Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, index S&P uzavřel poprvé nad 1 850 body

Americké akcie ve čtvrtek během první poloviny obchodování mírně posilovaly. Za jejich růstem stály především příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních společností, například řetězce Best Buy. Náladu investorů nedokázaly zkazit ani horší než očekávané údaje z amerického trhu práce. Trh naopak mírně povzbudil lednový vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Index S&P 500 nakonec uzavřel poprvé v historii nad hladinou 1 850 bodů.
Dow posílil o 0,46 % na 16 272,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % a skončil na historickém zavíracím maximu 1 854,29 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,63 % na 4 318,93 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, sektoru základních materiálů a technologickému odvětví. Jako jediný naopak oslabil sektor služeb.
"Americké akcie nejsou levné. Stejně tak ale nelze říci, že by jejich nákup nedával smysl, protože by byly předražené," říká Doug Foreman ze společnosti Kayne Anderson Rudnick. "Při započtení výsledků všech společností, které dosud zveřejnily informace o svém hospodaření v posledním čtvrtletí minulého roku, se americké akcie obchodují při průměrném P/E 16, což je velmi příznivé," dodává. "Investoři si však musejí dát velký pozor na to, o které konkrétní tituly svá portfolia rozšiřují."
Hlavní čtvrteční události na americkém trhu
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. února vzrostl o 14 tisíc na 348 tisíc. Čekal se mírný pokles na 335 tisíc z předchozích 336 tisíc (revidováno na 334 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 15. února přibylo na 2,964 milionu z 2,956 milionu (předchozí údaj revidován z 2,981 milionu, odhad: 2,985 milionu). Čtyřtýdenní průměr zůstal beze změny na 338 250.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v lednu klesly o jedno procento, čekal se pokles o 1,7 %. Prosincový propad o 4,3 % byl revidován na pokles o 5,3 %. Po očištění o dopravní zakázky objednávek přibylo o 1,1 % (odhad: -0,2 %, prosinec revidován na -1,9 % z -1,6 %). Bez armádních zakázek a letadel se objednávky zlepšily dokonce o 1,8 % (odhad: -0,2 %).
- Janet Yellenová ve čtvrtek vystoupila v americkém Senátu poté, co její předchozí vystoupení bylo odsunuto kvůli špatnému počasí. Znovu zdůraznila závazek Fedu vůči americké ekonomice. Některá makrodata byla podle jejího názoru v poslední době slabší, ale Fed prý nedokáže přesně určit, jak velký vliv na ně mělo špatné počasí. Zároveň prohlásila, že přísná fiskální politika má negativní vliv na výdaje Američanů.
- Analytik John Lovallo ze společnosti Bank of America Merrill Lynch potvrdil cílovou cenu pro akcie Tesly Motors 65 USD. Průměrná 12měsíční cílová cena pro akcie automobilky však aktuálně dosahuje 204,83 USD.
- Ředitelka společnosti IBM Virginia Romettyová ve svém projevu na světovém veletrhu Mobile World Congress v Barceloně dala jasně najevo, že pro příští dekádu považuje za velkou investiční příležitost Afriku. Tento kontinent se podle ní od jiných trhů odlišuje tím, že se již při budování infrastruktury počítalo s mobilními technologiemi. Příjmy obyvatel navíc stále rostou, což požene poptávku po dražších zařízeních a službách.
- Debaty kolem obchodní strategie společnosti eBay se ve čtvrtek vyostřily. Investor Carl Icahn již poslal akcionářům dva otevřené dopisy. V prvním upozornil na to, že by mělo dojít k odštěpení PayPal od eBay, a ve druhém dopise se dokonce opřel přímo do managementu, který obvinil z několika "závažných chyb" ve vedení firmy a ze střetu zájmů. Předseda správní rady Pierre Omidyar se rozhodl Icahnovi oplatit stejnou mincí, když prohlásil, že Icahnova tvrzení jsou "lživá a klamná".
- Americká investiční společnost Blackstone získá pětinový podíl v italském módním domu Versace výměnou za finanční injekci 150 milionů eur. Generální ředitel italské firmy Gian Giacomo Ferraris dodal, že Versace nadále plánuje do tří až pěti let vstoupit na burzu a peníze od Blackstone jí v tom mají pomoci.
- Společnost Boeing, známá hlavně výrobou dopravních letadel a bojových stíhacích letounů, představila svůj vlastní chytrý telefon, který jako by vypadl ze špionážních filmů s Jamesem Bondem. Přístroj, který firma nazvala Black, je určen pro přísně tajnou komunikaci. Umožňuje šifrovaný hovor a pokud se ho někdo pokusí otevřít či s ním jinak manipulovat, sám smaže veškerá data a přestane fungovat.
- Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vyšetřuje postup automobilky General Motors při svolávání aut, která měla problémy se zapalováním. V souvislosti s těmito těžkostmi bylo hlášeno přes 30 nehod, při kterých zemřelo 13 lidí. Uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Výsledky Best Buy ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 14,47 miliardy USD (odhad: 14,68 miliardy USD). Akcie -0,97 %.
- Americké hypoteční agentuře Freddie Mac loni vzrostl čistý zisk na rekordních 48,7 miliardy USD, zatímco o rok dříve činil 11 miliard USD. Hospodaření podpořil vysoký růst cen domů a nižší rezervy na ztráty z hypoték. Akcie +6,96 %.
- Výsledky Salesforce.com ve 4QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +3,89 %, v after-marketu oslabovaly přibližně o procento.
