IPO 2016: Primární úpisy akcií si udržují svoji pozici navzdory nástupu alternativních forem financování a globální nestabilitě
|

IPO 2016: Primární úpisy akcií si udržují svoji pozici navzdory nástupu alternativních forem financování a globální nestabilitě

Primárním veřejným úpisům akcií (IPO) se letos nepodařilo zopakovat loňský rekordní rok. Jejich počet (1 218) sice klesl o pouhá 2 %, ovšem výnosy v hodnotě 195,5 miliardy amerických dolarů jsou o čtvrtinu nižší.

Primární úpis akcií (IPO) Private equity Akciový trh
Světové IPO a M&A podle počtu a podle hodnoty

Jak uvádí nejnovější čtvrtletní studie EY Global IPO Trends, ve srovnání s desetiletým mediánem (1 241 IPO v hodnotě 176,1 miliardy amerických dolarů) si letošní výsledky stojí celkem dobře. Odrážejí se v nich ale nevyrovnané výkony jednotlivých regionů, což je důsledek větší globální nestability. A svou roli sehrál i fakt, že podniky mohou při hledání finančních zdrojů vybírat z širší nabídky.

I přes výpadek čínských burz, kde po část roku nebylo možné umisťovat nové emise, byla letos nejaktivnější Asie a Tichomoří. Tento region je nejen jedničkou, pokud jde o počet IPO a jejich výnosy, ale je navíc jediný, kde se podařilo překonat výsledky loňského roku.

Světové IPO trendy

Strukturální změny vyžadují paralelní rozvoj několika strategií financování

V letošním roce se objevila řada alternativních zdrojů soukromého i korporátního kapitálu, čímž se společnostem, které potřebují prostředky na rychlý růst, otevřely nové možnosti financování.

Objem likvidních aktiv private equity fondů určených na investiční účely se aktuálně odhaduje na 482,8 miliardy amerických dolarů, což je o 3 % více než v roce 2014. Letošní rok byl navíc rekordní pro fúze a akvizice, uskutečnilo se jich nejvíc od roku 2007. Tyto faktory měly největší dopad na IPO technologických společností, tedy na odvětví, které bylo v minulosti pilířem trhu s primárními veřejnými úpisy, především ve Spojených státech.

IPO přehled

Počet IPO technologických společností letos zaznamenal 47% propad, zatímco výnosy poklesly proti loňsku o 27 % (přičemž výsledky roku 2014 nezahrnují IPO čínské společnosti Alibaba). Zatímco prostřednictvím primárních veřejných úpisů získaly technologické společnosti ve Spojených státech za celý letošní rok pouhých 8,1 miliardy amerických dolarů, výnos jejich soukromých emisí se jen za první pololetí odhaduje na 20 miliard amerických dolarů.

"Příprava IPO trvá obvykle minimálně dva roky. Přístup k soukromému kapitálu je mnohem rychlejší, takže podniky mají možnost dříve dosáhnout na kapitál, který jim zajistí konkurenční výhodu," říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. "Soukromí investoři jsou dnes připraveni investovat větší částky do veřejně neobchodovaných společností, a to i v pozdějších fázích jejich vývoje. Na trhu dochází ke strukturálním změnám a pro podniky bude důležité, aby paralelně pracovaly na několika strategiích financování."

"V důsledku toho lze pozorovat posun k novému typu veřejných primárních úpisů, kdy na burzu přicházejí větší, stabilnější a rozvinutější podniky. Takovým společnostem nejde jen o to získat kapitál, mají i strategické důvody, například chtějí vstupem na zahraniční burzu více zviditelnit svou značku a získat přístup na nové trhy. A i když je na trhu množství soukromého kapitálu, primární úpisy zůstávají hlavní formou exitu pro private equity a venture capital fondy," vysvětluje Josef Dobřichovský, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Region EMEIA: Solidní, ale ne mimořádný rok

Pro region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika), který skončil na druhém místě (po Asii) podle počtu realizovaných úpisů i podle celkového objemu výnosů, byl letošní rok dobrý, ale ne mimořádný. Burzy v regionu představily celkem 346 primárních úpisů, které vynesly 67,1 miliardy amerických dolarů, což představuje meziroční pokles o 5 %, respektive 10 %.

IPO - EMEIA

Rok 2015 poznamenala volatilita, která přinesla výrazné výkyvy na trhu primárních emisí. Aktivita vyvrcholila v posledním čtvrtletí, kdy se uskutečnilo 69 IPO v hodnotě 24 miliard amerických dolarů. Ve srovnání se třetím čtvrtletím se počet primárních úpisů zvýšil o 13 %, a výnosy dokonce o 389 %.

Za mimořádnými výsledky čtvrtého čtvrtletí je několik velkých primárních úpisů, včetně šesti, které překonaly jednu miliardu amerických dolarů a v souhrnu vynesly více než 15,9 miliardy, tedy asi 66 % z celkových výnosů v regionu. Čtyři z těchto emisí se umístily v globální "první desítce" za čtvrté čtvrtletí. A čtyři IPO má EMEIA rovněž v první desítce za celý rok. Tyto megatransakce potvrzují dlouhodobější trend nárůstu velikosti IPO, který je specifický pro region EMEIA. V ostatních regionech světa se naopak objemy transakcí zmenšují.

