Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
|

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.

Česká ekonomika Politika Evropská unie Anketa

Jak budete chtít z funkce europoslance prospět české ekonomice a českým podnikatelům a investorům?

Pavel Telička (ANO)

To je otázka natolik komplexní, že se musím odkázat na náš program. Ve stručnosti: Naším základním cílem je využít členství v EU k prosazování českých zájmů a prestiže v Evropě i ve světě, ale také se snažit, aby Evropská unie byla stabilní a prosperující. Budeme chtít odbourávat byrokracii a snižovat administrativní zátěž pro naše občany a podniky, podpoříme malé a střední podnikání zjednodušením legislativy a usnadněním přístupu k finančním zdrojům, podpoříme využití finančních nástrojů a dalších možností daných dopravní politikou EU k modernizaci a rozvoji infrastruktury, zejména dopravních sítí.

Bezpodmínečně budeme trvat na zrušení roamingových poplatků do roku 2016. Budeme také vyvíjet úsilí s cílem chránit evropský a český trh před nebezpečnými, padělanými nebo nekvalitními výrobky. Budeme usilovat, aby evropské instituce efektivně potíraly nekalou konkurenci ze zemí mimo EU. Podpoříme také návrhy, které umožní ČR účelně a v maximální možné míře čerpat více a lépe z evropských fondů. Zasadíme se o pravidelné vyhodnocování účinnosti evropských programů a projektů.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

Pro českou ekonomiku je nejdůležitější, aby evropské hospodářství bylo stabilní a ekonomika EU jako celku rostla. Musíme se dívat dále než na své vnitrostátní zájmy, protože provázanost naší ekonomiky s tou evropskou je obrovská. Pokud se nebude dařit Evropě, nebude se dařit ani nám.

V minulých letech proběhla řada změn v ekonomické architektuře EU. Mám na mysli například regulaci bank, bankovní unii a fiskální pakt. Řada těchto věcí je dobře nastartovaná a připravená. Není potřeba je překopávat a vymýšlet věci nové, ale především dohlédnout na to, aby ty započaté věci fungovaly, jak mají, a dotáhnout je do konce. Aby se nová pravidla neobcházela, a to nejen v době krize, ale především v časech, kdy se ekonomice daří.

Jan Keller (ČSSD)

(ČSSD odpovědi profesora Kellera neposkytla, citujeme z jejího programu.)

ČSSD se chce zaměřovat na ochranu pracovního trhu. Bojovat chce například proti agenturnímu zaměstnávání. Chce se zasadit o zvyšování minimální mzdy v EU. Strana hodlá podpořit investice do infrastruktury, která lépe propojí členské státy, a také inovace, výzkum a progresivní hospodářskou politiku. Kandidáti ČSSD chtějí přispět k obnovení silné průmyslové politiky EU, která zajistí vytvoření pracovních míst oproti jejich odlivu do třetích zemí. Strana chce také prosazovat sladění daňových systémů a odstranění daňové soutěže a hodlá bojovat proti daňovým rájům a finančním spekulacím.

Kateřina Konečná (KSČM)

Českou ekonomiku je nutné nastartovat s podporou Bruselu. Budu se zasazovat o to, aby šlo z evropských programů více peněz na podporu tvorby pracovních míst. Chceme více peněz z EU pro malé a střední firmy a na podporu vědy, výzkumu a inovací.

Jan Zahradil (ODS)

Pro nás je zásadní, aby EU nepřijímala žádnou novou zbytečnou legislativu. Naopak se budeme snažit, jako jsme to dělali za svého dosavadního působení v Evropském parlamentu, rušit legislativu, která je nesmyslná a přebytečná.

Chceme navrhnout Evropské komisi, aby provedla revizi desítek tisíc stran evropských norem. Takovou komplexní revizi celého systému nařízení rádi podpoříme a jsem přesvědčen, že pro tento návrh získáme v Evropském parlamentu řadu spojenců.

Ondřej Liška (Strana zelených)

Je potřeba zásadním způsobem zjednodušit čerpání peněz z evropských fondů tak, aby tyto prostředky skutečně pomohly zvýšit zaměstnanost a prosperitu. K tomu účelu se také musejí zpřísnit kontrolní mechanismy, aby už nemohlo docházet k takovým korupčním skandálům jako v případě ROP Severozápad. Mezi lety 2007 až 2013 nezvládla ČR z evropských fondů vyčerpat bezmála 300 miliard Kč, které mohly být využity například na rozvoj regionální dopravy nebo podporu malých zemědělců.

Prosadíme, aby podporu získaly jen projekty, které budou hospodárné, zlepší každodenní život lidí a přinesou nová pracovní místa do regionů. Budeme požadovat, aby příjemci dotací ve všech členských státech EU vždy kompletně zveřejňovali svou vlastnickou strukturu. Zajistíme, aby Evropská komise znovu získala takové kontrolní pravomoci, aby mohla efektivně kontrolovat přidělování dotací a postihovat jejich zneužívání.

Zelení dále podpoří zvýšení zaměstnanosti podle Strategie Evropa 2020 a Národního programu reforem. Zasadíme se o vytvoření podmínek pro vznik nových pracovních míst, například v moderních energetických odvětvích, nízkoenergetickém stavebnictví, využití odpadů a dalších oborech. Podpoříme zavádění Evropského rámce kvalifikací, což zlepší prostupnost evropského trhu práce. Zelení budou prosazovat navýšení prostředků pro evropské programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých a jiných na trhu práce znevýhodněných skupin. Za vhodné nástroje pokládáme i snížení daňového zatížení práce a postupné sjednocování sociálních standardů v EU.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

V europarlamentu se budeme snažit přesvědčit Evropskou komisi, aby přesměrovala více peněz na podporu malých a středních podniků. Klíčové je snižování administrativní zátěže při přeshraničním obchodu a zlepšování přístupu malých a středních firem k úvěrům.

Velmi se osvědčuje také flexibilní pracovní doba, která je výhodná jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zlepšuje i postavení rodin s dětmi. Budeme také chtít posilovat Evropský sociální fond, z něhož plynou prostředky na podporu absolventů škol a jejich uplatnění na trhu práce.

Petr Mach (Svobodní)

Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé chceme přesvědčit europoslance, aby hlasovali pro změnu Smlouvy o EU v tom smyslu, že členství v eurozóně, a tedy i přijetí eura, bude dobrovolné. Právo změny těchto pravidel má po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost i Evropský parlament.

Druhou věcí je, že budeme hlasovat pro zrušení všech nesmyslných nařízení, jako je například nesmyslný zákaz používání označení "pomazánkové máslo". Jsme také zásadně proti další podpoře obnovitelných zdrojů energie po roce 2020.

Roman Škrabánek (Úsvit)

(Hnutí Úsvit odpovědi Romana Škrabánka neposkytlo, citujeme z jeho programu.)

Úsvit je pro společný ekonomický prostor, společné vědecké projekty, boj s kriminalitou a daňovými úniky. Chce také prosazovat vyšší zaměstnanost. Úsvit je naopak proti přijetí eura bez referenda a vzájemnému ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu. Je proti nesmyslným a zbytečným regulacím a proti stávajícímu systému dotací, které jsou podle Úsvitu zdrojem korupce a plýtvání. Hnutí chce zjednodušení administrace a reformování evropských dotací.

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 12 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před 43 minutami

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
před hodinou

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus