Napětí na Blízkém východě roste, cena ropy také
|

Napětí na Blízkém východě roste, cena ropy také

Rostoucí napětí mezi Sýrií a Tureckem a z něj plynoucí obavy o rozšíření konfliktu na další země regionu se promítlo do ceny ropy. Brent se v úterý vyšplhal nad 114 USD za barel. Moc tomu jistě nepomohly ani oznámené předčasné volby v Izraeli, kde premiér Netanjahu nemá podporu pro chystaný rozpočet.

Ropa Turecko Izrael Ropa Brent

Růstu ceny nezabránila ani optimistická predikce produkce ropy v Iráku. Podle IEA (International Energy Agency) má do roku 2020 vzrůst ze současných 3 milionů na 6,1 milionu barelů denně. Irák se má stát druhým největším vývozcem a předběhnout Rusko. Iráčtí politici jsou ještě optimističtější, do roku 2017 mají v úmyslu těžit až 8 milionů barelů denně.

Ropa Brent

Ropa v roce 2013: Paleta argumentů pro pokles ceny
Hlavní komoditní stratég Société Générale Mike Wittner nedávno zveřejnil nedávno svoji prezentaci s výhledem na trh s ropou v roce 2013. Jeho předpověď pro nejdůležitější světovou komoditu je mírně pesimistická. Slabé makroekonomické prostředí určuje strop pásma, v němž se ropa obchoduje. Výslednou cenu budou určovat hlavně geopolitická rizika v Íránu a Sýrii spolu s tržními očekáváními dopadů evropské a americké stimulační politiky centrálních bank.