Z indexu Dow se ve čtvrtek nejvíce dařilo akciím mobilního operátora Verizon (+2,48 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,58 %) a výrobce letadel Boeing (+1,54 %). Zlevnily naopak cenné papíry výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-0,51 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,29 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,20 %).
Výrazné zisky si připsaly akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (+25,34 %), které zdražily poté, co společnost ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření. Zdražily také akcie výrobce solárních panelů First Solar (+8,44 %), které tak smazaly část ztrát z prudkého středečního propadu, jímž reagovaly na kvartální finanční výsledky zveřejněné v úterý po závěru trhů. Posílily také cenné papíry farmaceutické společnosti Mylan (+9,43 %), která oznámila, že od října do prosince minulého roku dosáhla zisku 0,78 USD na akcii, čímž překonala odhady analytiků na úrovni 0,75 USD na akcii.
Zlevnily naopak cenné papíry energetické společnosti Valero Energy (-4,36 %) poté, co na ně analytici z Credit Suisse revidovali své investiční doporučení na "neutral" z "outperform".
Mírnou ztrátu zaznamenaly také akcie automobilky Tesla Motors (-0,18 %), která oficiálně potvrdila záměr postavit vlastní továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro své vozy. Společnost v prezentaci k tomuto projektu odhaduje, že by výstavba továrny měla začít ještě letos, dokončení očekává v roce 2017. Tesla však zatím nevybrala ani místo, kde bude továrna stát, podle agentury AP zvažuje hned několik lokalit ve státech Nevada, Arizona, Nové Mexiko a Texas. Celkové náklady na stavbu "giga továrny" se mají pohybovat od čtyř do pěti miliard dolarů. Tesla sama do závodu hodlá investovat dvě miliardy dolarů, zbytek chce získat od partnerů.
Aktivistický investor Nelson Peltz tlačí na společnost PepsiCo (+0,53 %), aby ze své struktury vyčlenila divizi na výrobu nealkoholických nápojů a v "zeštíhlené podobě" pokračovala ve výrobě "snackových potravin", například chipsů pod značkou Lay's. Peltz již dříve v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že o této záležitosti hovořil s několika investory, od kterých se mu dostalo pozitivní odezvy. Peltz prostřednictvím investičního fondu Trian Fund Management ovládá akcie PepsiCo v tržní hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Společnost se však proti návrhu ohradila a uvedla, že se její představenstvo i vrcholný management soustředí na pozitivní přínosy pro všechny investory, ne pouze pro jejich určitou část. "PepsiCo je se svými akcionáři v intenzivním kontaktu a ze všech stran se jí dostává silné podpory v současné strategii," uvedla firma v prohlášení. "Rozdělení byznysu do dvou samostatných firem by znamenalo výrazné narušení vztahu s našimi zákazníky," dodala ředitelka společnosti Indra Nooyiová.
Po závěru obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování +3,89 %). Firma oznámila, že od listopadu do ledna dosáhla upraveného zisku 0,07 USD na akcii (odhad: 0,06 USD na akcii, loni: 0,13 USD na akcii) při tržbách 1,15 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD) a dodala, že pro první čtvrtletí svého nového fiskálního roku očekává upravený zisk na akcii 0,09 až 0,10 USD a tržby 1,21 miliardy USD (odhad trhu: upravený zisk 0,10 USD při tržbách 1,19 miliardy USD). Společnost dále oznámila, že její současný finanční ředitel Graham Smith v březnu 2015 odejde do důchodu. Akcie Salesforce.com v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly přibližně o procento.
Dolar po projevu Janet Yellenové mírně oslabil
Forexoví obchodníci se ve čtvrtek zaměřili na projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která vystoupila před bankovním výborem Senátu. Řekla, že Fed bude pokračovat v pozvolném zpřísňování měnové politiky, které spočívá v dalším omezování nákupů dluhopisů. Hodlá to přitom činit navzdory známkám slabšího zotavování americké ekonomiky. Fed bude podle ní pozorně sledovat, zda jsou tyto známky pouze důsledkem nepříznivého počasí, nebo zda signalizují zásadnější zpomalení ekonomické aktivity.
Dolar se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohyboval kolem 1,368 EUR/USD. Po úvodní stagnaci a následném mírném posílení pod 1,365 EUR/USD ale nakonec oslabil k 1,371 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 102,30 USD/JPY a kolem desáté hodiny se obchodoval za 102,10 USD/JPY.
Ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severomořská ropa Brent během dne zlevnila poprvé od poloviny února pod 109 dolarů za barel. Hlavním důvodem byla situace na Ukrajině a v sousedním Rusku, která investory přiměla omezit rizikovější obchody. Moskva ve středu nařídila prověrku bojové pohotovosti části svých vojsk a ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že bojovou pohotovost mají také útočné stíhací letouny v západním pohraničí Ruska.
Cena Brentu krátce po uzavření amerických burz klesala přibližně o 0,33 % na 109 USD za barel.
Pokles ceny severoamerické ropy WTI zbrzdila středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), která ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing se pak snížily již čtvrtý týden za sebou.
Cena WTI se kolem desáté hodiny pohybovala se ztrátou 19 centů poblíž 102,30 USD za barel.
Zlato ve čtvrtek zahajovalo na hladině 1 326 USD za trojskou unci a své intradenní maximum stanovilo u 1 336 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však oproti středečnímu závěru obchodovalo prakticky beze změny za 1 331 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg
Aktuality
