Bailout španělských bank je tady!
|

Bailout španělských bank je tady!

Podle mnohých to byla jen otázka času - španělský premiér Mariano Rajoy otočil o 180 stupňů a uvedl, že by země mohla začít pumpovat do bankovního systému další peníze, aby podpořila úvěrovou aktivitu a skomírající ekonomiku. "Pokud bude potřeba desetiletý problém s nemovitostním trhem, který přerostl do celého finančního systému, řešit novými penězi, nebudu tím, kdo odmítne tyto peníze bankám poskytnout," uvedl Rajoy pro rozhlasovou stanici Onda Cero. Přeloženo - bailout španělských bank začíná.

Španělsko PIIGS Finanční krize Dluhová krize Evropské banky
Bankia SA

Premiér uvedl, že konkrétní plány pro španělský bankovní sektor budou zveřejněny již tento pátek. Bailout má být až "poslední z možností".

Země již bankám poskytla 18 miliard eur na to, aby vylepšily své rozvahy. Ty byly těžce zasaženy splasknutím nemovitostní bubliny před čtyřmi lety.

Téma rozvířila Bankia SA (třetí největší banka v zemi), která minulý týden oznámila, že jednala o zhruba 10 miliardách svých půjček (zhruba 5 % celkových aktiv) s dlužníky, kteří nejsou schopní je splácet. To vzbudilo novou vlnu obav o to, zda jsou data ze Španělska ohledně těchto "nekvalitních" úvěrů důvěryhodná.

Samotná banka bude možná muset svou bilanci vyztužit jinak, například prodejem aktiv. To není dobrá zpráva ani pro akcionáře, ani pro vládu. Ta ve spolupráci s centrální bankou řeší možné změny v managementu Bankie i její mateřské banky Banco Financiero y de Ahorros SA. El País v pondělí uvedl, že by mohla přijít injekce kapitálu získaného prodejem konvertibilních dluhopisů banky s 8% výnosem.

Banco Financiero y de Ahorros SA nedávno odepsala 2,75 miliardy eur ze svého nemovitostního portfolia.

Situace je nepřehledná, ale vláda je připravena k "finančním injekcím v bankovním sektoru". Opakování pro pomalé - bailout je tady!