Mají akcie namířeno k jihu?
|

Mají akcie namířeno k jihu?

Poklesy na komoditních trzích byly v posledních dnech dramatické. V jejich čele stála ropa Brent, která za posledních 5 seancí ztrácela i více než 8 % a spadla až k hladině 88,50 USD/barel. Jen o málo pozadu zůstala americká ropa WTI se ztrátou 6,5 % a minimem na hladině 77,60 USD/barel. Brent se nachází nejníže od prosince 2010 a WTI od října minulého roku.

Ropa Světové akcie Korelace investic

Za poklesy je potřeba hledat negativní vliv evropské dluhové krize a globální ekonomické zpomalení. Negativní trend podtrhly současná rekordní těžba ropy Saúdské Arábie a nejvyšší zásoby ropy v USA od roku 1990.

Zajímavé je grafické porovnání výkonů ropy a akciového indexu S&P 500 od pádu banky Lehman Brothers v září 2008. Ropa a akcie od té doby relativně silně korelují. V posledních týdnech byla ovšem tato korelace prudkým poklesem cen ropy narušena, akciový index S&P 500 se stále drží relativně blízko čtyřletých maxim dosažených na počátku dubna. Přestože důvodů k poklesu cen ropy je požehnaně, většina negativních faktorů by měla působit i na akciových trzích. Nabízí se tak otázka, zda ropa už ví něco, co akcie dosud nezjistily.

S&P 500 a cena ropy

Brent pod 90 USD za barel: Dno v nedohlednu
Cena ropy Brent se ve čtvrtek večer poprvé od prosince 2010 propadla pod 9O USD za barel. Americká ropa se obchodovala pod 80 USD. Pokles cen ropy tak pokračuje již od středečního zasedání Fedu, který předpokládá zpomalení amerického ekonomického růstu. Navíc znovu posiluje dolar.

Zdroj: X-Trade Brokers