Co musíte ráno vědět (28. února)
|

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na evropských i amerických burzách, jaké bylo v únoru tempo inflace v největší evropské ekonomice a co byste v žádném případě neměli dělat, když vaše auto nečekaně vypoví službu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, S&P 500 uzavřel nad 1 850 body

Americké akcie ve čtvrtek během první poloviny obchodování mírně posilovaly. Za jejich růstem stály především příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních společností, například řetězce Best Buy. Náladu investorů nedokázaly zkazit ani horší než očekávané údaje z amerického trhu práce - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. února vzrostl o 14 tisíc na 348 tisíc, ačkoli se čekal mírný pokles na 335 tisíc z předchozích 336 tisíc. Trh naopak mírně povzbudil lednový vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které klesly méně, než se předpokládalo. Dow nakonec posílil o 0,46 % na 16 272,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % a poprvé v historii uzavřel nad hladinou 1 850 bodů na 1 854,29 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,63 % na 4 318,93 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, sektoru základních materiálů a technologickému odvětví. Jako jediný naopak oslabil sektor služeb.

Index Dow se za 20 let může dostat na 60 tisíc bodů, tvrdí veterán trhu

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři nadále sledují vývoj situace na Ukrajině a v Rusku, které již ve středu zahájilo přesun části své vojenské síly na rusko-ukrajinskou hranici. Odpoledne investory na starém kontinentu mírně znepokojila americká makrodata, podle kterých týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl, ačkoli se čekal pokles. Britský FTSE 100 posílil o 0,16 %, německý DAX ale naopak klesl o 0,76 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,01 %. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, odvětví cestovního ruchu a titulům ze sektoru základních materiálů. Zaostaly naopak pojišťovny, mediální tituly a sektor telekomunikací. Cena akcií britské Royal Bank of Scotland klesla o téměř 8 % poté, co banka oznámila, že hodlá výrazně snížit náklady, odprodat značnou část svého majetku a přeorientovat se hlavně na domácí trh.

Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta. Dolů ji táhly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,52 % na 1 014,43 bodu. Více než polovinu obchodů představovaly cenné papíry společnosti ČEZ, která ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Její akcie na zprávu reagovaly oslabením o 0,69 %. Téměř pět procent odevzdala mediální CME, která ve čtvrtek čísla neodhalila, ale oznámila, že je zveřejní v pátek. O téměř osm procent zlevnily akcie těžařské NWR poté, co Komerční banka snížila cílovou cenu na 7 Kč a ponechala doporučení prodat. Přes dvě procenta odevzdala i Erste Group Bank, která bude reportovat hospodářské výsledky v pátek ráno. Posílily naopak akcie likérky Stock (+1,92 %) a o více než procento zpevnily i cenné papíry Unipetrolu.

Orco, Pegas, CME, Fortuna, TMR a Stock Spirits: Co firma, to jedinečný příběh. Podívejte se, co si o nich myslí analytici

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní aktuální čísla o vývoji hrubého domácího produktu a osobní spotřeby ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Investoři budou pozornost věnovat také indexu nákupních manažerů pro oblast Chicaga, indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a počtu pokračujících prodejů domů. V Evropě budou na pořadu dne německé maloobchodní tržby za leden a Itálie a eurozóna zveřejní index spotřebitelských cen a vývoj nezaměstnanosti. Národní index spotřebitelských cen zveřejní krátce po půlnoci středoevropského času také Japonsko, které stejně jako eurozóna a Itálie doplní i údaje o nezaměstnanosti, navíc také o vývoji průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Také bude pokračovat výsledková sezóna. Čísla za poslední tři měsíce minulého roku zveřejní například společnosti Berkshire Hathaway nebo Bayer. Na pražské burze zveřejní výsledky svého hospodaření v posledním čtvrtletí minulého roku společnosti Erste Group Bank a CME. Přehled očekávaných výsledků světových společností najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na Kypru se protestuje, lidé nechtějí privatizaci

Před budovou kyperského parlamentu se ve čtvrtek sešly stovky lidí. Demonstrovaly kvůli zákonu o privatizaci, který měl parlament projednávat. Vláda chce zprivatizovat podíly v několika společnostech, včetně telekomunikační firmy CyTA nebo elektrárenské EAC. Vláda chce prodejem získat až 1,4 miliardy eur, odborářům se však tento plán nelíbí. Lídr odborových svazů v EAC prohlásil, že privatizace by pro firmu byla devastující a proměnila by ji v soukromý monopol. Kyperský parlament nakonec vládní plány na privatizaci státního majetku odmítl.

6. Správní rada společnosti eBay vrací úder Carlu Icahnovi

Debaty kolem obchodní strategie společnosti eBay se ve čtvrtek vyostřily. Investor Carl Icahn již poslal akcionářům dva otevřené dopisy. V prvním upozornil na to, že by mělo dojít k odštěpení PayPal od eBay a ve druhém dopise se dokonce opřel přímo do managementu, který obvinil z několika "závažných chyb" ve vedení firmy a ze střetu zájmů. Předseda správní rady Pierre Omidyar se rozhodl Icahnovi oplatit stejnou mincí.

7. Inflace v Německu v únoru podle předběžných dat zpomalila na 1,2 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zpomalilo v únoru na jedno procento z 1,2 % v předchozím měsíci. Inflace zpomalila mnohem více, než čekali analytici. Důvodem nízké inflace je pokles cen energií. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Podle neharmonizovaných údajů inflace zpomalila jen na 1,2 % z lednových 1,3 %.

8. Mezinárodní věřitelé schválili Řecku nižší kapitálovou přiměřenost pro banky v zátěžových testech

Čtyři velké řecké banky budou muset v zátěžových testech prokázat jen 8% kapitálovou přiměřenost. Mezinárodní věřitelé schválili požadavek Atén, aby se procento snížilo na osm z původních devíti.

9. Ukrajinská hřivna v reakci na čtvrteční události prudce oslabila

Rusko vyhlásilo bojovou pohotovost pro stíhačky na západě země, Ukrajina vydala prohlášení, v němž uvedla, že jakákoli vojenská akce Ruska na Krymu mimo oblast námořní základny v Sevastopolu bude vnímána jako projev agrese a znovu se objevil bývalý prezident Janukovyč, který před policií uprchl do Ruska a tvrdí, že se stále považuje za právoplatného vůdce země. Hřivna v reakci na to prudce oslabila o dalších téměř devět procent, za poslední čtyři dny oslabila o více než 20 %.

10. ČEZ ve čtvrtém kvartálu naplnil očekávání, na rok 2014 má ale horší výhled

Zisk za 4Q2013 vykázal ČEZ v souladu s očekáváním (3,5 miliardy Kč). Tržby ve stejném čtvrtletí vzrostly firmě o 5 % na 55,4 miliardy Kč. Pro rok 2014 odhaduje firma zisk EBITDA 70,5 miliardy Kč, čistý zisk odhaduje 27,5 miliardy Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Proč se při odtahu auta nespoléhat na vlastní vynalézavost?

Dva mladíci z ruského Petrohradu byli začátkem tohoto týdne velmi nemile překvapeni, když zjistili, že je jejich auto zřejmě nikam nedoveze. S nečekanou situací se však nehodlali smířit a rozhodli se, že svého miláčka na čtyřech kolech nechají odtáhnout nic netušícím řidičem trolejbusu. Bohužel však při své vynalézavosti zapomněli na to, že by si alespoň jeden z nich měl sednout za volant. A co čert nechtěl, zrovna kolem jela policejní hlídka.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika