Investiční fórum: William de Vijlder (BNP Paribas) očekává v roce 2014 posílení dolaru a sází na mladé trhy
|

Investiční fórum: William de Vijlder (BNP Paribas) očekává v roce 2014 posílení dolaru a sází na mladé trhy

Na Investičním fóru v Praze si jako první vzal slovo William de Vijlder z BNP Paribas Investment Partners. Tématem jeho přednášky byl makroekonomický a investiční výhled na letošní rok, a to včetně konkrétních doporučených alokací investic. Jeho příspěvek jsme sledovali v on-line reportáži.

Alokace investic Investiční strategie Výhled na rok 2014

William de Vijlder (hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners)

(Příspěvky jsou řazeny chronologicky za sebou.)

Investiční fórum začíná.

Vijlder: Investiční prostředí bude v příštím roce komplexní - mohlo by to být divoké, ale na druhé straně tady jsou centrální banky, které volí politiku, která trhy podporuje.

Viljder: Je potřeba se rozhodnout, zda zariskujete. A to hned. Další dva až tři roky podobná příležitost nenastane.

Viljder: Tmavě červená na následující tabulce znamená startující, zahřívající se ekonomiku, tmavě modrá chladnou. Na levé straně je mnoho červené, tam jsou rozvinuté OECD ekonomiky. Na pravé straně se nachází více modré barvy, to jsou země rozvojové, mladé trhy. Zcela napravo je shrnutí globální ekonomiky, v němž je vidět, že poslední měsíce jsou dobře nastartované.

Viljder: Inflace není problém. Nízká inflace znamená, že centrální banky mohou nadále provádět velmi uvolněnou měnovou politiku.

Viljder: Zpomalující inflace v eurozóně umožnila ECB zaujmout velmi uvolněnou měnovou politiku a je zde i prostor pro další uvolňování.

Viljder: Lidé občas přemýšlejí, proč se inflace nevrací, když centrální banky pumpují peníze do ekonomiky. Zaprvé proto, že narůstající měnová báze má vliv na finanční trhy, kde rostou ceny aktiv a nemovitostí, ale v reálné ekonomice se to plošně nepromítlo. Zadruhé je třeba si uvědomit, že tyto volné peníze nehrají významnou roli na komoditních trzích, a zatřetí se potýkáme s velkou zásobou nevyužitého potenciálu.

Viljder: Ekonomiku v roce 2014 bude ovlivňovat hospodářská a především monetární politika. Fed se v prosinci loňského roku rozhodl omezit tempo nákupu dluhopisů. Zároveň však oznámil, že počká dlouho se zvedáním sazeb, a trh proto reagoval pozitivně. Je však třeba mít na paměti průměrné zvyšování sazeb v minulosti. Fed tvrdí, že nezačne navyšovat až do začátku roku 2015, ale nemělo by se jednat o větší zvýšení než o 100 bazických bodů. Jinými slovy, Fed na dlouho bude držet politiku, která je pro trhy pozitivní.

Viljder: ECB nedávno trhy překvapila snížením úrokových sazeb. Zpráva, kterou tím vyslala, jasně dává najevo, že má stále ještě nevyužitý arzenál, který může použít.

Viljder: Japonská centrální banka bude také nadále podporovat ekonomiku v následujících letech.

Viljder: Máme tedy zajímavý obrázek - na straně jedné rostoucí a oživující globální ekonomika, na straně druhé tři nejvýznamnější centrální banky světa, které nadále budou pumpovat peníze do ekonomik.

Viljder: Ve druhé polovině letošního roku by se však trh mohl začít obávat zvýšení úrokových sazeb dříve, než tvrdí Fed, pokud data budou dobrá.

Viljder: Výnosy z dluhopisů jsou velmi nízké, což reflektuje přesvědčení trhu, že politika centrálních bank bude uvolněná.

William de Vijlder (BNP Paribas Investment Partners)

Viljder: Zároveň však dochází k růstu výnosů dluhopisů s delší splatností, protože si trhy uvědomují, že dříve či později musí dojít ke změně monetární politiky.

Viljder: Tento trend by měl pokračovat. Desetileté americké dluhopisy by se mohly letos s výnosy dostat na 5 %, německé na 4 %. A tlak na růst bude pokračovat, ačkoli americké dluhopisy by se přes 5 % neměly přehoupnout. V tuto chvíli tedy nákup dluhopisů není dobrý nápad.

