B jako BRICS: Včerejší zpráva, včerejší investiční strategie (Investiční Abeceda na rok 2016)
|

B jako BRICS: Včerejší zpráva, včerejší investiční strategie (Investiční Abeceda na rok 2016)

Plošná sázka na donedávna tolik opěvovaný blok BRICS by byla výstřelem naslepo, shodují se účastníci unikátního průzkumu, s jehož výsledky vás budeme seznamovat v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, které zahýbou trhy v roce 2016. BRICS označili za prázdnou schránku, některé jeho členy dokonce za strašáky. Přesto v souvislosti se skupinou mluví také o příležitostech.

Čína Emerging Markets Brazílie Rusko Indie BRICS Anketa Jihoafrická republika Výhled na rok 2016

Aleš Tůma (Partners)

BRICS, to jsou velice navzájem odlišné země. Problémy ruské ekonomiky jsou výrazně jiné než starosti té čínské (nemluvě o tom, že "Čína" samotná skrývá celou paletu investic, od neefektivních polostátních firem až po některé velice dynamické). V dlouhodobém portfoliu má ale trocha emerging markets smysl a turbulence mohou být příležitostí k nákupu (kromě Ruska). Volil bych nicméně fond, který se neomezuje na arbitrárně vytvořené nálepky.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Existence zmíněné zkratky ve světovém slovníku je v ohrožení. Ekonomiky zemí uskupení se v poslední době vydaly různými směry, nesourodé je také tempo jejich růstu. Společný cíl, tedy stát se dominantními ekonomikami světa, by tak mohl být ohrožen. Praskliny se rozšiřují, a pokud nedojde ke změně ve vývoji, bude se pavučina nadále napínat, sousedé a partneři se budou navzájem vzdalovat. Epicentrem dění je Čína, jejíž zpomalení by mohlo mít negativní dopad na globální komoditní i akciové trhy.

Robert Doucha (Verdi Capital)

Osud investice do ruských akcií závisí v horizontu jednoho roku hlavně na vývoji cen ropy. Co se týče brazilských akcií, jsme opatrní. Obáváme se, že se situace tamní ekonomiky může ještě zhoršit. Na trhu dluhopisů denominovaných v dolarech a eurech vidíme v případě Ruska i Brazílie několik zajímavých příležitostí. Jedná se o firmy s většinou příjmů v cizích měnách, silnými zahraničními provozy a příznivou kapitálovou strukturou. Čínským akciím se vyhýbáme, jejich valuace jsou stále vysoké a závislé na státní podpoře. Problémem je v Číně rovněž nízká úroveň corporate governance.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Lze očekávat další pozvolné zpomalování čínské ekonomiky (očekávaný růst na úrovni 6,5 %), které by však mohlo být kompenzováno solidním růstem v Indii (čekáme zhruba 7,4 %). Ruská ekonomika po letošní 3,5% kontrakci pravděpodobně zaznamená mírný růst. Zpomalení propadu ekonomiky (z 3,5 % na 1,5 %) je očekáváno také v Brazílii. Jihoafrická ekonomika zřejmě setrvá na úrovni 1,5% růstu, riziko nicméně může představovat vnější nerovnováha v podobě 4,5% schodku běžného účtu vzhledem k HDP.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Uvedená zkratka dnes již nezastřešuje nic homogenního (pokud vůbec někdy zastřešovala) a po letech slabé výkonnosti rozvíjejících se ekonomik také ztratila velkou část někdejšího lesku. Myšlenku emerging markets ale úplně nezavrhujme, jen hledáme jinde, především v Asii. Co třeba Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Indonésie?

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Rozvíjející se země v posledních dvou letech k investorům nebyly zrovna štědré. Brazílie se potýkala s vlastními problémy, Rusko bojovalo s oslabením rublu a ekonomickými sankcemi a Čína zažívá korekci akciového trhu. Rok 2016 by jim však mohl přinést vítr do plachet. Pro příští rok tedy země BRICS své místo v portfoliu mají a není důvod k prodeji a realizaci případné ztráty. Fundamenty jsou totiž veskrze pozitivní.

Michala Moravcová (BOSSA)

Rusko a Čína by mohly být i v příštím roce středem pozornosti. V případě Číny je největším problémem špatná dostupnost a nedůvěryhodnost ekonomický dat. Prakticky nikdo přesně neví, jak na tom čínská ekonomika je. Očekávám pokračování zpomalování jejího růstu a potřebu státních zásahů v zájmu jejího povzbuzení. Čína bude muset pokračovat v uvolňování měnové politiky za cenu zvyšování zadluženosti. V důsledku odlivu zahraničního kapitálu lze očekávat další oslabení jüanu, kterému podle všeho nepomůže ani začlenění do koše hlavních měn ze strany MMF.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Vzhledem k tomu, že očekávám další posilování amerického dolaru, jsem poměrně opatrný, pokud jde o komodity. Tento názor zároveň ovlivňuje mé vnímání BRICS. Zároveň je ovšem nutné připomenout specifika jednotlivých zemí bloku, která mohou výrazně ovlivnit výkonnost. Například Rusko se může dočkat neprodloužení sankcí ze strany západu a celkově zlepšit svou výkonnost, ačkoli proti tomu zase působí potenciálně stále levná ropa. Podobně Brazílie, která je po skandálech na úrovních z krizových let 2008-2009, může dospět k jistým řešením, která mohou zajistit sice absolutně nízký, ale relativně velice významný růst.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

V případě BRICS se stále více potvrzuje, že se jedná o velice nesourodou skupinu zemí, jejichž ekonomický růst se bude v příštím roce značně lišit. Příliš růžově to pro rok 2016 nevypadá pro země závislé na vývozu komodit, tedy zejména Brazílii, Rusko a JAR. Otazník podle mě visí nad Čínou, nejoptimističtější vyhlídky růstu přisuzujeme Indii.

Petr Žabža (Patria Finance)

BRICS jsou překonaný koncept. V posledních několika letech došlo k diferenciaci mezi jednotlivými zeměmi bloku, a proto nepovažuji za moudré do nich investovat en bloc. Negativním překvapením může být Čína (jak moc lze věřit datům, která odtamtud přicházejí?), za černého koně aktuálně považuji Rusko.

Michal Křikava (Fio banka)

Obecně vzhledem k horší corporate governance společností na rozvíjejících se trzích preferujeme rozvinuté trhy. V návaznosti na předpokládané zvyšování sazeb v USA bude v roce 2016 zřejmě pokračovat odliv kapitálu z mladých ekonomik, které se navíc musejí vypořádat s řadou vlastních problémů i externích rizik. Země BRICS ale nevnímáme jakou sourodou skupinu. Navzdory rozčarování zahraničních investorů z pomalého průběhu strukturálních reforem prováděných vládou premiéra Módího se nám líbí Indie, která by v následujícím roce měla spíše těžit – na rozdíl třeba od Ruska a Brazílie – z nízkých cen nerostných surovin.

Raiffeisenbank

BRICS jako blok jsou již v podstatě minulostí. Vývoj těchto ekonomik se natolik liší, že o nich nelze uvažovat v původním formátu. Nejrychleji zřejmě nadále poroste vliv Číny, ale ruku v ruce s tím budou nabývat na významu otázky ohledně udržitelnosti jejího "regulovaného" růstu.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 26 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus