Květen a červen: Nejkalamitnější období burzovní historie
|

Květen a červen: Nejkalamitnější období burzovní historie

Nejen makroekonomické indikátory, výsledky společností a zásahy ratingových agentur a politiků ovlivňují kapitálové trhy. Investoři musejí sledovat také sezónní faktory - a ty pro květen a červen nejsou vůbec příznivé.

Burzovní almanach Světové akcie Historie

Vybíráme ze statistiky akciového almanachu:

Kombinace výkonnosti květnového a červnového obchodování v letech 1965 až 1984 zanechala S&P 500 v červených číslech v 15 z 20 případů.

Během let 1985 až 1997 byl květen nejlepším měsícem v roce, když akcie rostly v průměru o 3,3 %. Od roku 1997 byl květen růstovým měsícem sedmkrát, pětkrát akcie zakončily měsíc ve ztrátě.

Výkonnostně horší půlrok historicky začíná květnem (Sell in May and go away).

Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?!
Staré burzovní přísloví "Sell in May and go away: není potřeba čtenářům Investičního webu představovat. Ne všichni ovšem vědí, že sice možná platí, že od května do října akcie nerostou akcie tak rychle, zajímavé však je, že historicky i v tomto složitém období posilují. Alespoň měřeno tradičním indexem Dow Jones Industrial Average.

10 000 USD zainvestovaných v období listopadu až dubna v uplynulých 60 letech se zhodnotilo na 527 388 USD, naopak investice v období května až října přinesla investorům ztrátu 474 USD.

V předvolebních letech je květen od roku 1951 špatným měsícem pro akcie. Index Dow skončil ve ztrátě desetkrát a indexy S&P 500 a Nasdaq osmkrát.

Sell in May? Kdepak, tyhle akcie si přes léto nechte v portfoliu!
Existuje hned několik důvodů, proč se letos nedržet pořekadla "Sell in May and go away". Navíc profesoři z novozélandské univerzity objevili dva sektory, kterých se letní výprodeje dotýkají jen minimálně, ba naopak dlouhodobě vykazují i v létě nadprůměrný výkon.

Zdroj: Stocktradersalmanac.com