Stratégové doporučují: Uberte akcií v portfoliu!
|

Stratégové doporučují: Uberte akcií v portfoliu!

Akcie mají za sebou jeden z nejlepších ročních startů za několik desetiletí, investiční stratégové z Wall Street tomu ovšem zatím nevěnují tolik pozornosti. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Bloomberg, když se jich ptala, jak velký podíl portfolia by měli mít investoři v akciích. V minulém týdnu byl konsenzus mezi stratégy 57 procent.

Investiční doporučení Investiční portfolio Světové akcie

Vypadá to jako velké číslo, ale v historickém kontextu výzkumu, který se provádí již od roku 1997, je vidět, že se podíl doporučované složky akcií v portfoliích snižuje. Pokud by investoři měli věřit doporučením stratégů, dalo by se poslední číslo považovat za medvědí znamení. Je ovšem potřeba mít na paměti, že nejvyšší doporučovanou váhu dávali stratégové akciím na vrcholu internetové bubliny v roce 2001, a naopak nejméně jim věřili, když byly na dně po finanční krizi v roce 2009.

Kolik akcií by stratégové drželi v portfoliích?

Marc Faber: Korekce je na spadnutí, ale akcie stále patří do dlouhodobého portfolia
Světoznámý investor Mark Faber dlouhodobě akciím jako investici fandí, v poslední době však věstí trhům korekci, protože jsou podle jeho názoru technicky překoupené. Navíc podle Fabera, který se svojí investiční úvahou vystoupil na finanční stanici CNBC, je na trhu velký přetlak prodejců na straně zasvěcených investorů z řad manažerů firem. Mark Faber se také domnívá, že velkou část růstu indexu S&P 500 v posledních letech mají na svědomí fáze I a II kvantitativního uvolňování. V případě, že by index propadl o 100 až 200 bodů, nevylučuje další, třetí fázi. Faberovo ideální portfolio se nyní skládá po čtvrtinách z akcií, nemovitostí, hotovosti a zlata.

Zdroj: Bloomberg