Výhled pro světové měny a korunu
|

Výhled pro světové měny a korunu

Euro vůči dolaru minulý týden vesměs oslabovalo, nicméně hranice 1,3 je stále na dostřel. Koruna k euru oslabila jen lehce k hranici 25 Kč a zatím se zdá, že trh nereflektuje další možné uvolnění měnové politiky ze strany České národní banky.

Forex (FX) EUR/USD Česká koruna EUR/CZK
Výhled světových měn

Zasedání amerického měnového výboru nepřineslo nic překvapivého. Objem předpokládaného nákupu zajištěných dluhopisů se od jeho představení nijak nezměnil a sazby by měly zůstat rekordně nízko až do roku 2015. První odhad růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí pozitivně překvapil, nicméně největším strašákem podle Fedu zůstává nejistota kolem státního rozpočtu. Objednávky dlouhodobé spotřeby meziměsíčně díky volatilním složkám slušně vzrostly. Pozitivní faktory pro dolar tak jasně převážily zprávy z Evropy.

Dolaru se dařilo i vůči koruně, proti které dokázal od minulého týdne získat zhruba třicet haléřů.

Koruna k euru oslabila jen lehce k hranici 25 Kč a zatím se zdá, že trh nereflektuje další možné uvolnění měnové politiky ze strany České národní banky. To se v poslední době zdá být stále pravděpodobnější. Naopak koruně mohlo minimálně krátkodobě pomoci doporučení JPMorgan k nákupu českých státních bondů, což by mohlo navýšit poptávku po české měně.

Méně rizikové měny jako britská libra a švýcarský frank si ke koruně v uplynulém týdnu polepšily a napodobily měnový pár USDCZK. Obzvláště libře, podpořené prvním odhadem vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí a potenciálním snížením tamějšího programu na nákup dluhopisů, se dařilo.

Co může dělat investor, když ČNB přemýšlí o vrtulníku?
České národní bance se podle slov guvernéra Singera velice nelíbí všeobecný pesimismus spotřebitelů a chce s ním něco dělat. Zatím jsme zřejmě ještě daleko od příslovečného "sypání peněz z helikoptéry", devizové intervence jsou prvním střelivem, které hodlá ČNB použít. Debata, jak by se vrtulníkové bombardování penězi projevilo, je však zřejmě živá.

Zdroj: GE Money Bank