Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
|

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.

Česká ekonomika Politika Evropská unie Anketa

Jak budete chtít z funkce europoslance prospět české ekonomice a českým podnikatelům a investorům?

Pavel Telička (ANO)

To je otázka natolik komplexní, že se musím odkázat na náš program. Ve stručnosti: Naším základním cílem je využít členství v EU k prosazování českých zájmů a prestiže v Evropě i ve světě, ale také se snažit, aby Evropská unie byla stabilní a prosperující. Budeme chtít odbourávat byrokracii a snižovat administrativní zátěž pro naše občany a podniky, podpoříme malé a střední podnikání zjednodušením legislativy a usnadněním přístupu k finančním zdrojům, podpoříme využití finančních nástrojů a dalších možností daných dopravní politikou EU k modernizaci a rozvoji infrastruktury, zejména dopravních sítí.

Bezpodmínečně budeme trvat na zrušení roamingových poplatků do roku 2016. Budeme také vyvíjet úsilí s cílem chránit evropský a český trh před nebezpečnými, padělanými nebo nekvalitními výrobky. Budeme usilovat, aby evropské instituce efektivně potíraly nekalou konkurenci ze zemí mimo EU. Podpoříme také návrhy, které umožní ČR účelně a v maximální možné míře čerpat více a lépe z evropských fondů. Zasadíme se o pravidelné vyhodnocování účinnosti evropských programů a projektů.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

Pro českou ekonomiku je nejdůležitější, aby evropské hospodářství bylo stabilní a ekonomika EU jako celku rostla. Musíme se dívat dále než na své vnitrostátní zájmy, protože provázanost naší ekonomiky s tou evropskou je obrovská. Pokud se nebude dařit Evropě, nebude se dařit ani nám.

V minulých letech proběhla řada změn v ekonomické architektuře EU. Mám na mysli například regulaci bank, bankovní unii a fiskální pakt. Řada těchto věcí je dobře nastartovaná a připravená. Není potřeba je překopávat a vymýšlet věci nové, ale především dohlédnout na to, aby ty započaté věci fungovaly, jak mají, a dotáhnout je do konce. Aby se nová pravidla neobcházela, a to nejen v době krize, ale především v časech, kdy se ekonomice daří.

Jan Keller (ČSSD)

(ČSSD odpovědi profesora Kellera neposkytla, citujeme z jejího programu.)

ČSSD se chce zaměřovat na ochranu pracovního trhu. Bojovat chce například proti agenturnímu zaměstnávání. Chce se zasadit o zvyšování minimální mzdy v EU. Strana hodlá podpořit investice do infrastruktury, která lépe propojí členské státy, a také inovace, výzkum a progresivní hospodářskou politiku. Kandidáti ČSSD chtějí přispět k obnovení silné průmyslové politiky EU, která zajistí vytvoření pracovních míst oproti jejich odlivu do třetích zemí. Strana chce také prosazovat sladění daňových systémů a odstranění daňové soutěže a hodlá bojovat proti daňovým rájům a finančním spekulacím.

Kateřina Konečná (KSČM)

Českou ekonomiku je nutné nastartovat s podporou Bruselu. Budu se zasazovat o to, aby šlo z evropských programů více peněz na podporu tvorby pracovních míst. Chceme více peněz z EU pro malé a střední firmy a na podporu vědy, výzkumu a inovací.

Jan Zahradil (ODS)

Pro nás je zásadní, aby EU nepřijímala žádnou novou zbytečnou legislativu. Naopak se budeme snažit, jako jsme to dělali za svého dosavadního působení v Evropském parlamentu, rušit legislativu, která je nesmyslná a přebytečná.

Chceme navrhnout Evropské komisi, aby provedla revizi desítek tisíc stran evropských norem. Takovou komplexní revizi celého systému nařízení rádi podpoříme a jsem přesvědčen, že pro tento návrh získáme v Evropském parlamentu řadu spojenců.

Ondřej Liška (Strana zelených)

Je potřeba zásadním způsobem zjednodušit čerpání peněz z evropských fondů tak, aby tyto prostředky skutečně pomohly zvýšit zaměstnanost a prosperitu. K tomu účelu se také musejí zpřísnit kontrolní mechanismy, aby už nemohlo docházet k takovým korupčním skandálům jako v případě ROP Severozápad. Mezi lety 2007 až 2013 nezvládla ČR z evropských fondů vyčerpat bezmála 300 miliard Kč, které mohly být využity například na rozvoj regionální dopravy nebo podporu malých zemědělců.

