Co opravdu stálo za včerejším 3% rally? To Vám na Wall Street neřeknou. My ano.
|

Co opravdu stálo za včerejším 3% rally? To Vám na Wall Street neřeknou. My ano.

Jak jsme psali již minulý týden, při dosažení poměru "indexu DJIA vs. Zlato" okolo hodnoty 5,75 dojde dle našich propočtů s největší pravděpodobností k zahájení rotace stávajících pozic institucionálních investorů, a tedy k přelévání kapitálu mezi těmito 2 aktivy, a následně k obratu současné strategie "Prodej akcie, kup zlato".

Dow Jones Zlato

Článek z minulého týdne o poměrovém ukazateli "DJIA vs. Zlato" naleznete ZDE

Včerejší seance na finančních trzích toho byla nejlepším dokladem. Poté, co se z krátkodobého hlediska dostal poměr riziko/výnos do neatraktivních hodnot a poměrový ukazatel mezi DowJones/Zlato (10830/1910) se pohyboval okolo hodnoty 5,67, institucionální investoři otočili.

Příliš mnoho medvědů v akciích a příliš mnoho býků ve zlatě posunulo poptávku a nabídku v daných aktivech do neudržitelného extrému. Přemíra volného kapitálu si totiž neustále hledá místa - pokud možno co nejprázdnější z pohledu širokého veřejného zájmu - která nabízejí prostor k nejlepšímu, a dle možností, co nejrychlejšího zhodnocení.

Souhrn: Pro velmi snadné a úspěšné překonání extrémní volatility v minulých dnech, i malým hráčům na trhu zatím stačilo jediné: sledovat poměrovou hodnotu akciových indexů vůči zlatu. Po včerejším 3% rally indexu DJIA a zároveň 3% poklesu ceny zlata odskočil jejich vzájemný poměr na 6,10, tedy opět nad hodnotu 6.

Jak bylo v našem minulém článku zmíněno, očekáváme, že v příštích dnech krátkodobý odskok akcií, a zároveň korekce zlata pravděpodobně dovede tento poměrový ukazatel do rozmezí mezi 6,80 až 7,50.