Čerstvá prohra fosilních paliv

Závody mezi obnovitelnými a konvenčními zdroji energií dospěly do bodu zvratu. Světu rostou kapacity ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů rychleji než v případě uhlí, zemního plynu a ropy dohromady.
Ke zvratu došlo v roce 2013, kdy ve světě přibylo 143 gigawattů kapacit obnovitelných zdrojů ve srovnání se 141 gigawatty nových elektráren spalujících fosilní paliva. Vyplývá to z analýzy prezentované na výročním summitu Bloomberg New Energy Finance v New Yorku (BNEF).
Změna trendu by měla akcelerovat a do roku 2030 by se kapacity obnovitelných zdrojů měly zvednout na čtyřnásobek. "Výroba elektřiny je stále čistější," tvrdí Michael Liebreich, zakladatel summitu BNEF. "Navzdory zlevnění ropy a zemního plynu dochází k podstatnému budování kapacit obnovitelné energie, které jsou, co se rozsahu týče, větší než v případě uhlí a zemního plynu dohromady."
Větrná energie a fotovoltaika jsou stále cenově dostupnějšími alternativami. Obnovitelná energie je tak v mnoha regionech světa stejně drahá jako konvenční energie, často i levnější. Solární energie, hlavní přispěvatel alternativního energetického mixu, sice aktuálně tvoří jen procento trhu s elektřinou, nejpozději v roce 2050 by již ale mohla elektřina vyráběná ze slunečního záření podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dominovat.
Otázkou už není, zda se svět přesune k čistší energii, ale jak dlouho bude tento přesun trvat. Z grafu prezentovaného na BNEF vyplývá, že budou každoročně potřeba miliardy dolarů k zamezení vážným dopadům změny klimatu reprezentované vzestupem teploty o více než dva stupně. Modrá linie značí potřebné investice a červená ty, jež byly vynaloženy (v miliardách USD).
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

