Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?
|

Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?

Najít jednu věc, která by spojovala všechny veřejně obchodované společnosti napříč sektory a trhy, se zdá být takřka nemožné. Něco společného ale mají. Všechny si prošly IPO, primární veřejnou nabídkou svých akcií. Které firmy si při vstupu na burzu přišly na nejvíce peněz, kdo se s kůží na trh vydal v loňském roce a na co se investoři na světových trzích mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Světové akcie Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie Americké akcie

Světově největší primární veřejnou nabídku akcií předvedla docela nedávno čínská banka Agricultural Bank of China. Společnost své akcie na čínský a hongkongský trh umístila v červenci 2010 a od investorů získala v přepočtu více než 22 miliard dolarů. Rok 2010 byl na velké primární veřejné úpisy akcií vůbec velice bohatý. Do první desítky rekordních IPO se v té době dostala ještě asijská divize AIA americké pojišťovny AIG a automobilka General Motors.

Za pozornost stojí také IPO japonské telekomunikační společnosti Nippon Telegraph & Telephones, která se o do té doby největší primární veřejnou nabídku akcií zasloužila v roce 1986. Firma i po téměř 30 letech od svého vstupu na tokijskou burzu zaujímá celosvětově devátou příčku.

V poslední době na sebe velkou pozornost strhly zejména primární veřejné úpisy akcií sociálních sítí. Na trh se vydaly Facebook, Twitter a LinkedIn. O vítězi v rámci této trojice nemůže být pochyb, první místo si s přehledem zajistil Facebook, který v IPO před dvěma roky získal 16 miliard dolarů. Druhé místo patří Twitteru, jenž si přišel na 2,1 miliardy USD, a bronz bere s 0,41 milionu USD profesně orientovaný LinkedIn. I když to nic neříká o jejich úspěchu na burze v týdnech a měsících po vstupu na trh.

Velikost IPO vybraných internetových firem

IPO Twitteru má pro investory poněkud hořkou příchuť. Firma sice od nich při svém vstupu na burzu v listopadu 2013 získala více peněz než internetový gigant Google, který si v srpnu 2004 přišel na 1,9 miliardy USD, cena jejích akcií ale po zhruba dvouměsíčním silném růstu začala prudce klesat a dosud nenašla své dno.

V případě Facebooku byl scénář opačný. Firma své cenné papíry v květnu 2012 upsala za 38 dolarů za kus, již v červenci téhož roku se ale jedna akcie světově největší sociální sítě obchodovala jen za zhruba 18 dolarů. K zásadnímu zvratu došlo v polovině roku 2013, kdy se cenným papírům Facebooku po sérii solidních finančních čísel konečně začalo dařit a jejich cena vzrostla až k 70 dolarům za kus. Na začátku května se cena za akcii s tickerem FB pohybovala kolem 60 dolarů.

Vítězové roku 2013 na amerických trzích

Ačkoli loni v souvislosti s americkými primárními úpisy akcií plnil přední stránky finančních médií takřka výhradně Twitter, nebyla to sociální síť s modrým ptáčkem v logu, kdo předvedl největší IPO. Co více, 2,1 milionu dolarů Twitteru nestačilo ani na druhou nebo třetí příčku.

Největšího úspěchu se loni v USA podařilo dosáhnout americkému těžaři Plains GP Holdings, který při svém říjnovém vstupu na burzu získal více než 2,9 miliardy dolarů. Na druhé místo se zařadila největší světová síť hotelů Hilton Worldwide Holdings, která v listopadu prostřednictvím IPO získala 2,71 miliardy USD. A třetí firmou, která loni Twitter v objemu primární veřejné nabídky svých akcií předstihla, byla veterinární divize Zoetis amerického farmaceutického obra Pfizer, jíž vstup na burzu vynesl 2,57 miliardy USD.

Největší americké primární úpisy akcií roku 2013

Žebříček historicky největších IPO na světových trzích najdete na další straně.

