Většina Američanů kašle na akcie
|

Většina Američanů kašle na akcie

Ano, většině Američanů jsou akcie v podstatě ukradené. Proč? protože zkrátka většina Američanů žádné akcie nevlastní. A pokud k nim přičteme ty, kteří vlastní akcie jen za několik set až tisíc dolarů, tak na více než dvě třetiny Američanů zkrátka turbulence na burzách přímo nedopadají.

Světové akcie

Samozřejmě to neznamená, že se jich pokles trhů vůbec nedotkne. Kromě horší nálady v médiích a celé společnosti je pokles na burzách výrazem nízké důvěry investorů v ekonomický vývoj.

Níže uvedený graf z roku popisuje situaci v roce 2007: zhruba 51 % obyvatel USA nevlastnilo ŽÁDNÉ akcie. Pokud přičteme ty, kdo drželi akcie za méně než 10 tisíc dolarů, podíl Američanů "bez akcií" byl 68 %.

To vše ještě dříve, než došlo k nejhorší finanční krizi za desítky let, dluhové krizi a podobně. Ano, býčí trh v letech 2009 a 2010 jistě část veřejnosti přilákal zpátky na trh, ale čísla budou zhruba stejná.

Kolik akcií drželi Američané v roce 2007? Druhý graf ukazuje tok peněz v amerických dluhopisových a akciových fondech. Graf nezahrnuje současnou situaci, která jen málokoho láká k masivnímu skupování akcií.

Tok peněz do dluhopisových a akciových fondů v USA

Opravdu bohaté investory pak poklesy akciových trhů mohou mrzet - přicházejí kvůli nim o velkou část majetku. Jejich každodenní nákupní náladu a osobní spotřebu to ovšem omezuje pouze v krajních případech.

Ve výsledku tedy Američany nemusí zajímat vývoj burz tak silně, jak se může zdát z vysílání velkých finančních televizí a ze stránek ekonomických rubrik. Kvantitativní uvolňování, pokud k němu Fed znovu přistoupí, tedy nebude přímou pomocí "obyčejným" Američanům, o jejichž spotřebu ve výsledku jde. Těm by "stačila" přirozeně rostoucí ekonomika.

Na těchto 11 akciích se shodne opatrný Warren Buffett s excentrickým Jimem Cramerem

Zdroj: TheArmoTrader