Short ETF: Vydělejte na poklesu!
|

Short ETF: Vydělejte na poklesu!

V posledních dnech se indexy světových burz ponořily hluboko do červených čísel. Americký index S&P 500 od začátku srpna umazal téměř dvacet procent. S podobným výsledkem skončil i japonský Nikkei. Propadu se nevyhnuly ani evropské burzy, rozvíjející se trhy a země BRIC. Červená vládla téměř všude, kam se člověk podíval.

DAX ETF Short selling
Býci vs. medvědi

Na letošní srpen bude řada investorů dlouho vzpomínat. Když ne u nás venku, tak alespoň na světových burzách bylo začátkem měsíce opravdu horko (pozn. data od 1. 8. do 10. 8. 2011). Všechny negativní zprávy (např. snížení ratingu USA, druhá záchrana Řecka, problémy v Itálii, Španělsku, obavy z nástupu druhé vlny recese, obavy z vysoké inflace…) se podepsaly na náladě investorů, kteří začali hromadně opouštět všechny rizikovější investice. Davový úprk z trhů se neobešel bez značných propadů burz.

V souvislosti s obavami z vypuknutí globální recese se nedařilo pouze akciím, ale i komoditám. Cena ropy Brent se od začátku srpna propadla o necelých devět procent. Padaly i ceny průmyslových kovů – zinku, hliníku, mědi apod.

Opačným směrem se vydalo zlato, které považují investoři za "bezpečný“ přístav". Otázkou je, zda již není dnešní cena zlata díky neutuchajícímu zájmu kupujících přemrštěná. Kterým směrem se vydá zlato po "pročištění vzduchu" netřeba vysvětlovat.

Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

Kam investovat?

V nabídce burz lze nalézt řadu ETFek, která se vyvíjejí opačným směrem než zvolený index. V názvech těchto fondů nalezneme slůvko Short. V případě poklesu indexu cena burzovně obchodovaného fondu roste.

Příkladem je oblíbený německý index DAX. I když tento index ztratil od začátku srpna necelých dvacet procent, Short ETF na index DAX přinesl přibližně dvacetiprocentní zhodnocení. Kdo se nebál využít finanční páky, mohl vsadit například db x-trackers ShortDAX 2x Daily ETF. Tento fond si připsal více než 45 %.

Vývoj indexu a ETF DAX

V konstrukci Short ETF jsou využívány i ostatní indexy hlavních světových burz – například S&P 500, FTSE, CAC 40. Investovat Short lze i v rámci jednotlivých regionů (MSCI Emerging Markets, DJ EURO STOXX 50) a sektorů.

Pouze pro investory, kteří se nebojí riskovat

Investoři do Short ETF by neměli zapomínat na to, že v případě růstu trhu začne cena fondu klesat. Stejně tak, jak lze dosáhnout během krátké doby velmi zajímavých zisků, může obchod skončit i vysokou ztrátou. Dvojnásob to platí v případě pákových ETF. Tento typ ETFek pravděpodobně využijí ti, kteří rádi spekulují.