Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?
|

Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?

Pořadí narození dítěte v rodině může značně ovlivnit jeho cestu životem. Vzhledem k tomu, že úspěch v podnikání je částečně závislý na umění číst v lidech a na emoční inteligenci, u níž pořadí narození hraje klíčovou roli, závěry psychologických studií mohou být užitečnou příručkou i ve světě byznysu.

Psychologie Byznys a podnikání

Hádejte, co mají společného Hillary Clinton, Marissa Mayer, Oprah Winfrey a Beyoncé. Všechny najdete v žebříčku Forbes nejvlivnějších žen světa a všechny jsou prvorozené dcery. Psychologové to nepovažují za náhodu. Studie Institute for Social and Economic Research University of Essex odhalila, že prvorozené ženy jsou statisticky vzato předurčeny k úspěchu. Hned další na řadě jsou prvorození synové. Jako důkazy poslouží například Barack Obama, Bill Clinton nebo George Bush.

A co mají společného Jeff Bezos, Steve Jobs a Aristoteles? To se dozvíte v následujících odstavcích. Čeho všeho se vědci v této oblasti dopátrali, shrnuje do deseti bodů Nick Colas z ConvergEx.

1. Prvorození synové

Více než polovina nositelů Nobelovy ceny a amerických prezidentů je prvorozených. První děti v rodinách jsou přirozenými lídry a perfekcionisty. Bývají ambiciózní, mají "životní náboj" a vědí, co chtějí. V důsledku toho tíhnou k profesím vyžadujícím preciznost, jako je kariéra ve vědě, medicíně, právnické profesi, inženýrství nebo IT.

2. Prvorozené dcery

Prvorozené dcery bývají podle studie dokonce ještě o 13 % ambicióznější než prvorození synové. Dcery také mnohem častěji pokračují ve vzdělávání oproti prvorozeným synům (prvorození bez ohledu na pohlaví v průměru o 16 % častěji pokračují v dalším vzdělávání ve srovnání s mladšími sourozenci). Po zohlednění výchovy rodičů a profesního stavu autoři studie odhalili, že prvorození byli o 7 % vytrvalejší při studiích oproti mladším sourozencům.

Psychologové posuzovali v rodinách i různé kombinace pohlaví mezi sourozenci a dívali se na velikost rodiny (nezahrnuli dvojčata a jedináčky) a zjistili, že pohlaví druhého potomka nehraje roli v míře jeho snaživosti.

3. Druhorozené a prostřední děti

U nich je podle studie vysoká pravděpodobnost, že se stanou profesionálními sportovci. Cítí se v nevýhodě vůči svým starším sourozencům, takže je silná konkurence vede k úspěchům v týmových sportech a k inovativnosti (musejí najít cesty, jak v rodině vyniknout, učí se nacházet kompromisy a být dobrými vyjednavači, což je skvělá škola do života v oblasti sociálních dovedností). Často se stávají soudci nebo volí profese ze sociologické branže.

4. Benjamínci

Nejmladší děti z rodiny jsou nejsebevědomější a sociálně nejúspěšnější. V rodině si rozvíjejí sociální dovednosti a umějí se snáze vypořádat s věcmi ve svém okolí, a to v důsledku toho, že byly vedeny staršími členy rodiny. Učí se od svých starších sourozenců, a proto také všech životních milníků dosahují dříve. V dospělosti bývají benjamínci laskaví, kreativní a spontánní. Jsou zvyklí usilovat o to, aby se stali centrem pozornosti, někdy svalují vinu za své chyby na ostatní.

5. Jedináčci

Zpravidla to dotáhnou v životě daleko, ale v mateřských školách mívají problémy v sociální oblasti. Kvůli absenci sourozenců mají horší sociální dovednosti oproti vrstevníkům z větších rodin, útěchou jim ale budiž to, že se tyto dovednosti v pozdějším věku normalizují a v dospělosti se hendikep prakticky neprojevuje. Studie publikovaná American Sociological Review odhalila, že čím větší rodina, tím méně času tráví rodiče hovory s dětmi a mají nižší ambice ohledně vzdělání (časový i finanční fond, který mají rodiče pro své děti k dispozici, se mezi ně musí více dělit).

6. Děti z velkých rodin

Každé další dítě v rodině snižuje pravděpodobnost rozvodu jeho budoucího manželství o 2 %. Psychologové ve studii American Sociological Review odhalili, že se větší počet sourozenců promítá do zkušeností s jednáním s lidmi, což se později projeví v jejich manželství. Více sourozenců znamená také více příležitostí pro trénink jednání a porozumění cizím názorům. Nárůst těchto benefitů v mezilidských vztazích se podle vědců zastavuje u osmého sourozence.

7. Děti z vícečetných těhotenství

Autoři studie došli k zajímavému zjištění, že velkou roli hraje také pořadí narození u dvojčat, trojčat a dále, i když jde jen o minuty. Prvorozený má mezi sourozenci pozici lídra, druhorozený se podřizuje pravidlům a je ochotný lídra následovat.

8. Adopce

Adoptovaní starší pěti let si své pořadí narození přinášejí do nové rodiny. To znamená, že osmiletému prvorozenému adoptovanému dítěti zůstanou rysy prvorozeného i poté, co bude adoptováno do rodiny s 12letým potomkem. Adoptované děti mladší pěti let přirozeně přebírají charakteristiky jedináčků.

Jeffa Bezose, Steva Jobse a Aristotela spojuje jedna věc - všichni byli adoptovaní. Podle Adama Pertmana, autora knihy Adoption Nation: How The Adoption Revolution Is Transforming America, cítí osvojené děti vlivem ztráty své biologické rodiny potřebu dokázat světu, "že na to mají". Pocit odmítnutí je obvykle nutí, aby se zamýšlely nad tím, zda jsou dostatečně "dobré", zda nebyly náhodou důvodem toho, proč o původní rodinu přišly. Snaží se ukázat světu svou cenu a vyvarovat se dalších životních tragédií.

9. Věkový rozdíl

Čím větší věkový rozdíl mezi sourozenci, tím mají všechny děti z rodiny větší šance na úspěch. Studie Institutu pro sociální a ekonomický výzkum univerzity v Essexu odhalila, že děti nejčastěji dosahují vyššího vzdělání, když je mezi nimi odstup čtyř a více let. Je to tím, že větší věkový rozdíl zlepšuje úroveň dosaženého vzdělání u mladšího sourozence. "Je zajímavé, že v oblasti vzdělání je tak zřetelná výhoda prvorozených, přestože moderní rodiče mají tendenci ve výchově dětí k rovnostářství," uvádějí autoři studie.

10. Pořadí narození versus IQ

Mezi pořadím narození a inteligencí existuje podle vědců negativní korelace. Diskuzi na toto téma vedou psychologové celá desetiletí. Studie Norů Pettera Kristensena a Tora Bjerkedala odhalila, že čím větší počet starších sourozenců dotyčný potomek má, tím nižší bude jeho IQ (i když ne o moc).

Zdroj: ConvergEx
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky