Jak se vyrovnat s korekcí na trzích?
|

Jak se vyrovnat s korekcí na trzích?

Akcie po dlouhé době zažívají větší korekci. Na trhu strmě vzrostla korelace akcií, když například ve středu 96 procent akcií v indexu S&P 500 souběžně klesalo, což může naznačovat, že pokles bude možná pokračovat a investoři by měli být opatrní s automatickým nakupováním po propadu, píše na svém blogu zkušený makléř z Wall Street Ivan Hoff. A současně dává čtyři tipy na to, jak by se měli investoři s propadem vyrovnat.

Investice Korekce na trzích Světové akcie

"Univerzální recept neexistuje, protože každý investor má jinou chuť riskovat a jiný časový horizont, ale je pár věcí, které fungují," píše Hoff. Které to jsou?

1. Firmy, které se z propadu dovedou otřepat a růst, se mohou stát budoucími lídry trhu. Akcie, které se dokáží vzchopit na slabém trhu, jsou většinou pod tlakem z dlouhodobého důvodu.

2. Investoři by měli věnovat pozornost rotaci mezi jednotlivými sektory a "vyzobávat" akcie, které dlouhodobě vykazují sílu, ale krátkodobě ztrácejí. Jinými slovy, akcie, které korigovaly během posledních dvou týdnů, konečně vzbuzují zájem mezi kupci. Příklady najdete u výrobců polovodičů jako KLA-Tencor a Nanometrics či těžařů a zpracovatelů vzácných kovů Silver Wheaton nebo New Gold.

3. Každý investor by měl mít seznam akcií, které by si rád koupil při korekci. Dlouhodobí investoři by měli korekce na trzích vítat, protože mohou koupit značkové akcie za neznačkové ceny.

4. Je potřeba mít dost hotovosti a čekat, až se na hlavních indexech znovu objeví růstový trend. Dříve větší obnos peněz na nákupy akcií rozhodně nedávejte.

"Hlupáci" věří v další růst, "chytráci" se mění v medvědy
Jedním z populárních indikátorů nálady na trhu z dílny serveru SentimenTrader.com je rozpětí mezi důvěrou peněz "hloupých", řekněme spíše naivnějších investorů, a peněz "chytrých" hráčů. Nálada na trzích je podle tohoto indikátoru extrémně býčí, "chytráci" mají naopak medvědí náladu. Je tedy jasné, že býci mají sice vývoj pod kontrolou, ale největší kurzové zhodnocení je za námi. Není ovšem jasné, co nastane, když "přestane hrát muzika". Najdou investoři volnou židli, nebo budou potřebovat padák? Příliv likvidity na trhu naposledy skončil flash crashem 5. května 2010. "Verze" roku 2011 skončila propadem indexu S&P 500 o 18 % během tří týdnů.