Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!
|

Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!

V poslední době jsme mohli zaslechnout mnoho názorů významných investorských osobností, proč je právě nyní vhodná doba na investici do akcií (nechyběli mezi nimi Warren Buffett, Larry Fink nebo Nouriel Roubini). Obvykle pak byly doprovázeny medvědím výhledem na trh dluhopisů.

Emerging Markets Státní dluhopisy Světové akcie Světová ekonomika
Jeremy Grantham

Jen některé komentáře k dluhopisům byly tak pesimistické, jako ty od známého investora Jeremyho Granthama: "Doslova mi docházejí superlativy k tomu, abych popsal, jak moc nenávidím dluhopisy," napsal ve svém posledním dopise investorům.

Grantham se považuje za kontrariána, proto není divu, že navyšuje pozice v Evropě. Podle něho prý platí, že "kontrariáni vtrhnou do budovy právě ve chvíli, kdy hoří".

Ve své poslední zprávě vyzdvihuje těchto pět investičních strategií:

1. Chtějte kvalitu

Vysoce kvalitní akcie se stále ještě obchodují za atraktivní ceny. Vsadit na defenzivní tituly a na kvalitu má v dnešním nejistém prostředí pořád smysl. Výhledy ekonomik jsou nejisté, ve vyspělém světě vládnou zemím nefunkční vlády a výnosy dluhopisů jsou děsivé.

2. Mírně omezte expozici na mladých trzích

Nad čínskou ekonomikou se nepřestávají vznášet obavy. Mnozí se navíc domnívají, že se případné splasknutí čínské bubliny neobejde bez následků v podobě nákazy pro ostatní trhy.

Čína je jedna velká bublina
Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.

3. Vsaďte na hodnotu

Pro sestavení globálního portfolia jsou nadále důležitá ocenění. Právě ve valuaci (ocenění) začíná Grantham spatřovat na poli světových akcií atraktivní rozdíl (spread) mezi "růstem" a "hodnotou".

Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory
"Pokud nakupujete akcie, vybírejte je tak, jako byste nakupovali v supermarketu. Nevybírejte svoje akcie jako svůj parfém," napsal guru hodnotového investování Benjamin Graham. Parfém symbolizoval něco luxusního a výjimečného. Styl investování známý jako value investing je dnes populární především díky úspěchům nejznámějšího value investora Warrena Buffetta. Pro drobného investora, tedy normálního člověka, je tento způsob investování zajímavý. Nebál bych se tvrdit, že dlouhodobě je dokonce jediný možný.

4. Ruce pryč od dluhopisů

Výnosy jsou mizerné a pomalé oživení spolu s monetárními politikami mnoha států naznačuje, že by v blízké době mělo dojít k nárůstu výnosů. To by znamenalo katastrofu pro portfolia s dlouhou durací (dluhopisy s delší dobou splatnosti).

5. Dosáhněte vyváženého portfolia

Snažte se investovat konzervativně, ale nenechte se připravit o výnosy. Úspěšnost strategie záleží v mnohém na dovednostech portfoliomanažera. Vaše portfolio by mělo mít jen malou korelaci s pohyby trhů. S takovou investicí lze dosáhnout výnosu podobného akciím.

Spoříte na důchod? Tato strategie funguje!
Věřili byste, že portfolio jednoduše zkonstruované ze dvou druhů aktiv může nabízet stejné reálné výnosy během recese i během expanze? Reportér Jeff Sommer z New York Times upozornil na nedávnou studii fondu Vanguard nazvanou "Recese a výnosy z balancovaných portfolií". Studie analyzovala akciový trh a index kvalitních firemních dluhopisů (high grade) v letech 1926 až 2009.

Zdroj: Business Insider