Není zlato jako zlato, dokud dolar nebude stát euro
|

Není zlato jako zlato, dokud dolar nebude stát euro

Kurz eura vůči dolaru je důležitý i pro chápání investic do komodit. Cena zlata například nedávno dokonce překonala svůj historický eurový rekord, ačkoli byla poměrně daleko od svých dolarových maxim. Minulý týden se pak vyhoupla na historické maximum také v českých korunách. Uvolněná politika obou hlavních centrálních bank ovšem dává kovu solidní šanci posilovat.

Komodity Zlato EUR/USD
Cena zlata v dolarech a v eurech

Dluhopisy, měny a zlato v příštích kvartálech: Konec bezpečných přístavů?
Bezpečným přístavům, za něž lze na základě historie posledních let považovat americké a německé bondy, ale například i české státní dluhopisy, odzvonilo a v příštích kvartálech zažijí pokles hodnoty (růst výnosů). I tak ale budou pravděpodobně zajímavé, v prostředí řady ekonomických nejistot bude pro řadu investorů zajímavé udržet hodnotu vložených peněz. Favoritem analytiků z Erste Group ovšem zůstává zlato.

Zlatá horečka stoupá, cílové ceny se hemží nulami
V roce 2010 se Kenneth Rogoff možná s nadsázkou ptal, zda se cena zlata vyšplhá na 10 tisíc USD za trojskou unci. Neomezené kvantitativní uvolňování ze strany americké centrální banky a vládní dluh Spojených států okolo 16 bilionů ale nechávají podobné scénáře minimálně otevřené, možná i pravděpodobnější.