Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky v centru zájmu, největší ekonomiky se zavázaly k omezení emisí
|

Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky v centru zájmu, největší ekonomiky se zavázaly k omezení emisí

V průběhu listopadu pokračoval rostoucí trend cen elektřiny započatý již na konci předešlého měsíce. Cena českého CZ BL Cal15 vystoupala o 1 EUR k hranici 35 EUR/MWh. Růst ceny podpořily spekulace ohledně možného uzavírání uhelných elektráren v Německu spolu s rostoucí cenou emisních povolenek. V závěru měsíce došlo ke korekci pod vlivem výrazně oslabující ceny ropy a ropných derivátů.

Elektřina Energetika Uhlí a koks Emisní povolenky Investiční a ekonomický výhled Analytici ČS
Bártek 1

Růst díky zprávám z Německa

Český trh udržoval v průběhu měsíce takřka stoprocentní korelaci s německým, když se DE/CZ spread pohyboval kolem hodnoty 0,50 EUR. Koruna v průběhu měsíce posílila z 27,80 EUR/CZK až k hranici 27,60. Tento pohyb působil proti vývoji EUR ceny elektřiny a brzdil nárůst korunových cen.

Z hlediska obchodní aktivity jsme v listopadu zaznamenali zvýšený zájem výrobců (především OZE), kteří po vydání cenového rozhodnutí ERÚ uvítali cenový nárůst a zajišťovali cenu dodávky v roce 2015. Aktivita korporátních spotřebitelů byla spíše sporadická. V průběhu listopadu jsme také zaregistrovali rostoucí poptávku po zajištění emisních povolenek. S blížícím se koncem roku zpřesňují korporátní klienti odhady skutečných emisí, což jim umožňuje efektivnější řízení otevřené pozice na rok 2014.

Krátkodobý výhled: Povolenky v centru zájmu

Očekáváme, že pozitivní sentiment na clean-dark spreadech způsobený spekulacemi na uzavírání uhelných elektráren v Německu v prosinci částečně vyprchá. Pozitivní vliv posilujícího USD na ceny uhlí v EUR bude pravděpodobně pokračovat, dolarová cena ale může zůstat nízko. Například závazek Indie směrem k omezení emisí oxidu uhličitého (málo pravděpodobný) na probíhajícím summitu v Limě by byl pro uhlí negativní.

Povolenky mají před sebou kritické období, kdy se bude v komisích Evropského parlamentu pro životní prostředí (11. 12.) a pro průmysl (3-4. 12.) diskutovat zavedení takzvané tržní rezervy (MSR). K původnímu návrhu bylo zákonodárci podáno 115 pozměňovacích návrhů. Indikace směrem k zavedení MSR již od roku 2017/18 (současný návrh: 2021) by mohly povolenky časem poslat směrem k 10 EUR. V případě neschválení MSR od roku 2017/18 by povolenky pravděpodobně začaly postupný dlouhodobý pokles. My spíše očekáváme podporu pro zavedení MSR od roku 2017 a postupné zdražování povolenek i mírný růst cen elektřiny.

Německo diskutuje snížení emisí oxidu uhličitého o 22 milionů tun

V Německu se v posledních týdnech rozběhla diskuse o splnění cílů snížení emisí do roku 2020. Německo je se 40% cílem (proti roku 1990) výrazně ambicióznější než EU s 20% cílem. Německo ale v případě pokračování současného vývoje dosáhne "jen" asi 33% redukce. Německé ministerstvo hospodářství proto plánuje zavedení závazných cílů redukce emisí u výrobců elektřiny o celkem 22 milionů tun nad již očekávanou úroveň. Výrobci elektřiny by mohli sami rozhodnout o způsobu, jak redukce dosáhnout.

Tyto redukční cíle podle našeho odhadu odpovídají uzavření až 6 GW uhelných elektráren. Clean-dark spready tak nejdříve reagovaly skokem nahoru (zavírání elektráren = utažení trhu), později ale část zisků odevzdaly. Snížení emisí o 22 milionů tun odpovídá asi 8,5 % celkové výroby v uhelných elektrárnách. Dovedeme si představit, že takové redukce může být z poloviny dosaženo optimalizací výrobního cyklu. Při pohledu na očekávanou strukturu kapacit pro rok 2020 by pak případné uzavření dodatečných 3 GW (12 % odhadované černouhelné kapacity v roce 2020) až tak moc nezměnilo. Předpokládáme proto v případě schválení tohoto plánu jen mírně pozitivní dlouhodobý dopad na CDS.

Bártek 2

Čína do roku 2030 zastropuje emise oxidu uhličitého, do roku 2020 spotřebu uhlí

Začátkem listopadu se Čína v dohodě s USA zavázala zastavit "přibližně do roku 2030" růst emisí a dosáhnout 20% podílu bezemisních zdrojů na produkci elektřiny (včetně jádra). USA se zavázaly snížit své emise do roku 2025 o 26-28 % oproti úrovni z roku 2005 (nyní jsou 10 % pod touto úrovní). Čínská vláda následně podle zdrojů z tisku schválila zastropování spotřeby uhlí do roku 2020 na úrovni 4,2 miliardy tun (proti 3,75 miliardy tun v roce 2013). Podíl uhlí na spotřebě energií v Číně by tak měl do roku 2020 klesnout z 67 % na 62 %. Podíl bezemisních zdrojů by pak měl do roku 2020 vzrůst z 9,8 % na 15 %.

