Ukázkový vrchol rally: Insideři prodávají akcie jako o život, hlupáci spěchají na trh
|

Ukázkový vrchol rally: Insideři prodávají akcie jako o život, hlupáci spěchají na trh

"Dumb money", slušně řečeno drobní investoři s nedostatkem informací, jsou v posledních týdnech extrémně optimisticky naladěni, zatímco "smart money", tedy insideři a investoři s dostatkem informací, mají vyloženě medvědí náhled na trh. Podívejme se na několik grafů, které chování různých skupin investorů popisují podrobněji.

Medvědí trh Rally Smart money Býčí trh Světové akcie Insider trading

První graf ukazuje extrémní býčí náladu. Vychází z dat Investors Intelligence, MarketVane, Americké asociace individuálních investorů a put/call ratia. Dokud se bude držet nad linkou se zelenou šipkou, akcie by měly dále posilovat, nehledě na fázi probíhající rally. Nejlepší čas prodávat je zhruba v týdnu poté, kdy se křivka dotkne zmíněné linie. Ovšem jde samozřejmě o ideální, "ukázkový" průběh, ne o skálopevné pravidlo.

Dumb money

V posledním týdnu se mírně snížil objem prodejů akcií ze strany insiderů, ovšem stále je na vysokých hodnotách. Změnou oproti předchozímu období je to, že insideři více prodávají v rámci menších firem (index Russell 2000) a méně u S&P 500.

Akcie: Goldman Sachs má za sebou špatný PR týden, a přesto doporučuje investorům jednu z nejrizikovějších sázek

Insideři prodávají jako o život

Poslední graf ve své spodní části ukazuje znovu býčí náladu, a sice v býčích akciových fondech. V době, kdy je graf v zelené oblasti, mají tyto fondy strach. Nyní mají tedy opravdu "pro strach uděláno". Došlo ovšem poprvé za 12 týdnů k poklesu podílu býků, i když jen mírnému. Až hodnoty pod 50 % jsou spojeny se dnem trhu, a tedy s chutí znovu nakupovat. Naopak hodnoty nad 58 % jsou historicky spojené s vrcholy trhu. Loni se trh vydal na jih v době, kdy byl tento indikátor mezi 70 a 71 %. Varování pro současnost?

Býků je skoro 70 %
Zdroj: TheTechnicalTake.com