Kolik ročně vydělat, abychom byli šťastní?
|

Kolik ročně vydělat, abychom byli šťastní?

"Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš," zpívá Richard Müller v jedné ze svých nejznámějších písní. Platí to naopak? Mnozí by řekli, že ne, jiní by okamžitě ukázali na řadu věcí, které jsou díky penězům minimálně snadnější a přístupnější.

Psychologie Bohatství Peníze

Má smysl měřit bohatství (jmění, hmotný a nemovitý majetek, duševní vlastnictví) a s ním související pocit uspokojení, štěstí a podobně, nebo spíše příjem, například na roční bázi, při kterém se považujeme za šťastné.

Odpověď se snažila najít řada studií. Jedna například zjistila, že lidé v USA jsou čím dál spokojenější s tím, jak jim roste plat, ovšem jen do chvíle, kdy začnou vydělávat 75 tisíc USD ročně. Nad touto metou se růst pocitu štěstí zpomalí nebo zastaví.

Čím víc máme, tím méně potřebujeme

Podle nejnovějšího průzkumu Skandia International s názvem Wealth Sentiment Monitor by Američané byli úplní "troškaři". USA ovšem v dotazování nebyly zahrnuty, navíc i metoda byla pravděpodobně odlišná. Průměr ve 13 sledovaných zemích byl nicméně dvojnásobný, konkrétně 161 tisíc USD ročně.

Skromné jsou přitom lidé z bohatších zemí, například Němci nebo Rakušané. Naproti tomu Italové jsou světový nadprůměr, podobně jako Mexičané nebo lidé ze Singapuru a Hongkongu. Světovým lídrem je emirát Dubaj.

V České republice je průměrný roční plat okolo 300 tisíc korun, tedy asi 15 tisíc USD. Vzhledem k náladě mezi lidmi by zřejmě i český sloupeček dosahoval hodně vysoko.

Průměrný roční příjem, při kterém by obyvatelé jednotlivých zemí byli podle vlastního názoru šťastní

Bohatnu, tak proč nejsem šťastnější?!
Tři pařížští ekonomové přidávají ve své studii The Great Happiness Moderation zajímavý střípek do mozaiky výzkumu vlivu míry ekonomického rozmachu na lidskou spokojenost. Prokazují, že v posledních 40 letech dochází zvláště ve vyspělých zemích k poklesu nerovnosti ve vnímání životní spokojenosti. Přivírání nůžek životního štěstí nastává podle nich kvůli snížení podílu jak těch lidí, kteří se cítí extrémně nespokojeni, tak těch, kteří se naopak považují za extrémně spokojené.
Extrémní LONG sázka: Proč je Afrika kontinentem budoucnosti
Gigantická naleziště ropy a plynu, která mění globální pravidla hry. Třída superbohatých, kterou si začíná předcházet většina výrobců luxusního zboží. Zároveň spousta chaosu a bezpráví. To vše a ještě mnohem více je Afrika – gigant, jehož pozvolné probouzení by investoři neměli zaspat. Podrobnosti zjišťoval Investiční web přímo na místě.