Vláda údajně zvažuje plné ovládnutí elektráren ČEZ. Pro boj s vysokými cenami elektřiny je to ale poměrně náročná cesta
Zpravodajský server Seznam Zprávy ve středu uvedl, že česká vláda podle jeho informací zvažuje rozdělení ČEZ na výrobní a obchodní část a vykoupení minorit ve výrobní části, případně možnost vyměnit s nimi podíly v jednotlivých částech. Důvodem má být možnost větší kontroly cen elektřiny. Diskuze jsou údajně v rané fázi s vícero variantami a není například jasné, jakou část výroby by stát chtěl ovládnout. Jednou z možností provedení dělení firmy má být získání podílů minoritních akcionářů ČEZ formou veřejného odkupu.
Z článku chápeme, že diskuze je nyní ve velmi raném stadiu. V případě realizace odkupu minoritních podílů ve výrobní části bychom nicméně při pohledu na výhled její ziskovosti očekávali velmi vysokou odkupní cenu.
ČEZ pro rok 2022 očekává zisk EBITDA ve výrobě a těžbě uhlí 68-84 miliard Kč (proti 37,5 miliardy Kč v roce 2021) při cenách elektřiny 95-98 EUR/MWh. Na roky 2023-2025 jsou ceny elektřiny na burze aktuálně poblíž historických maxim, kolem 235/190/170 EUR/MWh. Setrvání cen na těchto úrovních by vytvářelo prostor pro další zhruba zdvojnásobení zisku EBITDA výrobní části pro následující tři roky a v případě odkupu by tyto tržní ceny musely být reflektovány odkupní cenou minoritních podílů.
Akcie ČEZ ve středu reagovaly na zprávu růstem o asi 8 %, my jsme ale zatím opatrní a čekáme na další vývoj diskuze. Podobné schéma rozdělení bylo navrhováno už před čtyřmi lety, ale nebylo realizováno mimo jiné kvůli vysokému zatížení státního rozpočtu takovou transakcí. Odhadujeme, že náklady na takovou koupi by přesahovaly cenu jednoho bloku jaderné elektrárny, avšak namísto rozložení do sedmi let by šlo o jedinou transakci.
Existují ovšem i jiné zvažované varianty snížení negativního vlivu růstu cen elektřiny na spotřebitele, z nichž nejčistší je určitě zvýšení dividend ČEZ a jejich použití na ať už cílené, nebo (při aktuálních velmi vysokých cenách) plošné dotace či opatření. Stát má v ČEZ vysoký podíl (70 %) a v případě dividend by od minorit dostal další příjem z 15% zdanění dividend. Vláda také může podle doporučení Evropské komise použít na opatření část nyní vysokých příjmů z prodeje emisních povolenek. Ve hře jsou pak podle dřívějších informací například i takzvané sociální tarify a další varianty. Varianta s odkupem je tak jen jednou z mnoha a pro stát poměrně náročnou.