Připravte se na letní rally. Dow se nadechuje k růstu
|

Připravte se na letní rally. Dow se nadechuje k růstu

Více než dvouletý růstový trend amerických akciových indexů se v posledních sedmi týdnech dostal do odpočinkové fáze. Stejně jako loni ve stejném období si investoři začali vybírat oddechový čas, čímž potvrdili fenomén sezónních cyklů.

Rally Korekce na trzích Světové akcie
Dow 12 000 bodů

Letní rally má nezřídka předehru v květnových a červnových výprodejích. Současných zhruba 6-7 % pullbacku (termín korekce se používá při alespoň 10% poklesu) od dubnových maxim 12 876 bodů indexu Dow je navzdory nynějším obavám analytiků a investičních odborníků oproti loňsku zatím zhruba poloviční.

Loňská 17% korekce se vyznačovala daleko vyšší volatilitou, index VIX se i díky "tlustému prstu", který způsobil Flash Crash, pohyboval i na dvojnásobných hodnotách oproti současnosti. Korekce se navíc odehrála na nižších úrovních a prolomení pod desetitisícovou hranici (z 11 258 na 9 614 bodů) mělo rozhodně větší psychologický význam než nynější návrat ke 12 000 bodům na indexu Dow.

Tato úroveň je tak trochu magnetem, a zároveň neutrálním, odpočinkovým teritoriem pro býky i medvědy, odkud se vydávají na "krátké túry" oběma směry.

Oscilování okolo 12 000 bodů probíhalo již v letech 2006 až 2008. Podle neoficiálních statistik tuto hranici index DJIA intradenně protnul střídavě oběma směry již více než 400krát. Dá se tedy usuzovat, že se jen málo investorů nyní nachází v extrémní, nepohodlné pozici.

Pokud by oscilování nyní probíhalo úměrně, zdá se být pravděpodobné, že vždy připravení institucionální investoři budou při případném otestování zhruba 11 000 až 11 200 bodů, tedy při 14-15% korekci, připraveni na cyklickou letní rally.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones Industrial Average sledujte zde