Co musíte ráno vědět (28. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly evropské akciové trhy včetně pražské burzy, co hrozí Řecku a komu udělil milost americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie ve čtvrtek v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky převážně zdražily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně, většina titulů však mírně zdražila. Náladu investorů ve čtvrtek podpořila zpráva o poklesu tempa německé inflace, která na trzích zvyšuje očekávání, že Evropská centrální banka ještě více uvolní svoji měnovou politiku. Britský FTSE 100 sice klesl o 0,09 %, německý DAX ale přidal 0,6 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,2 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,58 % na 3 244,92 bodu. DAX ve čtvrtek rostl již jedenáctým dnem v řadě. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenným papírům z realitního odvětví. Klesl naopak sektor základních materiálů a přes čtyři procenta odepsalo odvětví ropy a zemního plynu, které dolů stáhlo rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit objem těžby ropy.

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

2. Pražská burza ve čtvrtek posílila, index PX překonal hranici tisíce bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,68 % na 1 002,20 bodu. Burzu podpořily především akcie O2 C.R., které dosáhly největšího zobchodovaného objemu a posílily o více než 2 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenaly cenné papíry společnosti ČEZ, které naopak oslabily o 0,16 %. Největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens, které posílily o téměř 3 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Výrobce netkaných textilií oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí tržby narostly téměř o 26 % na 60,4 milionu eur. Zisk EBITDA se zvýšil o 36 % na 11,9 milionu eur a čistý zisk dosáhl 8,9 milionu eur. O více než 1,5 % ve čtvrtek posílily i akcie Komerční banky a mediální CME. Druhý bankovní titul na pražské burze, Erste Group Bank, zakončil den prakticky na nule se ziskem 0,02 %.

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

3. Očekávané události

Ve Spojených státech bude v pátek zkrácené obchodování. Zároveň je tento pátek, známý jako Black Friday, jedním z nejvýznamnějších dní v roce pro obchodníky, Američani se totiž zběsile vrhají na první vlnu předvánočních slev. V Evropě se obchoduje standardně a bude zveřejněno několik makrodat - Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad říjen: meziměsíčně +1,7 %, září: meziměsíčně +2,5 % a meziročně +0,1 %), eurozóna zveřejní údaje o inflaci (odhad listopad: meziročně +0,3 %, říjen: +0,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad říjen: 11,5 %, září: 11,5 %) a Český statistický úřad vydá zpřesněný údaj o HDP za 3Q2014 (předchozí odhad: mezičtvrtletně +0,3 % a meziročně +2,3 %). Smršť makrodat v noci na pátek dorazí z Japonska - jádrový index spotřebitelských cen (odhad říjen meziročně: +2,9 %, září: +3 %), míra nezaměstnanosti (odhad říjen: 3,6 %, září: 3,6 %), maloobchodní tržby (odhad říjen meziročně: +1,2 %, září: +2,3 %) a průmyslová výroba (odhad říjen meziměsíčně: -0,4 %, září: +2,9 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat ve zbytku posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Řecku prý hrozí, že záchranný program opustí až později

Řecko by mohlo z "technických důvodů" opustit mezinárodní záchranný program o několik dnů či týdnů později, než plánuje. Prohlásil to ve čtvrtek místopředseda řecké vlády Evangelos Venizelos, po jehož slovech značně znervózněl řecký akciový trh. Cílem Řecka je opustit záchranný program na konci letošního roku. Aténám se však ještě nepodařilo projít poslední revizí programu, pro kterou je jako konečný termín stanoven 8. prosinec.

5. Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu

Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit "nezbytnou soudržnost" eurozóny. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Současně vyzval eurozónu, aby hledala nové způsoby podpory slabších členů.

6. EU se prý kvůli rozpočtům zaměří na Belgii, Itálii a Francii

Evropská komise v pátek upozorní Belgii, Francii a Itálii, že jejich rozpočty na příští rok by nemusely splňovat požadovaná unijní pravidla. Vyplývá to z návrhů, které má k dispozici agentura Reuters. O případném dalším kroku ale komise prý rozhodne až na začátku března příštího roku.

7. Řecko paralyzovala stávka, úřady neotevřely a byly zrušeny stovky letů

Odborová unie soukromého sektoru GSEE a její protějšek ve veřejném sektoru ADEDY spojily síly a svolaly protestní akci proti plánované vlně propouštění a penzijní reformě, kterou po řecké vládě vyžadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Všechny domácí i mezinárodní lety byly zrušeny poté, co se pracovníci letové kontroly přidali ke stávce. Pozastavena je i vlaková a námořní doprava. Nemocnice fungují pouze v pohotovostním režimu, místní veřejné úřady zůstaly zavřené.

8. Ekonomická nálada se v eurozóně v listopadu nečekaně zlepšila

Index nálady v ekonomice se v eurozóně v listopadu nečekaně zvýšil na 100,8 bodu ze 100,7 bodu poté, co se Evropská centrální banka odhodlala k větší podpoře ekonomiky. Spotřebitelská důvěra naproti tomu klesla na -11,6 bodu z -11,1 bodu v říjnu, jak naznačila už předběžná data. Ve službách index stagnoval na říjnových 4,4 bodu a v průmyslu se zvýšil na -4,3 bodu z -5,1 bodu v říjnu.

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu klesla na rekordní minimum 6,6 %

Počet nezaměstnaných v Německu po sezónním očištění klesl o 14 tisíc na 2,87 milionu. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti tedy klesla na rekordní minimum 6,6 %. Očekával se pokles jen o 4 tisíce nezaměstnaných a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 6,7 %. Bez sezónního očištění dosáhla míra nezaměstnanosti 6,3 %.

10. Skotsko by mělo mít možnost nechávat si daně z příjmů

Ve čtvrtek vystoupil s projevem lord Smith, kterého britský premiér Cameron po skotském referendu pověřil vedením komise, která měla prozkoumat možnosti toho, jak zvýšit pravomoci Skotska ve Spojeném království. Podle Smithe by si Skotové měli nechávat zisky z daně z příjmů, mělo by jim být umožněno nechat volit obyvatele od šestnácti let a měly by se zvýšit jejich pravomoci ohledně půjčování peněz pro své financování.

11. OPEC těžbu ropy neomezí, ceny černého zlata letí dolů

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes pokračující prudký pokles cen omezovat nebude. Po čtvrtečním zasedání ropného kartelu ve Vídni to oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí a potvrdili další delegáti. Ceny ropy ztratily od června kvůli přetlaku nabídky na světovém trhu asi třetinu hodnoty a snížení produkce v rámci OPEC by jejich propad mohlo podle analytiků zastavit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama věnoval milost krocanovi

Ve čtvrtek 27. listopadu Spojené státy slavily Den díkůvzdání, a tak v předvečer tohoto svátku udělil prezident Barack Obama během tradičního rituálu milost krocanovi. Veřejnost si prostřednictvím internetového hlasování na stránce Bílého domu vybrala, aby se tradičního ceremoniálu zúčastnil krocan jménem Cheese (Sýr), zatímco náhradník Mac se schůzky s hlavou USA nedočkal. Obama na slavnostní ceremoniál vzal i svoje dvě dcery.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna