Co musíte vědět (1. srpna)
|

Co musíte vědět (1. srpna)

S čím své červencové zasedání uzavřeli centrální bankéři v USA, jak se vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jaká čísla čekat ve čtvrtek od Komerční banky a jak se již v létě někdo chystá na Halloween? To všechno byste měli určitě vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posunuly svá historická maxima, optimismus ale v průběhu dne vyprchal

Americké akcie ve středu zahájily výše a index Dow v úvodu obchodování dokonce stanovil svůj nový historický rekord na 15 634,02 bodu. Své historické maximum v průběhu dne posunul také index S&P 500, a to na 1 698,38 bodu. Akcie však nakonec své zisky neudržely a po zveřejnění zápisu ze zasedání amerického měnového výboru FOMC zamířily do červených čísel. Dow oslabil o 0,14 % a širší S&P uzavřel s mírnou ztrátou 0,01 %. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,27 %.

Ekonomická aktivita v USA podle vyjádření měnového výboru Fedu (FOMC) v prvním pololetí mírně vzrostla. Ve střednědobém horizontu banka předpokládá růst inflace nad svůj 2% cíl. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly skokovým posílením, krátce na to však zisky začaly odevzdávat a zamířily do červených čísel. Utahování měnové politiky však možná není až tak aktuální, když Fed v souvislosti s inflací hovoří o "střednědobém" horizontu.

Co dalšího (výsledky firem, makrodata) ovlivňovalo americké obchodování? Americké akcie byly ve středu nerozhodné. S&P 500 i Dow nakonec oslabily

2. Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

Britský index FTSE 100 posílil o 0,76 % na 6 621,06 bodu, německý DAX posílil jen mírně o 0,06 % na 8 275,97 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,15 % na 3 992,69 bodu. Nejvíce se dařilo potravinářskému a chemickému sektoru, v mínusu naopak uzavřely indexy výrobců automobilů nebo sektoru základních materiálů.

Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

3. Pražská burza za nepatrného objemu obchodování ve středu posílila o 0,27 %

Poraženým dne byly po zveřejnění výsledků za druhý kvartál akcie CME (-2,08 %). Výsledky CME jsme vám nabídli okamžitě po zveřejnění včetně komentáře analytika: CME ve druhém kvartálu na úrovni tržeb nenaplnila už tak nízká očekávání, celkově se propadla do ztráty

Ve spanilé jízdě pokračují akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které ve středu přidaly 2,79 % na 590 Kč. Stejně tak se relativně dařilo české Telefónice, která zdražila o 0,48 % na 291,9 Kč. V plusu skončily také Erste (+0,64 %) a Fortuna (+0,51 %). Nedařilo se naopak akciím ČEZ (-0,64 %). Komerční banka před čtvrtečními výsledky zůstala na nule.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek ráno oznámí výsledky svého hospodaření ve druhém kvartálu Komerční banka.

Komerční banka - očekávané výsledky za 2Q2013

Konsenzus trhu podle Bloombergu vidíte v grafu. A Milan Lávička, analytik z J&T Banky, veskrze souhlasí. "Očekáváme pokles čistého zisku meziročně o 26 % 3 040 milionů Kč kvůli klesajícím výnosům a vyšším rizikovým nákladům. Meziroční srovnání je ovlivněno jednorázovými položkami v 2Q2012 v souhrnném objemu +450 milionů Kč (zisk z prodeje podílu v ČMZRB a ztráta z prodeje řeckých a portugalských dluhopisů). Po očištění by byl pokles čistého zisku přibližně o 15 %. Měl by pokračovat pokles čisté úrokové marže, nicméně ne tak rychlým tempem jako v předchozích kvartálech. Opravné položky očekáváme na úrovni 620 milionů Kč. Podíl nesplácených úvěrů by měl víceméně stagnovat (+5,8 %) v souladu s vývojem kvality úvěrů na trhu. Pozornost investorů se zaměří především na vývoj úrokových marží, popřípadě na jakýkoli výhled zisku. I přes defenzivní charakter a absenci významnějších zpráv jsou akcie KB poměrně volatilní a často se pohybují i proti trhu v reakci na obchody velkých institucionálních investorů," netroufá si odhadovat reakci akcií Komerční banky Lávička.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

Výsledková sezóna pokračuje také v USA, Evropě i Asii. Makrokalendáři dominují výsledky průzkumů mezi nákupními manažery ze zpracovatelského průmyslu z celého světa (indexy PMI) a tradiční čtvrteční počty žádostí o podporu v USA. Po Fedu ale zasednou bankéři z ECB, Bank of England a ČNB. Změny sazeb se nečekají. Více v našem kalendáři nebo zde: V hlavní roli centrální banky: Jak dopadnou zasedání Fedu, ECB a ČNB?

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americká ekonomika ve druhém kvartálu vzrostla o 1,7 %, nová metodika výpočtu HDP zlepšuje statisticky ekonomický výhled i minulost

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla o 1,7 % podpořena solidním růstem spotřebitelských výdajů a nárůstem investic. Čekal se růst o 1 %. Údaje z prvního čtvrtletí byly ovšem revidovány z 1,8 % na 1,1 %. K optimismu ohledně vývoje ekonomiky přispěla zpráva organizace ADP, podle které soukromý sektor Spojených států v červenci přijímal nové zaměstnance nejrychlejším tempem od začátku roku. Americké firmy v červenci vytvořily 200 tisíc nových pracovních míst, čekalo se o 20 tisíc méně.

Americký HDP v 2Q2103: Ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %

6. Nezaměstnanost v Evropě je stále rekordní, Německo problém nemá

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stagnovala na 12,1 %, ekonomové očekávali 12,2 %. Zastavení růstu nezaměstnanosti dosvědčuje, že se eurozóna začíná vzpamatovávat z vleklé recese. Míra květnové nezaměstnanosti byla revidována z 12,2 % na 12,1 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost mírně snížila z květnových 11 % na 10,9 %. Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala dle očekávání na 6,8 %, počet nezaměstnaných klesl o 7 tisíc. Míra inflace v eurozóně zůstala v červenci podle prvního rychlého odhadu na červnových 1,6 %.

7. Dluhová krize: Brazílie nepřeje Řecku, Kypr prý dělá pokroky

Jedenáct jihoamerických zemí odmítlo podpořit návrh MMF, aby věřitelé dále posílali Řecku peníze. Jako důvod uvedly riziko, že Atény nebudou schopny své závazky splatit. Sám fond ve středu s upozornil, že Řecko možná bude od evropských partnerů potřebovat rychlejší úlevu od dluhů, než se původně předpokládalo. Kypr je na rozdíl od Řecka na začátku cesty z krize. Zemi se prý daří plnit podmínky mezinárodního záchranného programu, ale vyhlídky jeho ekonomiky jsou v krátkodobém výhledu nejisté. Záchranný program pokračuje podle plánu, ukazatele důvěry se dostaly z dubnových minim, nezaměstnanost ale roste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Světová modelka má slabost pro převleky

V roce 1997 se provdala za Rica Pipina, rozvedli se v roce 2002. Pak žila nějakou dobu s Anthonym Kiedisem z Red Hot Chili Peppers, první dítě povila s Flaviem Briatorem. Vychovávala ho ale až se svým druhým manželem Sealem, s nímž měla další tři děti. S ním už ale také nežije. To jí ale nebrání v tom, aby se uprostřed léta chystala na halloweenský večírek, který letos již počtrnácté pořádá. Ano, řeč je o topmodelce Heidi Klum.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus