Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?
|

Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?

Pořadí narození dítěte v rodině může značně ovlivnit jeho cestu životem. Vzhledem k tomu, že úspěch v podnikání je částečně závislý na umění číst v lidech a na emoční inteligenci, u níž pořadí narození hraje klíčovou roli, závěry psychologických studií mohou být užitečnou příručkou i ve světě byznysu.

Psychologie Byznys a podnikání

Hádejte, co mají společného Hillary Clinton, Marissa Mayer, Oprah Winfrey a Beyoncé. Všechny najdete v žebříčku Forbes nejvlivnějších žen světa a všechny jsou prvorozené dcery. Psychologové to nepovažují za náhodu. Studie Institute for Social and Economic Research University of Essex odhalila, že prvorozené ženy jsou statisticky vzato předurčeny k úspěchu. Hned další na řadě jsou prvorození synové. Jako důkazy poslouží například Barack Obama, Bill Clinton nebo George Bush.

A co mají společného Jeff Bezos, Steve Jobs a Aristoteles? To se dozvíte v následujících odstavcích. Čeho všeho se vědci v této oblasti dopátrali, shrnuje do deseti bodů Nick Colas z ConvergEx.

1. Prvorození synové

Více než polovina nositelů Nobelovy ceny a amerických prezidentů je prvorozených. První děti v rodinách jsou přirozenými lídry a perfekcionisty. Bývají ambiciózní, mají "životní náboj" a vědí, co chtějí. V důsledku toho tíhnou k profesím vyžadujícím preciznost, jako je kariéra ve vědě, medicíně, právnické profesi, inženýrství nebo IT.

2. Prvorozené dcery

Prvorozené dcery bývají podle studie dokonce ještě o 13 % ambicióznější než prvorození synové. Dcery také mnohem častěji pokračují ve vzdělávání oproti prvorozeným synům (prvorození bez ohledu na pohlaví v průměru o 16 % častěji pokračují v dalším vzdělávání ve srovnání s mladšími sourozenci). Po zohlednění výchovy rodičů a profesního stavu autoři studie odhalili, že prvorození byli o 7 % vytrvalejší při studiích oproti mladším sourozencům.

Psychologové posuzovali v rodinách i různé kombinace pohlaví mezi sourozenci a dívali se na velikost rodiny (nezahrnuli dvojčata a jedináčky) a zjistili, že pohlaví druhého potomka nehraje roli v míře jeho snaživosti.

3. Druhorozené a prostřední děti

U nich je podle studie vysoká pravděpodobnost, že se stanou profesionálními sportovci. Cítí se v nevýhodě vůči svým starším sourozencům, takže je silná konkurence vede k úspěchům v týmových sportech a k inovativnosti (musejí najít cesty, jak v rodině vyniknout, učí se nacházet kompromisy a být dobrými vyjednavači, což je skvělá škola do života v oblasti sociálních dovedností). Často se stávají soudci nebo volí profese ze sociologické branže.

4. Benjamínci

Nejmladší děti z rodiny jsou nejsebevědomější a sociálně nejúspěšnější. V rodině si rozvíjejí sociální dovednosti a umějí se snáze vypořádat s věcmi ve svém okolí, a to v důsledku toho, že byly vedeny staršími členy rodiny. Učí se od svých starších sourozenců, a proto také všech životních milníků dosahují dříve. V dospělosti bývají benjamínci laskaví, kreativní a spontánní. Jsou zvyklí usilovat o to, aby se stali centrem pozornosti, někdy svalují vinu za své chyby na ostatní.

5. Jedináčci

Zpravidla to dotáhnou v životě daleko, ale v mateřských školách mívají problémy v sociální oblasti. Kvůli absenci sourozenců mají horší sociální dovednosti oproti vrstevníkům z větších rodin, útěchou jim ale budiž to, že se tyto dovednosti v pozdějším věku normalizují a v dospělosti se hendikep prakticky neprojevuje. Studie publikovaná American Sociological Review odhalila, že čím větší rodina, tím méně času tráví rodiče hovory s dětmi a mají nižší ambice ohledně vzdělání (časový i finanční fond, který mají rodiče pro své děti k dispozici, se mezi ně musí více dělit).

6. Děti z velkých rodin

Každé další dítě v rodině snižuje pravděpodobnost rozvodu jeho budoucího manželství o 2 %. Psychologové ve studii American Sociological Review odhalili, že se větší počet sourozenců promítá do zkušeností s jednáním s lidmi, což se později projeví v jejich manželství. Více sourozenců znamená také více příležitostí pro trénink jednání a porozumění cizím názorům. Nárůst těchto benefitů v mezilidských vztazích se podle vědců zastavuje u osmého sourozence.

7. Děti z vícečetných těhotenství

Autoři studie došli k zajímavému zjištění, že velkou roli hraje také pořadí narození u dvojčat, trojčat a dále, i když jde jen o minuty. Prvorozený má mezi sourozenci pozici lídra, druhorozený se podřizuje pravidlům a je ochotný lídra následovat.

8. Adopce

Adoptovaní starší pěti let si své pořadí narození přinášejí do nové rodiny. To znamená, že osmiletému prvorozenému adoptovanému dítěti zůstanou rysy prvorozeného i poté, co bude adoptováno do rodiny s 12letým potomkem. Adoptované děti mladší pěti let přirozeně přebírají charakteristiky jedináčků.

Jeffa Bezose, Steva Jobse a Aristotela spojuje jedna věc - všichni byli adoptovaní. Podle Adama Pertmana, autora knihy Adoption Nation: How The Adoption Revolution Is Transforming America, cítí osvojené děti vlivem ztráty své biologické rodiny potřebu dokázat světu, "že na to mají". Pocit odmítnutí je obvykle nutí, aby se zamýšlely nad tím, zda jsou dostatečně "dobré", zda nebyly náhodou důvodem toho, proč o původní rodinu přišly. Snaží se ukázat světu svou cenu a vyvarovat se dalších životních tragédií.

9. Věkový rozdíl

Čím větší věkový rozdíl mezi sourozenci, tím mají všechny děti z rodiny větší šance na úspěch. Studie Institutu pro sociální a ekonomický výzkum univerzity v Essexu odhalila, že děti nejčastěji dosahují vyššího vzdělání, když je mezi nimi odstup čtyř a více let. Je to tím, že větší věkový rozdíl zlepšuje úroveň dosaženého vzdělání u mladšího sourozence. "Je zajímavé, že v oblasti vzdělání je tak zřetelná výhoda prvorozených, přestože moderní rodiče mají tendenci ve výchově dětí k rovnostářství," uvádějí autoři studie.

10. Pořadí narození versus IQ

Mezi pořadím narození a inteligencí existuje podle vědců negativní korelace. Diskuzi na toto téma vedou psychologové celá desetiletí. Studie Norů Pettera Kristensena a Tora Bjerkedala odhalila, že čím větší počet starších sourozenců dotyčný potomek má, tím nižší bude jeho IQ (i když ne o moc).

Zdroj: ConvergEx
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus