Co musíte ráno vědět (28. února)
|

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na evropských i amerických burzách, jaké bylo v únoru tempo inflace v největší evropské ekonomice a co byste v žádném případě neměli dělat, když vaše auto nečekaně vypoví službu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, S&P 500 uzavřel nad 1 850 body

Americké akcie ve čtvrtek během první poloviny obchodování mírně posilovaly. Za jejich růstem stály především příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních společností, například řetězce Best Buy. Náladu investorů nedokázaly zkazit ani horší než očekávané údaje z amerického trhu práce - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. února vzrostl o 14 tisíc na 348 tisíc, ačkoli se čekal mírný pokles na 335 tisíc z předchozích 336 tisíc. Trh naopak mírně povzbudil lednový vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které klesly méně, než se předpokládalo. Dow nakonec posílil o 0,46 % na 16 272,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % a poprvé v historii uzavřel nad hladinou 1 850 bodů na 1 854,29 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,63 % na 4 318,93 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, sektoru základních materiálů a technologickému odvětví. Jako jediný naopak oslabil sektor služeb.

Index Dow se za 20 let může dostat na 60 tisíc bodů, tvrdí veterán trhu

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři nadále sledují vývoj situace na Ukrajině a v Rusku, které již ve středu zahájilo přesun části své vojenské síly na rusko-ukrajinskou hranici. Odpoledne investory na starém kontinentu mírně znepokojila americká makrodata, podle kterých týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl, ačkoli se čekal pokles. Britský FTSE 100 posílil o 0,16 %, německý DAX ale naopak klesl o 0,76 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,01 %. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, odvětví cestovního ruchu a titulům ze sektoru základních materiálů. Zaostaly naopak pojišťovny, mediální tituly a sektor telekomunikací. Cena akcií britské Royal Bank of Scotland klesla o téměř 8 % poté, co banka oznámila, že hodlá výrazně snížit náklady, odprodat značnou část svého majetku a přeorientovat se hlavně na domácí trh.

Citigroup: ECB v březnu sníží sazby, riziko deflace je stále silné. Měny na mladých trzích budou dále ztrácet

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta. Dolů ji táhly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,52 % na 1 014,43 bodu. Více než polovinu obchodů představovaly cenné papíry společnosti ČEZ, která ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí. Její akcie na zprávu reagovaly oslabením o 0,69 %. Téměř pět procent odevzdala mediální CME, která ve čtvrtek čísla neodhalila, ale oznámila, že je zveřejní v pátek. O téměř osm procent zlevnily akcie těžařské NWR poté, co Komerční banka snížila cílovou cenu na 7 Kč a ponechala doporučení prodat. Přes dvě procenta odevzdala i Erste Group Bank, která bude reportovat hospodářské výsledky v pátek ráno. Posílily naopak akcie likérky Stock (+1,92 %) a o více než procento zpevnily i cenné papíry Unipetrolu.

Orco, Pegas, CME, Fortuna, TMR a Stock Spirits: Co firma, to jedinečný příběh. Podívejte se, co si o nich myslí analytici

Výsledková sezóna na pražské burze: Přehled odhadů i oznámených čísel

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní aktuální čísla o vývoji hrubého domácího produktu a osobní spotřeby ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Investoři budou pozornost věnovat také indexu nákupních manažerů pro oblast Chicaga, indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a počtu pokračujících prodejů domů. V Evropě budou na pořadu dne německé maloobchodní tržby za leden a Itálie a eurozóna zveřejní index spotřebitelských cen a vývoj nezaměstnanosti. Národní index spotřebitelských cen zveřejní krátce po půlnoci středoevropského času také Japonsko, které stejně jako eurozóna a Itálie doplní i údaje o nezaměstnanosti, navíc také o vývoji průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Také bude pokračovat výsledková sezóna. Čísla za poslední tři měsíce minulého roku zveřejní například společnosti Berkshire Hathaway nebo Bayer. Na pražské burze zveřejní výsledky svého hospodaření v posledním čtvrtletí minulého roku společnosti Erste Group Bank a CME. Přehled očekávaných výsledků světových společností najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na Kypru se protestuje, lidé nechtějí privatizaci

Před budovou kyperského parlamentu se ve čtvrtek sešly stovky lidí. Demonstrovaly kvůli zákonu o privatizaci, který měl parlament projednávat. Vláda chce zprivatizovat podíly v několika společnostech, včetně telekomunikační firmy CyTA nebo elektrárenské EAC. Vláda chce prodejem získat až 1,4 miliardy eur, odborářům se však tento plán nelíbí. Lídr odborových svazů v EAC prohlásil, že privatizace by pro firmu byla devastující a proměnila by ji v soukromý monopol. Kyperský parlament nakonec vládní plány na privatizaci státního majetku odmítl.

6. Správní rada společnosti eBay vrací úder Carlu Icahnovi

Debaty kolem obchodní strategie společnosti eBay se ve čtvrtek vyostřily. Investor Carl Icahn již poslal akcionářům dva otevřené dopisy. V prvním upozornil na to, že by mělo dojít k odštěpení PayPal od eBay a ve druhém dopise se dokonce opřel přímo do managementu, který obvinil z několika "závažných chyb" ve vedení firmy a ze střetu zájmů. Předseda správní rady Pierre Omidyar se rozhodl Icahnovi oplatit stejnou mincí.

7. Inflace v Německu v únoru podle předběžných dat zpomalila na 1,2 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zpomalilo v únoru na jedno procento z 1,2 % v předchozím měsíci. Inflace zpomalila mnohem více, než čekali analytici. Důvodem nízké inflace je pokles cen energií. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Podle neharmonizovaných údajů inflace zpomalila jen na 1,2 % z lednových 1,3 %.

8. Mezinárodní věřitelé schválili Řecku nižší kapitálovou přiměřenost pro banky v zátěžových testech

Čtyři velké řecké banky budou muset v zátěžových testech prokázat jen 8% kapitálovou přiměřenost. Mezinárodní věřitelé schválili požadavek Atén, aby se procento snížilo na osm z původních devíti.

9. Ukrajinská hřivna v reakci na čtvrteční události prudce oslabila

Rusko vyhlásilo bojovou pohotovost pro stíhačky na západě země, Ukrajina vydala prohlášení, v němž uvedla, že jakákoli vojenská akce Ruska na Krymu mimo oblast námořní základny v Sevastopolu bude vnímána jako projev agrese a znovu se objevil bývalý prezident Janukovyč, který před policií uprchl do Ruska a tvrdí, že se stále považuje za právoplatného vůdce země. Hřivna v reakci na to prudce oslabila o dalších téměř devět procent, za poslední čtyři dny oslabila o více než 20 %.

10. ČEZ ve čtvrtém kvartálu naplnil očekávání, na rok 2014 má ale horší výhled

Zisk za 4Q2013 vykázal ČEZ v souladu s očekáváním (3,5 miliardy Kč). Tržby ve stejném čtvrtletí vzrostly firmě o 5 % na 55,4 miliardy Kč. Pro rok 2014 odhaduje firma zisk EBITDA 70,5 miliardy Kč, čistý zisk odhaduje 27,5 miliardy Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Proč se při odtahu auta nespoléhat na vlastní vynalézavost?

Dva mladíci z ruského Petrohradu byli začátkem tohoto týdne velmi nemile překvapeni, když zjistili, že je jejich auto zřejmě nikam nedoveze. S nečekanou situací se však nehodlali smířit a rozhodli se, že svého miláčka na čtyřech kolech nechají odtáhnout nic netušícím řidičem trolejbusu. Bohužel však při své vynalézavosti zapomněli na to, že by si alespoň jeden z nich měl sednout za volant. A co čert nechtěl, zrovna kolem jela policejní hlídka.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna