Devizové intervence ČNB: Poslední trumf je již na stole!
|

Devizové intervence ČNB: Poslední trumf je již na stole!

ČNB začátkem listopadu vystřílela svou konvenční munici v podobě snižování základní 14denní repo sazby, která určuje úrok, za nějž si banky ukládají u centrální banky peníze. Další možnosti, jak stimulovat domácí ekonomiku, centrálním bankéřům už nezbývají.

ČNB Česká koruna EUR/CZK
ČNB

Kvantitativní uvolňování, například v podobě nákupu dluhopisů centrální bankou, v českých podmínkách nedává smysl. Domácí banky jsou totiž likviditou přecpané, spíše aktuálně nevědí, co s penězi.

De facto jedinou možností, jak změkčit měnové podmínky, jsou devizové intervence proti české koruně. Ty prostřednictvím oslabení měnového kurzu zlevní domácí zboží a služby v zahraničních měnách a povzbudí export, jenž tvoří více než 35 % domácí produkce. ČNB konečně takové zákroky připustila již ve výstupech z listopadového jednání bankovní rady společně s dočasným přerušením směny výnosů z devizových rezerv za koruny, které naopak domácí měnu posilují.

Mají intervence proti koruně smysl?

V českých podmínkách navíc nemá oslabení měny tak velký negativní dopad na schopnost domácností a podniků splácet své závazky v zahraničních měnách, jednoduše proto, že domácí subjekty příliš takových závazků nemají.

Ani nadměrný růst inflace, plynoucí ze zvyšování korunových cen dovozů, nepředstavuje z makroekonomického pohledu problém, protože inflace očištěná o daňové a administrativní vlivy se pohybuje pod cílem národní banky a rizikem budoucího inflačního vývoje. A jak sama ČNB přiznává, jsou spíše na protiinflační straně.

Velkou otázkou je však efektivita devizových intervencí, tedy schopnosti dlouhodobě měnový kurz ovlivnit. Historické zkušenosti a řada ekonomických studií ukazují, že reálný vliv devizových intervencí na měnový kurz je spíše krátkodobý. Centrálním bankám se tedy nedaří dlouhodoběji přetlačit trh.

Samotné verbální intervence, upozorňující na možnost použití tohoto nástroje, ovšem evidentně vykonaly svůj díl práce. Euro je oproti svému loňskému minimu aktuálně o více než 4 %, tedy zhruba korunu dražší, česká měna se k posilování aktuálně příliš nemá.

Domnívám se, že reálná devizová intervence může v této situaci zahnat kurz ještě o pár desítek haléřů výše, nicméně v horizontu několika měsíců až roku se koruna vrátí k posilování, které je jediným možným kanálem takzvané reálné konvergence s vyspělými evropskými státy. Z tohoto pohledu tedy už vlastně centrální banka svůj poslední trumf na stůl položila, aniž by koupila jediné euro.

Nebude to ale fungovat navěky. Aby možnost intervencí všichni brali vážně i příště, muselo by se občas od slov přejít k činům. ČNB proto nebude chtít riskovat svou kredibilitu a k reálné intervenci proti koruně v blízké době přistoupí.

Mělo by vás zajímat: Nový prezident bude mít slovo v české ekonomice
Nedoporučím vám, jakého kandidáta máte volit. I když má prezident omezené pravomoci a jeho vliv na naší ekonomiku je patrně menší než vliv amerického ministra financí, chci upozornit na jednu prezidentovu pravomoc, díky níž může hlava státu výrazně ovlivnit život v České republice.