"Dobré výsledky Evropy lze přičíst z velké části pomalému, ale stabilnímu oživení eurozóny," říká Peter Wells. "Důvěru investorů posiluje volnější měnová politika i naděje, že Evropská centrální banka bude pokračovat v kvantitativním uvolňování minimálně do března 2017. Vynikající čísla za poslední čtvrtletí jsou do nadcházejícího roku opravdu dobrým znamením."

Nejaktivnějším regionem Asie a Tichomoří

Jediným regionem, kterému se podařilo překonat loňské výsledky, je Asie a Tichomoří. V letošním roce se zde uskutečnilo 673 IPO v celkové hodnotě 90,2 miliardy amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o 20 %, respektive o 8 %.

IPO - Asijskopacifický region

Letos se tento region stal jednoznačnou světovou jedničkou, když na něj připadlo 55 % všech primárních emisí a 46 % kapitálových výnosů. Najdeme zde prvních sedm burz světa, pokud jde o počet IPO realizovaných v letošním roce, a první čtyři podle výše kapitálových výnosů. Z TOP 10 největších letošních primárních úpisů se jich na asijských burzách uskutečnila polovina. Od prosince je navíc opět možné umisťovat primární emise na čínských burzách, kde je na IPO připraveno cca 690 společností.

IPO Čína

Úspěšný rok má za sebou rovněž Japonsko, které ve všech čtyřech letošních čtvrtletích vykazovalo na trhu s primárními úpisy konzistentní aktivitu. Celkem 98 letošních IPO – nejvíce od roku 2007 – vyneslo emitentům 15,6 miliardy amerických dolarů.

"Aktivita v Asii je dána především masivním a neutuchajícím zájmem o vstup na čínské burzy," upozorňuje Josef Dobřichovský. "Počet ani hodnotu primárních úpisů realizovaných v tomto regionu nakonec nijak významně neovlivnily nepříznivé ekonomické faktory, jako byla nejistota, nízké ceny ropy a dalších komodit nebo výkyvy směnných kurzů. Vzhledem k množství připravovaných IPO očekáváme, že se jejich počet v nadcházejícím roce ještě zvýší."

Ve Spojených státech soupeří primární veřejné úpisy se soukromým kapitálem

Ve Spojených státech byl letošní rok pro primární úpisy náročný. Hlavním důvodem byla výrazně lepší dostupnost soukromého kapitálu a v důsledku toho citelný úbytek primárních veřejných emisí technologických společností. Na amerických burzách se letos uskutečnilo 173 IPO, což je o 41 % méně než v roce 2014. Tyto emise vynesly o třetinu méně než vloni, celkem jen 33,3 miliardy amerických dolarů. S těmito výsledky se Spojené státy umístily v globálním žebříčku na třetí příčce jak podle počtu IPO, tak podle jejich hodnoty. Je ovšem potřeba podotknout, že počet letošních veřejných emisí je pouze 5 % pod desetiletým mediánem (183 IPO). Na vině nižších výnosů je tedy především pokles průměrné velikosti úpisu.

IPO - USA

I když počet primárních veřejných emisí ve Spojených státech klesl, je o ně stále zájem. Ceny akcií jsou sice pod určitým tlakem, nicméně u 66 % tamějších letošních IPO se kurz akcií pohyboval ve stanoveném cenovém rozpětí nebo nad ním. První den obchodování se kurz nových titulů zvýšil průměrně o 16,9 %. Nově umístěné emise tak mají lepší výsledky než akciové trhy obecně.

"Rok 2015 byl ve Spojených státech zlomový. Díky množství soukromého kapitálu vyrostla burzám silná konkurence. A řada z nich na to zareagovala založením vlastní platformy pro soukromé financování," říká Josef Dobřichovský. "Klíčovou roli sehrál rovněž americký zákon JOBS, který zvýšil soukromým společnostem maximální povolený počet akcionářů z 500 na 2 000. Soukromé společnosti tak mohou být výrazně větší a vstup na veřejný akciový trh odkládat déle."

Příznivý výhled do roku 2016

I v roce 2016 budou trh s primárními veřejnými úpisy akcií ovlivňovat základní ekonomické faktory, volatilita a měnová politika. "Máme za sebou rok plný výkyvů a předpokládáme, že i rok 2016 bude podobný. Jsme nicméně opatrní optimisté a věříme, že výhled by se mohl zlepšovat," říká závěrem Peter Wells. "Základní ekonomické faktory jsou ve většině rozvinutých zemí příznivé a případné připravované změny měnové politiky jsou dostatečně signalizovány. Kapitálové trhy si vedou dobře, a pokud jde o míru návratnosti, nemohou jiné typy aktiv akciím konkurovat. Akcie jsou tak pro investory atraktivní alternativou nabízející vyšší riziko, ale i vyšší výnos."

"I v příštím roce budou trh s primárními veřejnými úpisy nepochybně ovlivňovat takové faktory jako volatilita, volební nejistota nebo geopolitické výkyvy. Nicméně primární úpisy uskutečněné v letošním roce potvrzují, že jsou vůči vyšší volatilitě odolnější, než by se čekalo. Bude proto zajímavé sledovat, jak si povedou v roce 2016," dodává Josef Dobřichovský.

Zdroj: EY (dříve Ernst & Young)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus