TOP společnosti světového waste managementu aneb Opovrhovaná investice rovná se nejlepší investice
|

TOP společnosti světového waste managementu aneb Opovrhovaná investice rovná se nejlepší investice

Technologie jsou sice pro investory atraktivnější sázkou než odpadky, ale kdo ví, kde bude všem těm Facebookům, Twitterům a Instagramům za deset let konec. Pokud stejně jako slavní investoři Warren Buffett nebo Bill Gates hledáte relativně spolehlivé a stabilní společnosti, není lepší volby, než jsou odpadky.

Investice Ekologie Ekologie a životní prostředí

Waste management, někdy volně překládán jako odpadové hospodářství, zahrnuje sběr a svoz odpadu, jeho třídění, uskladňování, spalování, recyklaci i výrobu energie. Patří sem jak klasické popelářské služby, tak specializované činnosti jako likvidace ekologicky nebezpečných materiálů.

Odpadový byznys je starý jako lidstvo samo. A ač to zní možná morbidně, těžko lze očekávat, že by po něm (podobně jako po pohřebním průmyslu) někdy poklesla poptávka. Spíše naopak, nárůst počtu obyvatel a zvyšující se poptávka po recyklaci a likvidaci odpadů znamenají potenciál vyšších zisků. Velký prostor pro růst se skrývá zejména v asijských a jihoamerických velkoměstech.

Ani na západě by ale poptávka neměla vlivem nepříznivého demografického vývoje stagnovat. Faktor populačního boomu zde vykompenzuje rostoucí důraz na řešení ekologických otázek ze strany vlád, které se bez asistence firem z oblasti waste managementu neobejde.

Odpadovému hospodářství bezkonkurenčně kralují USA. Částečně je to dáno tím, že v Evropě se těmito aktivitami mnohdy zabývají firmy, jejichž hlavní byznys spadá pod jiná odvětví (například francouzské společnosti Veolia a Suez Environnement nebo německá K+S). Do první čtyřicítky se probojoval i český podnik Pražské služby.

Následující tabulky sestavené podle metodiky Bloomberg Industry Classifation Standard (BICS) ukazují, jak si světově sektor waste managementu aktuálně stojí a které firmy jsou TOP hráči v jednotlivých subsektorech (firmy jsou ve všech tabulkách řazeny sestupně podle výše tržeb - pozn. red.):

Charakteristiky odpadového průmyslu

Waste Management

Holdingová společnost, dříve známá jako USA Waste Services, byla založena v roce 1987. Sídlí v texaském Houstonu a v roce 1998 změnila svůj název na Waste Management. Nyní je s tržní kapitalizací přes 24 miliard USD světovou jedničkou odvětví.

Prostřednictvím svých dceřiných společností konglomerát zajišťuje v Severní Americe služby spojené s nakládáním s odpady a poskytuje environmentální služby pro bytové, komerční, průmyslové a komunální zákazníky. Nabízí sběrné služby (včetně vyzvednutí a přepravy odpadů a recyklovatelných materiálů z místa, kde byly vytvořeny, do sběrných stanic), zpracování materiálů, recyklaci plastů a komodit (například elektronické recyklace zahrnující sběr, třídění a demontáž vyřazených počítačů, komunikačních zařízení a jiných elektronických zařízení). Kromě toho provozuje skládky komunálního a nebezpečného odpadu.

Není ale jen klasickou odpadovou společností. Specializuje se také na vývoj a provoz technologií pro využití skládkového plynu pro energetická zařízení. A aby toho nebylo málo, nabízí rovněž stavební a sanační služby (například likvidaci popílku vznikajícího při spalování uhlí a dalších fosilních paliv).

Není jednoduché uřídit tak velkou společnost, nicméně společnosti Waste Management se daří zvyšovat zisk díky snižování nákladů (svůj vozový park například nedávno převedla na zemní plyn) a současnému zvyšování cen. Firma ročně generuje přes miliardu volného cash flow a její marže se pohybují kolem 7 %.

Waste Management

Veolia

Společnost s tržní kapitalizací přes 13 miliard USD je jedním z předních světových operátorů s odpadními vodami. V této oblasti své služby poskytuje více než 62 milionům lidí za rok. Zabývá se likvidací a čištěním odpadních vod, nakládáním s odpady, výrobou energie a dalšími činnostmi. V odpadovém hospodářství ročně obslouží zhruba 54 milionů tun odpadu a poskytne energii 120 tisícům zařízením.

Veolia ale rozhodně není synonymem pro špinavou vodu. Pitnou vodou zásobuje více než 90 milionů zákazníků a její energetická divize Dalkia celosvětově provozuje kogenerační zařízení pro vytápění a chlazení.

Veolia

Suez Environnement

Spolu se svými dceřinými společnostmi poskytuje různá řešení v oblasti hospodářství s pitnou vodou, čištění odpadních vod či provozování skládek. Svůj byznys má rozdělený do tří obchodních linií - čištění průmyslových vod, čistění odpadních vod a kalů a jejich opětovné využití a výstavba a provozování stanic pro odsolování.

Související činnosti s odpadními službami zahrnují především sběr odpadů a městské kanalizace, využití a likvidaci odpadů, výrobu energie, nakládání s nebezpečnými odpady či dekontaminaci a konverzi znečištěných průmyslových areálů.

Suez Environnement

Sběr odpadu

Sběr odpadu

Republic Services

Druhá největší americká odpadová společnost. Podobně jako Waste Management také Republic Services nedávno skoupila aktiva v oblasti odpadů z ropného průmyslu. I když se může zdát, že společnost nezvolila to nejlepší načasování vzhledem k extrémně nízkým cenám ropy, tato sázka se jí může vyplatit dlouhodobě. Zajímavostí je, že téměř třetinový podíl v ní má Bill Gates se svou Cascade Investments.

Republic Services

Waste Connections

Waste Connections je další z integrovaných odpadových společností. Mezi její služby patří sběr, svoz, recyklace a skládkování různých druhů odpadu pocházejících od domácností, firem i z ropných polí. Poskytuje také takzvané intermodální služby (kontejnery, nakládání s pevnými odpady) a vyrábí ze skládkového metanu elektřinu. Její recyklační úspěchy jsou velkolepé, společnost se chlubí tím, že recykluje 50 % odpadu na západním pobřeží USA, v některých případech údajně i přes 70 %.

Výnosy, čistý zisk i zisk na akcii společnosti rostou v průměru dvojciferným tempem už deset let. Navíc se Waste Connections může pochlubit jedněmi z největších marží v odvětví - za poslední roky narostly až na dnešních zhruba 11 %.

Waste Connections

Covanta Holding

Přeměna odpadních plynů na elektřinu je stále více v kurzu. Covanta takto vyrábí energii ve svých 46 stanicích. Zisk jí klesl v posledních letech do červených čísel vlivem stagnujících tržeb, částečně kvůli poklesu cen energií a kovů, který vyvíjí na byznys dočasný tlak.

Covanta Holding

Plastic Omnium

Tato společnost spadá hlavním zaměřením do automobilového průmyslu - dodává součástky do automobilů a soustřeďuje se na inovace, prostřednictvím nichž se snaží snížit váhu aut a spotřebu paliva. V oblasti odpadu se zabývá kontejnerizací.

Plastic Omnium

Pražské služby

V sektoru waste managementu je podle tržeb tato česká společnost světovou čtyřicítkou. V žebříčku subsektoru sběru odpadu se probojovala dokonce do první dvacítky. S tržní kapitalizací 3,7 miliardy Kč (149 milionů USD) je sice menším hráčem, ale i tak je obdivuhodné, že ji můžeme řadit do peer group společně s takovým gigantem, jako je například Waste Management.

Pražské služby

Sanace

Náprava životního prostředí

Clean Harbors

Společnost operuje ve čtyřech obchodních segmentech po celé Severní Americe (technické služby, re-rafinace a recyklace, environmentální služby a průmyslově terénní služby). Slouží jak soukromému sektoru, tak veřejné sféře. V roce 2012 provedla akvizici Safety Kleen, díky níž se v mnoha oblastech svého podnikání stala lídrem v Severní Americe. Poskytuje řadu speciálních činností v oblasti správy nebezpečných materiálů a jejich obalů, sběru, přepravy, zpracování a likvidace nebezpečných odpadů ve vlastních spalovnách, na skládkách či v čističkách odpadních vod.

Clean Harbors

Areva

Areva je francouzská státní korporace zaměřující se především na jadernou energetiku. Vznikla v roce 2001 fúzí firem Framatom, Cogema a Technicatom. Francouzský stát vlastní asi 90 % jejích akcií.

Firma se zabývá vším, co souvisí s jaderným palivem (tedy i nakládáním s odpady). Jedná se o jedinou společnost na světě, která svou činností pokrývá celý jaderně-palivový cyklus. Další oblastí zájmů Arevy je využívání obnovitelných zdrojů energie.

Areva

Skládkování odpadu

Skládkování odpadu

Taiheiyo Cement

Taiheiyo Cement

K+S

K+S

Spalovny

Spalovny

Hitachi Zosen

Hitachi Zosen

Recyklace

Recyklace

Steel Dynamics

Steel Dynamics

Sims Metal Management

Sims Metal Management

ALBA

ALBA

Svoz odpadu

Svoz odpadu

Zdroj: Bloomberg, BH Securities, Fool.com, Wikipedia

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 39 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky