurzech ČEZu a uhelné NWR.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou druhý růstový týden v řadě (S&P +1,4 %). Vzestupný trend podpořily především dobré zprávy o americké nezaměstnanosti. Trh také ukázal "pravé býčí atributy", když ignoroval další růst cen ropy, neúspěch rebelů v Libyi, nervozitu okolo portugalských dluhů nebo pokračující japonskou atomovou krizi.

Obchodování na Wall Street se také v týdnu přehouplo do druhého čtvrtletí, které začíná pro akcie sezónně velmi dobrou statistikou dubnového obchodování.

Ačkoli by duben podle burzovního almanachu mohl dopadnout k všeobecné býčí spokojenosti, řada rizik na trhu přetrvává.

"Svět se sice asi brzy oklepe z událostí uplynulých týdnů, kdy titulním stranám ekonomických rubrik dominovaly události v Libyi a v Japonsku, ale je tu stále řada dalších neznámých, které ovlivňují makroekonomické prostředí," poznamenává uznávaný burzovní analytik David Rosenberg z investiční společnosti Gluskin Sheff.

Kritický bude 27. duben, kdy se čeká veřejné slyšení amerického Fedu¨, v němž může centrální banka oznámit předčasné ukončení kvantitativního uvolňování, což je věc, ze které má řada investorů strach, protože růst akcií byl silně spojen právě s růstem bilance amerického Fedu.

"Investoři poté obrátí pozornost k výsledkové sezóně, která nemusí být zrovna excelentní, a proto může být dubnové obchodování na trzích velmi volatilní," říká Timothy Speiss, šéf poradců pro zámožné investory v investiční firmě EisnerAmper. zdroj: CNBC

"Konec druhé fáze kvantitativního uvolňování může přinést 10- až 15procentní korekci," napsal v posledním reportu svým klientům akciový stratég Peter Boockvar z makléřské firmy Miller Tabak.

Milan Tomášek: Akcie mohou těžce nést výpadek tiskařských strojů Fedu (video)

Vývoj v novém týdnu mohou na Wall Street ovlivnit "zprávy z Fedu". Konkrétně pondělní vystoupení Bena Bernankeho a úterní zápis z posledního zasedání rady guvernérů.

Makroekonomicky bude důležitá úterní hodnota indexu nákupních manažerů v průmyslu ISM nebo čtvrteční pravidelné týdenní žádosti o podporu. Hlavním číslem týdne se mohou stát páteční velkoobchodní zásoby, které naznačí, jak dopadne výsledková sezóna za první čtvrtletí.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci mají navrch

datum událost
4/4-8/4 Výsledková sezóna (Consellation Brands, Monsanto, Rite Aid)
5/4 ISM - index nákupních manažerů ve službách
5/4 Zápis z posledního zasedání Fedu
8/4 Velkoobchodní zásoby

Michael Purves: Nepřemýšlejte jako býk nebo medvěd, nejlepší je nyní investovat jako vlk

Pražská burza

Index pražské burzy PX v minulém týdnu lehce zaostal v růstovém tažení vyspělých trhů, přesto se za týden může pochlubit jednoprocentním ziskem.

Dění na parketu ovlivňoval závěr výsledkové sezóny. O největší překvapení se postaraly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, která se rozhodla vyplatit mimořádnou dividendu. Akcie se staly jasně nejrůstovějšími a za týden přidaly 10 %.

Solidní provozní výsledky a meziročně více než 2,5násobně vyšší zisk potvrdila ve středu společnost AAA Auto (+5,4 %). Svoji konzervativní povahu potvrdila o den později pojišťovna VIG, které také jen potvrzovala předběžné výsledky, k tomu dala výhled na celý letošní rok, ve kterém čeká růst hrubého zisku o 10 %.

Když opomeneme makroekonomické zprávy (průmyslová výroba nebo nezaměstnanost), které české akcie skoro ignorují, hybnou silou bude vývoj na západoevropských trzích, především čtvrteční zasedání ECB.

V rámci jednotlivých titulů může být rušněji na akciích ČEZu, které flirtují s laťkou 900 Kč za akcii a v poslední době vzbudily sérii pozitivních investičních doporučení, nebo při obchodování s uhelnou společností NWR, které by mohly pomoci rekordně vysoké ceny uhlí.

datum událost
6/4 Stavební výroba
6/4 Průmyslová výroba
8/4 Nezaměstnanost

Dubnová akciová strategie pro české akcie

Eurozóna

Západoevropské akcie v pátek zavíraly na nejvyšších hodnotách za poslední tři týdny, když jim stejně jako americkým pomohly lepší čísla z tamního pracovního trhu (DJ Eurostoxx 50 +1,8 %).

K růstu přispělo také určité zklidnění situace okolo portugalských dluhů, když se Portugalsku podařilo prodat v mimořádné aukci další várku státních dluhopisů, aniž by při tom razantně vyskočil jejich výnos.

"Máme pozitivní výhled na evropské akcie, protože jsou jejich kurzy podepřeny solidními výsledky evropských firem," říká Anko Beldsnijder, výkonný ředitel investiční společnosti MainFirst Asset Management.

V rámci sektorů by měli investoři podle poslední studie správce fondu Amundi mít větší pozice ("nadváženo") především v evropských energetických titulech, které těží jednak z růstu cen ropy, a jednak mají díky atraktivní dividendě defenzivní povahu.

Nadcházejícímu týdnu bude na vyspělých evropských trzích vévodit čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, která by mohla přistoupit kvůli inflačním obavám k růstu úrokových sazeb.

Řada investorů má z tohoto kroku strach, a to nejen proto, že akciové trhy historicky vnímají růst úrokových sazeb spíše negativně.

"Pokud Trichet zvedne sazby, bude to chyba. ECB se hrne do zvyšování sazeb moc rychle," obává se profesor Nouriel Roubini, který jako jeden z mála správně předpověděl finanční krizi. Podle Roubiniho je periferie eurozóny po ekonomické stránce stále v recesi a zvýšení sazeb by vedlo k posílení eura, což by ještě zhoršilo konkurenceschopnost tamních firem.

Roubiniho obavy však nakonec může přebít velmi silná býčí nálada, která v současné době panuje na evropských akciových trzích.

datum událost
6/4 HDP za 4. čtvrtletí v EU
7/4 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
7/4 Bank of England - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

Hrozba visící nad eurozónou: PIIGS & spol.