Jak využít cyklus indexu ISM v investování?
|

Jak využít cyklus indexu ISM v investování?

Nacházíme se v zajímavé části hospodářského cyklu. Existují určité náznaky, že růst slábne, nicméně ještě nepřišel čas na paniku. Index nákupních manažerů ve službách (ISM Services Index) vykázal začátkem května prudký pokles i přes pokračující býčí trend. Nedávné vysoké hodnoty jsou sice poněkud uklidňující zprávou, ale je nepravděpodobné, že by se mohly udržet delší dobu.

Světové akcie Investování Indexy nákupních manažerů (PMI) ISM
ISM cyklus

Hodnoty indexu nad 50 znamenají růst daného odvětví, pod 50 naopak pokles.

Goldman Sachs považuje aktuální vývoj indexu ISM za předzvěst zpomalení ekonomiky, nemělo by však jít přímo o hospodářský kolaps. Doporučuje však zaujmout, co se týče investic, defenzivní pozice.

Vysoká úroveň růstu nahrává cyklickým odvětvím. Zpomalující se míra přesunu k cyklickým akciím však u sektorů signalizuje změnu tendence směrem k defenzivnímu investování. Výrazný obrat byl zaznamenán v 8 z 10 sektorů indexu S&P 500.

Index ISM se držel nad hodnotou 50 20 měsíců a nad úrovní 60 v posledních 4 měsících. Nicméně je možné, že už dosáhl vrcholu na 61,4 (v únoru). Během uplynulého roku prakticky nevykazoval změnu, takže pro hospodářský cyklus jde o signály smíšené.

S&P 500 a většina odvětví při současné kulminaci indexu ISM spíše "odpočívá", čímž dává investorům dostatek času k reorganizaci portfolia pro další etapy ekonomického cyklu.

V období minulých maxim indikátoru ISM připisoval S&P 500 slušné zisky po dobu asi tří měsíců, s poklesem ISM od vrcholu k hodnotě 50 se vrátil na průměrné zhodnocení.

Zdroj: Goldman Sachs