Prosadíme, aby podporu získaly jen projekty, které budou hospodárné, zlepší každodenní život lidí a přinesou nová pracovní místa do regionů. Budeme požadovat, aby příjemci dotací ve všech členských státech EU vždy kompletně zveřejňovali svou vlastnickou strukturu. Zajistíme, aby Evropská komise znovu získala takové kontrolní pravomoci, aby mohla efektivně kontrolovat přidělování dotací a postihovat jejich zneužívání.

Zelení dále podpoří zvýšení zaměstnanosti podle Strategie Evropa 2020 a Národního programu reforem. Zasadíme se o vytvoření podmínek pro vznik nových pracovních míst, například v moderních energetických odvětvích, nízkoenergetickém stavebnictví, využití odpadů a dalších oborech. Podpoříme zavádění Evropského rámce kvalifikací, což zlepší prostupnost evropského trhu práce. Zelení budou prosazovat navýšení prostředků pro evropské programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých a jiných na trhu práce znevýhodněných skupin. Za vhodné nástroje pokládáme i snížení daňového zatížení práce a postupné sjednocování sociálních standardů v EU.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

V europarlamentu se budeme snažit přesvědčit Evropskou komisi, aby přesměrovala více peněz na podporu malých a středních podniků. Klíčové je snižování administrativní zátěže při přeshraničním obchodu a zlepšování přístupu malých a středních firem k úvěrům.

Velmi se osvědčuje také flexibilní pracovní doba, která je výhodná jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zlepšuje i postavení rodin s dětmi. Budeme také chtít posilovat Evropský sociální fond, z něhož plynou prostředky na podporu absolventů škol a jejich uplatnění na trhu práce.

Petr Mach (Svobodní)

Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé chceme přesvědčit europoslance, aby hlasovali pro změnu Smlouvy o EU v tom smyslu, že členství v eurozóně, a tedy i přijetí eura, bude dobrovolné. Právo změny těchto pravidel má po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost i Evropský parlament.

Druhou věcí je, že budeme hlasovat pro zrušení všech nesmyslných nařízení, jako je například nesmyslný zákaz používání označení "pomazánkové máslo". Jsme také zásadně proti další podpoře obnovitelných zdrojů energie po roce 2020.

Roman Škrabánek (Úsvit)

(Hnutí Úsvit odpovědi Romana Škrabánka neposkytlo, citujeme z jeho programu.)

Úsvit je pro společný ekonomický prostor, společné vědecké projekty, boj s kriminalitou a daňovými úniky. Chce také prosazovat vyšší zaměstnanost. Úsvit je naopak proti přijetí eura bez referenda a vzájemnému ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu. Je proti nesmyslným a zbytečným regulacím a proti stávajícímu systému dotací, které jsou podle Úsvitu zdrojem korupce a plýtvání. Hnutí chce zjednodušení administrace a reformování evropských dotací.

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
před hodinou

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
před hodinou

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
před hodinou

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
10:30

Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo v minusu. Ztráty zaznamenaly mimo jiné dodavatelé americké...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní
10:17

Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení Erste Group Bank na stupni A2. Výhled ale zlepšila z...
Erste Group Bank Rating
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla,…
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla,…
10:12

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 8,2 %. V předběžné zprávě to v pátek...
Německo HDP
Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit
09:57

Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721 900 vozů....
Volkswagen Auta Koronavirus
Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, výhled…
09:16

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, výhled je ale slabší

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,2 %....
Francie HDP Hospodářský růst
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti…
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti…
09:16

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti druhému kvartálu HDP vyskočil o 6,2 %

Propad české ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí zmírnil. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 %. Ve...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru…
09:01

Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru propadly do ztráty

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Spojené království: Index cen nemovitostí od Nationwide v říjnu…
08:06

Spojené království: Index cen nemovitostí od Nationwide v říjnu meziročně stoupl o 5,8 % (odhad: +5,2 %, září: +5 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,8 % (odhad: +0,4 %, září: +0,9 %).
Spojené království Nemovitosti Realitní trh