Facebook: Jak obstojí jeho IPO ve světovém upisovacím žebříčku?
|

Facebook: Jak obstojí jeho IPO ve světovém upisovacím žebříčku?

Společnost Facebook si podle posledních informací sama sebe před očekávaným vstupem na burzu (IPO) cení na 96 miliard dolarů. Je to hodně, nebo naopak málo v porovnání se největšími IPO novodobé burzovní historie?

Technologie Světové akcie IPO Facebook Primární úpis akcií (IPO) Historie Sociální sítě

Podle tržní hodnoty se stane Facebook nejspíše třetím největším IPO historie. Objemem upsaného kapitálu se však Facebook paradoxně nemá šanci dostat ani do první desítky. (Zdroj: Dealogic)

Facebook a největší IPO historie

Mezi americkými firmami se Facebook může stát jedničkou, co se týká tržní hodnoty, třetí příčka by mu měla patřit za upsaný kapitál.

Facebook a největší americké IPO historie

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!
Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.

V rámci IPO, které uvedly na americké akciové burzy internetové společnosti, může Facebook snadno převálcovat konkurenci jak tržní hodnotou, tak objemem upsaného kapitálu.

Facebook a největší internetové IPO historie

IPO Facebooku se blíží: Jak se daří internetovým akciím po uvedení na burzu?
Investoři se budou nepochybně dožadovat akcií Facebooku, jen co se v květnu objeví na trhu. Ale protože si na tento okamžik budeme muset ještě pár dnů počkat, podívejme se zatím "v klidu" na primární emise technologických akcií za poslední dva roky, abychom se dobrali možného výkonu akcií Facebooku.

Zdroj: WSJ