Zatímco z politického pohledu je závazek pro rok 2030 významný (je to poprvé, co se Čína k něčemu podobnému zavazuje), ve smyslu dlouhodobého výhledu pro čínský trh se toho moc nemění. Čína totiž vzhledem k "dospívající" ekonomice k tomuto cíli míří i bez vládních závazků. Rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra už čínská vláda zahájila před tímto prohlášením (hlavně z důvodu dusících se pobřežních měst včetně Pekingu). Oficiální závazek Číny ale může mít dopad na chování dalších rozvojových států, například Indie.

Mnohem důležitější je údajné zastropování spotřeby uhlí do roku 2020 (stále ještě musí být oficiálně implementováno do pětiletého plánu na roky 2016-2020). Zveřejněný cap implikuje průměrný roční růst spotřeby uhlí o 1,6 %, zatímco například WoodMac nedávno odhadoval růst o 2,5 % až do roku 2030. Jsme toho názoru, že průměrný růst o 1,6 % je příliš slabý na to, aby Čína pokračovala ve zvyšování importů uhlí, naopak jejich pokles vůbec není vyloučen.

Tato zpráva tak potvrzuje naše očekávání, že ceny uhlí budou dlouhodobě pouze sledovat marginální náklady těžby. Ty jsou v současné době nad úrovní tržních cen, ale měly by vzhledem k plánovanému rozvoji nízkonákladových ložisek postupně klesat. Společnost Adani například před týdnem podepsala MoU s Indií ohledně částečného financování obrovského projektu Carmichael v Galilee pánvi v Austrálii. Tento projekt by měl dodat první uhlí v roce 2017 a postupně se dostat na 60 milionů tun roční produkce (asi 6 % celosvětového obchodu). Celá pánev Galilee pak má potenciál asi 170 milionů tun roční produkce.

Německá zelená kniha: Trh s kapacitou nebude?

Německé ministerstvo hospodářství na začátku listopadu vypracovalo podklady k reformě trhu s elektřinou (zelenou knihu), která bude do března 2015 probíhat konzultacemi. Na ni naváže bílá kniha s konkrétními legislativními návrhy, která bude pro připomínky otevřená do září 2015. Zelená kniha indikuje, že německé ministerstvo hospodářství preferuje reformu současného velkoobchodního trhu s elektřinou před zavedením paralelního trhu s kapacitami. Stávající velkoobchodní trh by byl doplněn záložní studenou rezervou a zdroje zařazené do této rezervy by se nesměly účastnit velkoobchodního trhu.

Jako stěžejní je také vnímáno lepší propojení evropských elektrizačních soustav. V zelené knize jsou zmíněny negativní zkušenosti s trhem s kapacitou například z USA. Nadměrné náklady při jeho zavedení jsou odhadnuty na 2-5 miliard EUR.

Na trh s kapacitou se upínají především výrobci, jejichž velká část kapacit byla z velkoobchodního trhu vytlačena obnovitelnými zdroji (typicky zdroje na zemní plyn, kterých má hodně například E.ON). Potenciální zavedení kapacitního trhu je jednou z největších hrozeb pro ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. V závislosti na velikosti kapacitního trhu by byli výrobci schopni částečně nebo zcela "dotovat" své fixní náklady z plateb za kapacitu a na velkoobchodním trhu by bylo potřeba pokrýt jen náklady na palivo (= propad CDS).

Tato zelená kniha je tedy pro ceny elektřiny pozitivním signálem, což se v průběhu listopadu společně s diskusí o zavírání uhelných elektráren projevilo oživením clean-dark spreadů především na delším konci křivky. Na větší optimizmus je však ještě příliš brzy a tlak na zavedení kapacitního trhu ze strany některých výrobců se bude určitě stupňovat.

Klimatický kongres v Limě

V peruánské Limě začala 1. prosince (končí 12. prosince) klimatická konference, která má připravit návrh nové dohody o ochraně klimatu nahrazující Kjótský protokol, jež má být přijata příští rok v Paříži. Před touto konferencí již v podstatě své dlouhodobé cíle představily jak EU, tak USA a Čína.

Z pohledu trhů s uhlím a s povolenkami tak již v podstatě hlavní hráči své karty odkryli. Jejich nedávné kroky znamenají významnou podporu pro trh s povolenkami, když v EU byly schváleny nejpřísnější navrhované limity (pokles exhalací do roku 2030 o 40 %) a v Číně se schyluje k poměrně brzkému zastropování spotřeby uhlí.

Velmi zajímavý je pro EU ETS také rodící se trh s povolenkami v Číně. Ta nyní má 7 regionálních pilotních trhů, z nichž by se v budoucnu (mluví se o roce 2016) mohl zrodit jeden velký trh. Jeho propojení s EU ETS by možná vyřešilo problémy evropských přebytků povolenek elegantněji než nyní probíhající jednání evropských politiků. Na jednání v Limě tak zbývá potenciální překvapení ze strany Indie, Brazílie či Ruska.

Bártek 3

*Sepsáno s přispěním obchodníka Radomíra Daňka.

Kompletní zprávu včetně grafů najdete ZDE.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii