2011: Rok mladých ekonomik. Vsaďte na ně!
|

2011: Rok mladých ekonomik. Vsaďte na ně!

Nejnovější odhady růstu HDP podle MMF ukazují, že rozvíjející ekonomiky porostou letos o 6,5 procenta, vyspělé ekonomiky pouze o 2,4 procenta. U Číny se dokonce čeká růst HDP o 9,5 procenta. Mladé trhy tak budou i nadále dominovat globálnímu oživení. Pro investory to znamená jedinečnou příležitost k nákupu akcií firem z těchto trhů.

Emerging Markets Brazílie Indie ETF Afrika

Existuje mnoho důvodů pro rychlejší hospodářský růst - nižší zadluženost na podnikové i vládní úrovni, zlepšení podmínek pro podnikání, stejně jako příznivé daňové podmínky. Nejdůležitějším kritériem pro investory je však stále demografický vývoj.

Jak populace rozvíjejících se trhů roste, roste i počet spotřebitelů. Trhy BRIC mají ovšem velmi odlišné demografické charakteristiky. V Brazílii je to 2,4 dítěte na rodinu, v Rusku je to 1,4, v Indii je statistika nejvyšší (téměř 3 děti) a v Číně 1,8 dítěte.

Pokud se tedy rozhodujte pro investice do mladých trhů, nabízíme vám několik zajímavých titulů.

Banco Bradesco

Banco Brandesco

Zaměření na domácí podniky v zemích s pozitivním demografickým vývojem bude pro banky všeobecně určitě výhodou. Banco Bradesco půjčuje peníze bez větších problémů a je druhá největší v Brazílii.

Společnost se zaměřuje na růst objemu úvěrů ve výši 15 až 20 procent ročně, což vyústí v mnohem vyšší tempo růstu zisku. V letošním roce by měl vzrůst až o 22 procent. Akcie banky jsou zatím levné a neodpovídají její ziskovosti.

Důvodem pro levné ocenění je snaha brazilské centrální banky udržet na uzdě inflaci a zvyšující se požadavky na minimální rezervy, které zaručují pomalejší růst zisku v roce 2012. Levné ocenění a pozitivní demografický vývoj dělá z této banky ideálního zástupce mladých trhů pro vaše portfolio. Market Vectors Indian Small-Cap

Market Vectors Indian Small-Cap

Pokud jde o Indii, tamní centrální banka opět navýšila úrokové sazby, čímž zvýšila tlak na trhu. Sazba vzrostla z 6,75 na 7,25 procenta. Tyto sazby jsou stále negativní, vzhledem k tomu, že inflace by měla letos v září dosáhnout 9 procent. To také znamená, že se blíží i zvedání minimálních rezerv.

Toto prostředí však vytváří pro akcie indických společností zajímavý prostor. Navíc demografická situace Indie je jedna z nejlepších mezi mladými ekonomikami. Ačkoli je Indie mezi zeměmi BRIC nejchudší, co se týká HDP na hlavu, je také nejvíce orientovaná na domácí ekonomický vývoj, a nepropadá tak exportním tlakům.

Investoři by tak měli hledat ETF, které jsou zaměřeny na menší a střední podniky. Jedním z nich je například Market Vectors Indian Small-Cap.

Market Vectors Africa Index

Market Vectors Africa Index

Nejsilnější nárůst populace v rozvojovém světě je v Africe. Kontinent je málo rozvinutý, z jeho nejslibnějších ekonomik však čiší obrovský potenciál. Hlavně díky bohatým přírodním zdrojům.

Investoři tak mohou i v případě Afriky vsadit na ETF, například Market Vectors Africa Index. Jihoafrické společnosti jsou zastoupeny z 28,6 procenta, zatímco zahraniční společnosti, které mají většinu podnikání právě v Africe, zaujímají 19,1 procenta.

V ETF mají největší zastoupení banky (31 %), následují základní zdroje (18,5 %), telekomunikace (12 %) a ropa se zemním plynem (9,2 %).

Zdroj: InvestorPlace.com