Viljder: Ani firemní dluhopisy v současnosti nejsou dobrou volbou. Pokud se však o ně zajímáte, hledejte ty s vyšší výnosností.

Viljder: Další zajímavou možností jsou dluhopisy mladých trhů vydávané v dolarech nebo eurech. Spready jsou podle nás atraktivní a nervozita, kterou jsme zaznamenali v loňském roce, byla přehnaná.

Viljder: Dolar podle nás bude posilovat vůči euru. Toto posilování se bude zvýrazňovat od chvíle, kdy trhy začnou více očekávat utažení politiky Fedu. Dolar je zároveň zajímavý pro roky 2014 a 2015 díky své negativní korelaci. Pokud totiž růst v USA bude příliš silný, akciové trhy budou trpět, ale dolar zažije rally. Kombinace akcií a amerického dolaru tedy představuje zajímavý mix.

Viljder: Komodity tento rok nebudou zajímavé, růst není tak silný, aby na komoditní trhy přivedl býky a způsobil rally.

Viljder: Index S&P 500 poslední tři roky zlepšuje svůj výkon. V roce 2013 zažil jen 14 ztrátových týdnů. To je přímý důsledek politiky Fedu. Otázka zní: máme na trhu bublinu? Od startu QE3 index S&P 500 roste výrazně, zatímco zisky firem nikoli, což by mohlo na bublinu ukazovat. Když se na to však podíváme kumulativně a rok 2007 vezmeme za předkrizový vrcholek, pak S&P 500 a výnosy začaly na podobné hodnotě a dnes jsou oba opět na podobné hladině. Každopádně P/E je nad dlouhodobým průměrem, americký trh jako takový je rozhodně dražší a Evropa levnější. Stejně tak zlevňují mladé trhy.

Viljder: Ve chvíli, kdy se situace v Číně skutečně zlepší, zažijí mladé trhy velký boom.

Viljder: Stále je zde prostor pro růst marží jak v Evropě, tak v Americe. Konsenzus počítá s 10% růstem pro USA, 13% pro Evropu, světově +11 % a Japonsko by mělo zlepšit růst zisků o 9,5 %. Já se domnívám, že MSCI v USA dosáhne růstu jen 7 % a 10 % v Evropě. Zhruba polovina zisků evropských korporací je však navázána na to, co se děje za hranicemi, evropské firmy jsou tedy mnohem citlivější na to, co se děje ve světové ekonomice. Korporátní zisky však celkově vypadají velmi slušně.

Viljder: Rizikové faktory: Nejvýznamnější rizikový faktor je růst ekonomiky USA, který by byl nečekaně silný (mohl by znamenat omezení QE, nebo přinejmenším obavy z něj). Druhým je riziko návratu eurozóny do recese, dále pak strach z deflace v eurozóně, dopad omezování tempa nákupu dluhopisů na mladé trhy nebo nové obavy ohledně cyklického vývoje Číny.

Viljder: Pokud máte peníze a chcete investovat, tak zaprvé poslouchejte, co říkají a dělají centrální banky. Ujišťují, že pokud dojde k problémům v ekonomice, zasáhnou. Není tedy potřeba držet hotovost - investujte do dluhopisů mladých trhů s vysokými výnosy, které jsme zmiňovali. Možností jsou také konvertibilní dluhopisy. Co se týče akcií, volte Evropu a mladé trhy. Japonsko představuje těžkou otázku, velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet japonská měna. Vlna optimismu, na níž se doteď vezlo, byla spojena s Abenomikou a politikou centrální banky, ale jsou zapotřebí strukturální reformy. Akciové trhy budou také reagovat na politický vývoj - v mnoha zemích dojde k volbám, které by se mohly na trzích promítnout. V tuto chvíli doporučuji se podívat na Rusko a Čínu. A poslední bod - očekáváme, že dolar vůči euru posílí.

Viljder: Proč ruské akcie? Zaprvé je Rusko ve vleku čínského cyklu a mohlo by z něj profitovat, zadruhé je tam spousta zajímavých společností, chce se to jimi jen probrat a ty zajímavé najít. Ale nemá smysl jít do Ruska jako pasivní investor a čekat, je potřeba aktivně hledat.

První blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus