Co musíte vědět (1. srpna)
|

Co musíte vědět (1. srpna)

S čím své červencové zasedání uzavřeli centrální bankéři v USA, jak se vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jaká čísla čekat ve čtvrtek od Komerční banky a jak se již v létě někdo chystá na Halloween? To všechno byste měli určitě vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posunuly svá historická maxima, optimismus ale v průběhu dne vyprchal

Americké akcie ve středu zahájily výše a index Dow v úvodu obchodování dokonce stanovil svůj nový historický rekord na 15 634,02 bodu. Své historické maximum v průběhu dne posunul také index S&P 500, a to na 1 698,38 bodu. Akcie však nakonec své zisky neudržely a po zveřejnění zápisu ze zasedání amerického měnového výboru FOMC zamířily do červených čísel. Dow oslabil o 0,14 % a širší S&P uzavřel s mírnou ztrátou 0,01 %. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,27 %.

Ekonomická aktivita v USA podle vyjádření měnového výboru Fedu (FOMC) v prvním pololetí mírně vzrostla. Ve střednědobém horizontu banka předpokládá růst inflace nad svůj 2% cíl. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly skokovým posílením, krátce na to však zisky začaly odevzdávat a zamířily do červených čísel. Utahování měnové politiky však možná není až tak aktuální, když Fed v souvislosti s inflací hovoří o "střednědobém" horizontu.

Co dalšího (výsledky firem, makrodata) ovlivňovalo americké obchodování? Americké akcie byly ve středu nerozhodné. S&P 500 i Dow nakonec oslabily

2. Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

Britský index FTSE 100 posílil o 0,76 % na 6 621,06 bodu, německý DAX posílil jen mírně o 0,06 % na 8 275,97 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,15 % na 3 992,69 bodu. Nejvíce se dařilo potravinářskému a chemickému sektoru, v mínusu naopak uzavřely indexy výrobců automobilů nebo sektoru základních materiálů.

Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

3. Pražská burza za nepatrného objemu obchodování ve středu posílila o 0,27 %

Poraženým dne byly po zveřejnění výsledků za druhý kvartál akcie CME (-2,08 %). Výsledky CME jsme vám nabídli okamžitě po zveřejnění včetně komentáře analytika: CME ve druhém kvartálu na úrovni tržeb nenaplnila už tak nízká očekávání, celkově se propadla do ztráty

Ve spanilé jízdě pokračují akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které ve středu přidaly 2,79 % na 590 Kč. Stejně tak se relativně dařilo české Telefónice, která zdražila o 0,48 % na 291,9 Kč. V plusu skončily také Erste (+0,64 %) a Fortuna (+0,51 %). Nedařilo se naopak akciím ČEZ (-0,64 %). Komerční banka před čtvrtečními výsledky zůstala na nule.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek ráno oznámí výsledky svého hospodaření ve druhém kvartálu Komerční banka.

Komerční banka - očekávané výsledky za 2Q2013

Konsenzus trhu podle Bloombergu vidíte v grafu. A Milan Lávička, analytik z J&T Banky, veskrze souhlasí. "Očekáváme pokles čistého zisku meziročně o 26 % 3 040 milionů Kč kvůli klesajícím výnosům a vyšším rizikovým nákladům. Meziroční srovnání je ovlivněno jednorázovými položkami v 2Q2012 v souhrnném objemu +450 milionů Kč (zisk z prodeje podílu v ČMZRB a ztráta z prodeje řeckých a portugalských dluhopisů). Po očištění by byl pokles čistého zisku přibližně o 15 %. Měl by pokračovat pokles čisté úrokové marže, nicméně ne tak rychlým tempem jako v předchozích kvartálech. Opravné položky očekáváme na úrovni 620 milionů Kč. Podíl nesplácených úvěrů by měl víceméně stagnovat (+5,8 %) v souladu s vývojem kvality úvěrů na trhu. Pozornost investorů se zaměří především na vývoj úrokových marží, popřípadě na jakýkoli výhled zisku. I přes defenzivní charakter a absenci významnějších zpráv jsou akcie KB poměrně volatilní a často se pohybují i proti trhu v reakci na obchody velkých institucionálních investorů," netroufá si odhadovat reakci akcií Komerční banky Lávička.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

Výsledková sezóna pokračuje také v USA, Evropě i Asii. Makrokalendáři dominují výsledky průzkumů mezi nákupními manažery ze zpracovatelského průmyslu z celého světa (indexy PMI) a tradiční čtvrteční počty žádostí o podporu v USA. Po Fedu ale zasednou bankéři z ECB, Bank of England a ČNB. Změny sazeb se nečekají. Více v našem kalendáři nebo zde: V hlavní roli centrální banky: Jak dopadnou zasedání Fedu, ECB a ČNB?

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americká ekonomika ve druhém kvartálu vzrostla o 1,7 %, nová metodika výpočtu HDP zlepšuje statisticky ekonomický výhled i minulost

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla o 1,7 % podpořena solidním růstem spotřebitelských výdajů a nárůstem investic. Čekal se růst o 1 %. Údaje z prvního čtvrtletí byly ovšem revidovány z 1,8 % na 1,1 %. K optimismu ohledně vývoje ekonomiky přispěla zpráva organizace ADP, podle které soukromý sektor Spojených států v červenci přijímal nové zaměstnance nejrychlejším tempem od začátku roku. Americké firmy v červenci vytvořily 200 tisíc nových pracovních míst, čekalo se o 20 tisíc méně.

Americký HDP v 2Q2103: Ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %

6. Nezaměstnanost v Evropě je stále rekordní, Německo problém nemá

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stagnovala na 12,1 %, ekonomové očekávali 12,2 %. Zastavení růstu nezaměstnanosti dosvědčuje, že se eurozóna začíná vzpamatovávat z vleklé recese. Míra květnové nezaměstnanosti byla revidována z 12,2 % na 12,1 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost mírně snížila z květnových 11 % na 10,9 %. Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala dle očekávání na 6,8 %, počet nezaměstnaných klesl o 7 tisíc. Míra inflace v eurozóně zůstala v červenci podle prvního rychlého odhadu na červnových 1,6 %.

7. Dluhová krize: Brazílie nepřeje Řecku, Kypr prý dělá pokroky

Jedenáct jihoamerických zemí odmítlo podpořit návrh MMF, aby věřitelé dále posílali Řecku peníze. Jako důvod uvedly riziko, že Atény nebudou schopny své závazky splatit. Sám fond ve středu s upozornil, že Řecko možná bude od evropských partnerů potřebovat rychlejší úlevu od dluhů, než se původně předpokládalo. Kypr je na rozdíl od Řecka na začátku cesty z krize. Zemi se prý daří plnit podmínky mezinárodního záchranného programu, ale vyhlídky jeho ekonomiky jsou v krátkodobém výhledu nejisté. Záchranný program pokračuje podle plánu, ukazatele důvěry se dostaly z dubnových minim, nezaměstnanost ale roste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Světová modelka má slabost pro převleky

V roce 1997 se provdala za Rica Pipina, rozvedli se v roce 2002. Pak žila nějakou dobu s Anthonym Kiedisem z Red Hot Chili Peppers, první dítě povila s Flaviem Briatorem. Vychovávala ho ale až se svým druhým manželem Sealem, s nímž měla další tři děti. S ním už ale také nežije. To jí ale nebrání v tom, aby se uprostřed léta chystala na halloweenský večírek, který letos již počtrnácté pořádá. Ano, řeč je o topmodelce Heidi Klum.

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
11:32

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky