Fondy: Nulové sazby nutí Čechy překročit svůj investorský stín

Strašák záporných úrokových sazeb není ničím novým. Zatím na tom nejsme tak špatně jako střadatelé v některých západoevropských zemích, kteří již bankám platí za to, že u nich mohou mít (půjčují jim) své peníze. Nicméně i u nás se konzervativní investoři s černou nulou smiřují jen obtížně.
Nemusí se nám to líbit, ale získat vyšší výnos znamená podstoupit větší investiční riziko. Odvážnějším investorům se ale od června rozšířily možnosti v podobě snížení limitu pro investici do fondů kvalifikovaných investorů na 1 milion korun. Tyto fondy nejsou tolik sešněrovány legislativními pravidly, a mohou tak investovat i do aktiv, ke kterým se běžný investor přímo jen tak nedostane. Od doby, co se zjednodušila legislativa, vzniklo na českém trhu několik úspěšných fondů zaměřených na nemovitosti, pohledávky, obchodní podíly v nekotovaných firmách, ale i investiční vína, autoveterány a umění.
Pokročilejším, takzvaně kvalifikovaným investorům se tak otevírají dosud netušené obzory, i když i zde je patrný poměrně značný konzervativismus českých účastníků trhu.
Nemovitosti jako první vlaštovka
Oblíbené jsou investice do různých typů nemovitostí, od zemědělské půdy přes komerční až po průmyslové nemovitosti v podobě továrních a logistických hal. Je dobře, že touto cestou získávají investoři alternativu k dnes velmi rozšířeným investicím do bytů k dalšímu pronájmu. Segment rezidenčních nemovitostí se zdá být alespoň v Praze přehřátý, hrubé výnosy z nájmů padly někam ke 3 % ročně, místy i níže, a na hranicích metropole rostou projekty bez rozumné infrastruktury, které by ve standardních časech nebyly životaschopné.
Oproti tomu jsou zejména průmyslové nemovitosti dosud velice opomíjený segment, ke kterému dosud neměl běžný investor přístup a kde lze s rozumným využitím finanční páky, tedy cizího kapitálu, dosáhnout poměru mezi výnosy a vloženou investicí ve výši 5-10 % ročně. Ani zde není žádný oběd zadarmo, výnosy investice do průmyslových nemovitostí jsou více spjaty s prosperitou domácí ekonomiky než u rezidenčního segmentu. Menší přetlak investorů a z něj pramenící vyšší nabízené výnosy jsou však neoddiskutovatelnou výhodou.
O rostoucí oblibě investic do nemovitostí přes investiční fondy svědčí fakt, že objem majetku v nemovitostních fondech roste dle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR nejrychleji ze všech typů fondů, a to o více než 11 % jen za 2. kvartál letošního roku. Růst celého trhu přitom činil jen něco málo přes 4 %. V těchto číslech jsou navíc zahrnuty jen fondy kolektivního investování pro širokou veřejnost, nikoli fondy kvalifikovaných investorů investující do nemovitostí. Nutno říci, že v tomto ohledu mají Češi co dohánět, protože segment realitních fondů zaujímá stále méně než 4 % domácího fondového trhu, oproti tomu například v sousedním Německu je to okolo 15 %.
Lze očekávat, že rukavici hozenou na nemovitosti zaměřenými fondy zvednou i ostatní fondy kvalifikovaných investorů. Získat přízeň investorů v době konjunkturálního přebytku peněz, které jsou navíc nejlevnější v historii, je totiž snadnější než kdy jindy. Investoři bažící po alespoň trochu zajímavějších výnosech však musejí zvážit rizika, která takovými investicemi podstupují. Je to pro ně náročné, protože se s nimi při využívání bankovních depozit nebo běžných fondů pro veřejnost investujících do nástrojů peněžního trhu, dluhopisů nebo akcií dosud nesetkali. Fondy kvalifikovaných investorů jsou užitečný nástroj v rukou uvědomělého investora, ti neznalí však mohou jejich nevhodným použitím snadno přijít k újmě.