Historicky největší primární úpisy akcií na světových trzích

1. Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of China

Zisk z IPO: 22,1 miliardy USD

Kdy: červenec 2010

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

2. Industrial & Commercial Bank of China

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Zisk z IPO: 21,9 miliardy USD

Kdy: říjen 2006

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

3. AIA Group

AIA Group - ilustrační foto

Zisk z IPO: 20,5 miliardy USD

Kdy: říjen 2010

Sektor: pojišťovnictví

Trh: Hongkong

4. Visa

Visa - ilustrační foto

Zisk z IPO: 19,7 miliardy USD

Kdy: březen 2008

Sektor: finanční služby

Trh: USA

5. NTT DoCoMo

NTT DoCoMo - ilustrační foto

Zisk z IPO: 18,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1998

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

6. General Motors

General Motors

Zisk z IPO: 18,1 miliardy USD

Kdy: listopad 2010

Sektor: automobilový průmysl

Trh: USA

7. Enel SpA

enel

Zisk z IPO: 17,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1999

Sektor: energetika

Trh: Itálie

8. Facebook

Facebook

Zisk z IPO: 16 miliard USD

Kdy: květen 2012

Sektor: internet

Trh: USA

9. Nippon Telegraph & Telephones

NTT

Zisk z IPO: 13,6 miliardy USD

Kdy: říjen 1986

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

10. Deutsche Telekom

Deutsche Telekom - ilustrační foto

Zisk z IPO: 13 miliard USD

Kdy: listopad 1996

Sektor: telekomunikace

Trh: Německo

Z primárních veřejných úpisů, které proběhly v prvních čtyřech měsících letošního roku, se do čela nejúspěšnější firem na amerických trzích dostal farmaceutický podnik Revance Therapeutics vyvíjející neinjekčně aplikovatelný botulotoxin, jehož akcie se aktuálně ve srovnání s upisovací cenou 16 dolarů za kus obchodují takřka za dvojnásobek. Vstup na burzu se ale podařil i dalším firmám, například akcie sítě restaurací Zoës Kitchen od dubnového IPO posílily o více než 81 %, cenné papíry vývojáře technologie bezdrátového dobíjení elektronických zařízení Energous zdražily od konce března o necelých 80 % a o více než 50 % musejí investoři ve srovnání s lednovou, respektive únorovou upisovací cenou zaplatit také za cenné papíry biotechnologické firmy Ultragenyx Pharmaceutical vyvíjející léky na vzácná onemocnění metabolického systému a biotechnologického podniku Genocea Biosciences.

Dosud nejúspěšnější primární úpisy v roce 2014 (údaje k 7. 5. 2014)

Na co se investoři mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Největší pozornost se soustředí na blížící se IPO čínského internetového obchodu Alibaba, který míří na Newyorskou burzu. Společnost na začátku května oznámila, že chce v rámci primární emise nabídnout akcie za miliardu dolarů, což podle agentury AP znamená, že půjde o největší IPO technologické společnosti od loňského debutu Twitteru. Analytici však očekávají, že čínská firma, která bývá nejčastěji přirovnávána k americkému internetovému obchodu Amazon.com, získá daleko více a velikostí svého IPO se možná přiblíží i Facebooku.

Další společností, jejíž ohlášený vstup na burzu se ocitl pod drobnohledem investorů, je americký výrobce videokamer GoPro, které si pro svoji vysokou odolnost vůči mechanické zátěži získaly oblibu zejména mezi sportovci. Firmě podle analytiků hraje do karet neustále rostoucí obliba videoportálu YouTube, na kterém se lidé rádi chlubí svými extrémními výkony zaznamenanými nahrávacími zařízeními umístěnými na svém těle nebo sportovním náčiní, a také skutečnost, že se podnik díky silným prodejům kamer dostal velmi brzy od svého vzniku do černých čísel.

Třetí podnik, který pozornost investorů přitahuje jako magnet, je vysokofrekvenční obchodník Virtu Financial. Jeho výkonný ředitel Vinny Viola podle únorové zprávy deníku Financial Times řekl, že zvažuje uvedení akcií firmy na trh. Odhady FT sice nebyly nijak megalomanské, deník uvedl, že by firma v IPO mohla získat 250 až 350 milionů dolarů, přesto by se jednalo o jednu z hlavních událostí roku. Virtu Financial by se totiž stala historicky první firmou obchodující s vlastními financemi, která by vstoupila na burzu. V dubnu ale společnost investory zklamala, když oznámila, že své plány na primární úpis akcií odkládá, a na burzu tedy prozatím nevstoupí. I tak se ale investoři ve zbytku roku jistě nudit nebudou.

Zdroj: Telegraph, Bloomberg, ČTK

IPO Pivovary Lobkowicz

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 24 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus