Jim Cramer: Evropskou verzi Lehman Brothers už nikdo neodvrátí
|

Jim Cramer: Evropskou verzi Lehman Brothers už nikdo neodvrátí

Podle burzovního veterána a moderátora finančního kanálu CNBC Jima Cramera už dnes není složité komentovat situaci na trzích. Před investory totiž stojí evropská verze pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Měli by proto podle něj mít co nejvíc hotovosti a zvážit možnost spekulace na pokles.

Banky Recese Lehman Brothers Spekulace Světové akcie Ratingové agentury
jim cramer

"Evropa nemá plán, jak se s tím vypořádat. Navíc vlastně nikdo neví, co bude tím evropským Lehmanem. Francie, Německo, Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka, Trichet sám," ptá se Jim Cramer.

Další problém je, že je již pozdě na navyšování kapitálu bank.

"V okamžiku, kdy se do akce pustí ratingové agentury, je velice blízko situace, jaká byla v případě Lehman Brothers v roce 2008. Banky přestanou mít možnost krátkodobého financování - a zkolabují," varuje Jim Cramer.

Výročí pádu banky Lehman Brothers na Investičním webu

Navíc především francouzské banky ve svých účetních knihách před investory stále ukrývají toxická aktiva, jimiž jsou řecké dluhopisy.

Podle Jima Cramera ani Spojené státy se spouští nic nenadělají, protože jsou samy velmi oslabené, a to jak ekonomicky, tak politicky.

"Americký akciový trh je hodně svázaný s evropským a ani individuální akcie nedokážou vzdorovat negativnímu trendu. Později to bude možné, protože americký finanční systém nezkolabuje, ale ve výsledku je to jedno, protože se podle všeho blíží světová recese."

Recese: Tady a teď!

A co radí Jim Cramer v současné vypjaté době investorům?

"Pokud nemůžete spekulovat na pokles (shortovat), zkuste zvýšit své pozice v hotovosti. Pokud shortovat můžete, zkuste nakoupit indexové fondy, které s dvou- nebo trojnásobnou finanční pákou sázejí na pokles indexu S&P 500."

Zdroj: CNBC