UBS: Horší výhled pro americké akcie, zisky budou nižší, Evropa řeší krizi pomalu
|

UBS: Horší výhled pro americké akcie, zisky budou nižší, Evropa řeší krizi pomalu

Index amerických akcií S&P 500 je na dvakrát vyšších úrovních než v březnu 2009, většina růstu ovšem přišla v prvním roce a půl akciového růstu. Uplynulé dva roky jsou naopak spíše ve znamení hledání nového směru. Jeden z většinou optimistických stratégů na Wall Street - Jonathan Golub z UBS - ovšem na začátku týdne snížil svou cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 375 bodů z původních 1 475.

Světové akcie Zisky Výsledková sezóna

Za snížením akciového výhledu je potřeba hledat tři základní faktory:

1. Nejvyšší soud rozhodl o zdravotní reformě v USA. Reforma bude pravděpodobně důležitou součástí rozpočtových debat na konci roku. A ještě si všichni pamatujeme, jak jednání o dluhovém stropu a snížení ratingu USA zasáhly trhy v srpnu 2011.

2. Dohoda na řešení dluhové krize není tak jasná, jak naznačovaly první zprávy ze summitu EU v Bruselu. Větší integrace bank, rekapitalizace španělských bank, podpora dluhopisového trhu ze strany ESM. Vypadá to všechno růžově, Finsko a Nizozemsko ovšem s nákupy dluhopisů ze strany ESM za stávajících podmínek nechtějí souhlasit, otevřená je otázka Irska a podobně. Summit má řadu dozvuků a nechal hodně otázek nezodpovězených.

Kritika evropských bankovních plánů na sebe nenechala dlouho čekat, Německo čeká vnitropolitický boj
Americká Wall Street s kritikou zatím známých výstupů z evropského summitu nečekala příliš dlouho. Plány na rekapitalizaci evropských bank ze záchranných fondů jsou například podle Morgan Stanley nedostatečné a evropské téma neposouvají fundamentálně příliš kupředu. Čekají proto další oslabování eura, a to navzdory dopolednímu vývoji na trzích.

Vítěz summitu? Merkelová!
Itálie, Španělsko, možná Irsko - vítězů evropského summitu bychom ve světových médiích napočítali více. Financial Times ovšem nepotřebují rychlé soudy a vidí jako vítěze hlavní hybnou sílu Evropy - Německo. Jak je to možné, když Merkelová na summitu přece ustoupila z některých dříve "nedobytných" pozic? Financial Times vyjmenovávají hned několik důvodů.

3. Zhoršující se ekonomická data v USA. Index ISM v úvodu týdne trhy vystrašil svým strmým propadem, nových žádostí o podporu v posledních měsících mírně přibývá, naopak nových míst vzniká výrazně méně než na začátku roku.

Americký ekonomický výhled: Kolaps jako po teroristických útocích 11. září 2001
Vraťme se ještě indexu nákupních manažerů ISM ve Spojených státech, který byl zveřejněn v pondělí. Za jeho propad mohly především dvě položky - pokles očekávání ohledně nových objednávek a cen je velkým deflačním varováním. Jak ukazuje dlouhodobý graf, očekávání ohledně nových objednávek se nejníže od doby, kdy Usáma bin Ládin poslal sebevražedné útočníky zničit Světové obchodní centrum, Pentagon a Kapitol.

Varovný trend v americké ekonomice
Ve čtvrtek budou kromě HDP za 1Q2012 sledované i týdenní počty žadatelů o podporu v USA. Joe Lavorgna, hlavní ekonom Deutsche Bank pro USA, varuje před růstovým trendem, který nabral 4týdenní průměr počtu nových žadatelů o podporu. "Velká nezaměstnanost" přijde na řadu příští týden. Tam předpokládá 75 tisíc nových míst v soukromém sektoru a 90 tisíc míst mimo zemědělství, celková míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 8,2 %.

UBS také snížila odhad zisků firem v indexu S&P 500 na letošních 103,5 USD (ze 105 USD) a 110 USD v roce 2013 (z dřívějších 113 USD). Důvody jsou 4: slabší americká ekonomická data, slabší růst na zahraničních trzích, posilující dolar a očekávané horší výsledky finančního sektoru (po ztrátě JPMorgan se není co divit).

Pesimismus, pesimismus, ať můžeme být mile překvapeni!
Zhoršující se makrodata ve Spojených státech (i když třeba nemovitosti v posledním týdnů investory spíše příjemně překvapují) naplňují analytiky pesimismem před nadcházející výsledkovou sezónou za 2. kvartál. Možná až příliš. Je totiž pravidlem, že jsou analytici spíše opatrní, aby pak firmy smetly jejich odhady silným růstem zisků. Výsledková sezóna tak mnohdy bývá ideálním obdobím pro nákup akcií, alespoň v některých (růstových) sektorech.

Americké akcie

Akcie mají nakročeno k hlubokým propadům, řešením může být zlato
Akciové trhy jsou v posledních týdnech jako na houpačce, většinu května a června sice vydržely v relativně úzkém koridoru, krátkodobě ovšem investice do nich investory spíše strašily. Snad až do summitu EU v minulém týdnu. Negativní výhled ovšem dává například technický analytik Tom Fitzpatrick ze Citibank. Svůj pesimismus opírá o pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.

Zdroj: UBS