Připravte se na pád dolaru: 9 nových bezpečných přístavů
|

Připravte se na pád dolaru: 9 nových bezpečných přístavů

Zprávy o americkém HDP z minulého týdne a negativní reakce trhů definitivně potvrdily, že se celý svět v čele s Amerikou nachází v krizi s dvojitým dnem. Musíme se připravit na to nejhorší. Následující tipy na zajištění by měly zaručit, že ani v případě pádu "bezpečných přístavů" kvůli nekonečnému tištění peněz americkou centrální bankou a evropským dluhovým problémům neztratí vaše úspory hodnotu.

Komodity Zlato Krize Stříbro Americký dolar Švýcarský frank

Americký růst za druhé čtvrtletí jen kolem 1,3 % a růst spotřeby pouhé 1 % jsou neuvěřitelně špatná čísla. Když k tomu připočteme dohodu o dluhovém stropu, která není efektivním řešením amerického deficitu v dlouhodobém horizontu, není se co divit ponuré náladě na trzích a obavám investorů o budoucnost dolarového bezpečného přístavu.

Marc Faber: Boj s dluhem nemá smysl, vláda otočila kormidlo směrem k hyperinflaci

Je nejvyšší čas poohlédnout se po nových "bezpečných" investicích. Předkládáme 9 osvědčených tipů na zajištění v krizi:

1. Zlato

Zlato je na rekordních maximech - a není divu. Odjakživa je považováno za symbol bezpečných investic v dobách nejistoty.

Čeká nás návrat zlatého standardu?

Bankrot USA by mohl pěkně zahýbat novodobým finančním systémem postaveným na "papírových" měnách. Téměř každý hledá spolehlivého uchovatele hodnoty, jímž je zlato již po tisíce let.

Zlaté slitky

2. Švýcarský frank

Stejně jako zlato se švýcarský frank téměř blíží historickým maximům.

Země je fiskálně zdravá, řídí ji důvěryhodné politické osobnosti a bankéři. Největší výhodou je, že Švýcarsko není v eurozóně a není spjato s evropským monetárním systémem zatíženým dluhovými problémy.

Švýcarsko již dnes díky své fiskální stabilitě sklízí ovoce: švýcarské banky sledují obrovský příliv finančních prostředků z celé Evropy.

Švýcarské franky

3. Norská koruna

Možná ještě lépe než Švýcarsko je Norsko chráněno před dopady evropské dluhové krize.

Zemi netrápí deficit veřejných financí - hospodaří vyrovnaně. A co více! Jde o producenta ropy, tudíž norská koruna představuje měnu s komoditní hodnotou

Norská koruna

4. Japonský jen

Možná máte pocit, že Japonsko čelí podobným dluhovým problémům jako Amerika. Trhy to však vnímají jinak. Jen i japonské dluhopisy už po dlouhou dobu na trzích vítězí.

Země hospodaří s velkým přebytkem obchodní bilance, bankovní systém není příliš exponován v USA a japonský zodpovědný politický systém zaručuje, že se politici nikdy nebudou chovat sebedestruktivně (jako ti američtí).

Japonský jen

5. Brazilský real

Brazílie je další silnou ekonomikou, která se vyvíjí poměrně izolovaně od ostatních, a proto stojí stranou aktuálních globálních ekonomických rizik.

Brazilský real

6. Singapurský dolar

Spolu s měnami ostatních expandujících asijských ekonomik patří singapurský dolar k nejpoptávanějším měnám regionu.

Singapur se v mnoha ohledech podobá Švýcarsku. Prosperita země byla také vystavěna na budování centra komerčního bankovnictví. Faktem je, že sem v současnosti putuje stále více bohatství z celého světa.

Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není

Singapurský dolar

7. Stříbro

Stříbro je často nazýváno "zlatem chudých" a kromě jarní korekce zažívá již delší dobu silnou rally. Jde ovšem o poněkud rizikovější investici ve srovnání se zlatem, protože v historii obvykle zaznamenávalo boom spíše v dobách silnější ekonomiky (kdy je využíváno k průmyslovým účelům).

Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

Pokud by se však naplnily černé scénáře pádu globálního systému "papírových" peněz a návratu ke zlatému standardu, mohlo by být stříbro poptáváno spolu se zlatem i k účelům měnovým.

Americká stříbrná mince Eagle

8. Kanadský dolar

Kanadský dolar představuje dobrý štít. Na jedné straně je kanadská ekonomika sice úzce spjata s americkou, takže by pro ni kolaps USA představoval značný problém, na druhou stranu má však země veřejné finance v pořádku a bankovní systém zdravý. Další předností jsou bohatá naleziště mnoha strategických surovin.

kanadský dolar

9. Zajištění proti té nejčernější krizi: Zemědělství

Investoři se k zemědělství již houfně upínají, takže pokud se události budou vyvíjet podle těch nejobávanějších scénářů (potenciální rizika válek), lze očekávat enormní růst hodnoty investic souvisejících se zemědělstvím.

Zvučná investorská jména jako Barton Biggs a Marc Faber již pro případ ekonomického kolapsu zemědělskou půdu ve velkém skupují.

Česká zemědělská půda - ilustrační foto
Zdroj: Business Insider